Będą zmiany w Kodeksie pracy
http://sxc.hu/

Będą zmiany w Kodeksie pracy

Na forum Komisji Trójstronnej rozpoczęły się negocjacje nad nowelizacją działu VI Kodeksu pracy oraz rozwiązaniami stabilizującymi zatrudnienie w przypadku umów na czas określony.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Niektóre przepisy nie zmieniły się od 40 lat

Pracodawcy RP zdają sobie sprawę z tego, że dyskusja może być długa i burzliwa. Niemniej jednak, jeżeli partnerom społecznym udałoby się wypracować porozumienie, byłaby to rewolucja dla przedsiębiorstw i całego rynku pracy. – Wierzymy, że kompromis jest możliwy i wszystkie strony uzmysłowią sobie potrzebę zmiany przepisów, które zostały wprowadzone prawie 40 lat temu – mówi ekspert Pracodawców RP, Wioleta Żukowska.

Pracodawca częściej będzie negocjował z pracownikami

Zgodnie z koncepcją zaprezentowaną przez ministerstwo, obowiązujący w firmie system czasu pracy byłby ustalany w układzie zbiorowym, porozumieniu z reprezentacją pracowników lub obwieszczeniu pracodawcy. Także kwestie okresów rozliczeniowych i przerw w pracy stanowiłyby przedmiot negocjacji pracodawcy z załogą. Kodeks pracy określałby jedynie normy o charakterze ochronnym, np. dobowy wymiar odpoczynku. – Takie rozwiązania umocniłyby dialog zakładowy w Polsce. Obie strony miałyby również większą swobodę w kształtowaniu czasu pracy odpowiadającego ich wzajemnym oczekiwaniom – ocenia ekspert.

Przepisy powinny być elastyczne

Takie uelastycznienie umożliwiłoby dostosowanie przepisów do potrzeb danego zakładu pracy, co ma istotne znaczenie w szczególności dla firm zajmujących się produkcją sezonową. – Obowiązujące przepisy są anachroniczne i utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej. Dlatego też z zadowoleniem przyjmujemy inicjatywę resortu pracy. Odpowiada ona zgłaszanym przez nas postulatom, które przekazaliśmy do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej – mówi Żukowska.

Zamiast przywrócenia do pracy odszkodowanie dla pracownika

Zespół Trójstronnej Komisji ds. prawa pracy i układów zbiorowych zajmie się również przepisami, które mają zagwarantować większą stabilność zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony. Podczas ostatniego posiedzenia strona rządowa zaproponowała wydłużenie okresów ich wypowiadania, np. w zależności od czasu jej trwania. Ponadto w razie bezprawnego lub nieuzasadnionego zwolnienia pracownicy nie mogliby domagać się przywrócenia do pracy, a jedynie odpowiednio wysokiego odszkodowania. – Pracodawcy są gotowi do rozmów na ten temat – podkreśla Żukowska. Ekspert zwraca jednak uwagę na kontrowersje, jakie budzi kwestia przywracania do pracy – zwłaszcza gdy konflikt personalny utrudnia dalsze funkcjonowanie pracownika w zespole. – Sądy coraz częściej, zamiast przywracać do pracy, orzekają wypłatę odszkodowania. Warto zatem zastanowić się nad dalszym obowiązywaniem tej instytucji – mówi Żukowska.

 

Źródło: Pracodawcy RP

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Prawne podsumowanie - marzec 2014 r.