Będziemy płacić nawet sześć złotych za litr benzyny
http://sxc.hu/
Money.pl

Będziemy płacić nawet sześć złotych za litr benzyny

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Po przewrocie wojskowym w Egipcie, kraj ma od wczoraj nowego, tymczasowego prezydenta. Niewiele wskazuje jednak na to, by sytuacja miała się tam szybko uspokoić. A to rodzi problemy także dla Polaków. Egipt co roku przyciąga bowiem tysiące polskich turystów. Do tego zamieszanie na tamtejszym rynku zawsze skutkuje wyraźnym wzrostem cen paliw.

Ropa naftowa na giełdzie w Nowym Jorku jest najdroższa od czternastu miesięcy. Kosztuje już ponad sto dolarów za baryłkę. Wszystko przez obawy o to, jak rozwinie się sytuacja wokół przewrotu w Egipcie. - "Wpływ ten ma charakter głównie psychologiczny" - podkreśla Paweł Kordala, analityk DM XTB. - "Egipt odpowiada za zaledwie jeden procent światowej produkcji. Kontroluje jednak Kanał Sueski, który jest istotny dla transportu surowca do europejskich rafinerii".

Można szacować, że przez Kanał Sueski przepływa około 30-40 procent ropy naftowej. Jego zamknięcie miałoby bardzo negatywne skutki. - "Spełnienie się najczarniejszego scenariusza, według którego konflikt zostanie zaostrzony i dojdzie do wojny domowej, oznaczać będzie wzrost kosztów transportu surowca o 5-6 dolarów na baryłce. To miałoby bezpośredni wpływ na cenę rynkową. W takiej sytuacji tankowce musiałyby płynąć wokół Afryki" - tłumaczy analityk.

Cena ropy przekroczyła wyraźnie 100 dolarów za baryłkę

Złudzeń nie pozostawia analityk spółki e-petrol.pl: "Tegoroczne wyjazdy urlopowe będą obciążać kieszenie kierowców" - mówi Grzegorz Maziak. - "Podwyżki dotkną zarówno benzynę jak i olej napędowy. W czarnym scenariuszu ceny w sierpniu mogą osiągnąć swoje roczne maksimum i zbliżyć się ponownie do bariery sześciu złotych" - prognozuje analityk e-petrol. Przy obecnych średnich cenach PB95 na poziomie 5,45 złotego za litr oznaczałoby to podwyżkę o blisko dziesięć procent.

Na wzrost cen paliw ma wpływ też kurs walutowy. Spadek stóp procentowych w Polsce do rekordowo niskiego poziomu 2,5 procent w przypadku głównej stopy referencyjnej przyczynił się do osłabienia złotego. Tylko od początku roku polska waluta straciła ponad sześć procent wobec dolara. A właśnie w tej walucie wyceniana jest ropa naftowa na światowych giełdach.

Wakacje w Egipcie najtańsze. Nie zrezygnujemy z nich

Egipt jest bowiem jednym z najpopularniejszych i jednocześnie najtańszych kierunków wakacyjnych podróży, przede wszystkim w formach zorganizowanych. Jak podaje Polski Związek Organizatorów Turystyki, w tym roku wczasy za granicą chce spędzić około 2,5 mln rodaków.

Według danych PZOT średnia cena wakacji w Egipcie to ponad 2,2 tysiąca złotych za osobę. Dla porównania za wakacje w Turcji zapłacilibyśmy ponad dwieście złotych więcej. Jeszcze droższa jest Grecja, gdzie wypoczynek kosztuje średnio ponad 2,5 tysiąca złotych.

Eksperci nie mają wątpliwości, że mimo zamieszek w Egipcie kryterium ceny pozostaje dla polskich turystów najważniejsze. Zresztą Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie zniechęca Polaków do wyjazdów do Egiptu, ale zwraca uwagę, żeby nie opuszczać kurortów. Jak podkreśla rzecznik resortu Marcin Bosacki, w ośrodkach wczasowych nad morzem jest spokojnie. W głębi lądu - w zwłaszcza dużych miastach - może być niebezpiecznie.

Podobnie wypowiada się przedstawiciel Polskiej Izby Turystyki: - "Odradzamy podróże do dużych miast i uczestnictwo w jakichkolwiek zgromadzeniach. Kurorty są natomiast w pełni bezpieczne" - mówi w rozmowie z Money.pl Tomasz Rosset, sekretarz generalny PIT.

Wtóruje mu Remigiusz Talarek, wiceprezes Rainbow Tours: "Miasta typowo turystyczne takie jak Hurgada czy Sharm El Sheikh pracują normalnie. Tamtejsi Egipcjanie nie mają czasu na demonstracje. Bez turystyki by nie istnieli" - mówi.

Potwierdza to jeden z największych touroperatorów w Polsce. - "Oczywiście obserwujemy obecnie wzmożone zapytania ze strony klientów, ale nie przekłada się to na rezygnacje z wycieczek" - twierdzi Remigiusz Talarek. - "Nie sądzę, aby obecna sytuacja była większym zagrożeniem niż rewolucja przeciwko poprzedniemu prezydentowi Mubarakowi."

Musisz to zobaczyć! Zaprotestuj przeciwko drogiej benzynie, nim bezkarnie po raz kolejny podniosą akcyzę! Dołącz do tysięcy Polaków!Damian Słomski
Money.pl


Loading Comments
Gorące tematy
Czy podatnicy dojeżdżający do pracy służbowym autem powinni płacić podatek?
Wyniki sondażu: sondaż 414 głosów
63%

Tak

260 głosów
35%

Nie

144 głosów
2%

Nie mam zdania

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
To nie koniec upadłości biur podróży?