Akcja Podatnik.info: Podatek liniowy to ulubiona broń...
Andreas Øverland/http://skroc.pl/7d370/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/8ce73
Podatnik.info

Akcja Podatnik.info: Podatek liniowy to ulubiona broń zaradnych przedsiębiorców. Tylko na jakim formularzu wyrównać rachunki z fiskusem? Portal podatkowy podpowiada

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Dużo zarabiasz, mniej zapłacisz fiskusowi


Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i jako formę opodatkowania wybrali jednolitą stawkę w wysokości 19 proc., do 30 kwietnia 2016 roku muszą złożyć zeznanie roczne na formularzu PIT-36L.


W Polsce podatek liniowy dla przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą obowiązuje od 2004 roku, kiedy wprowadził go rząd ówczesnego premiera Leszka Millera. Dla wielu właścicieli firm jest to najbardziej atrakcyjna forma opodatkowania. Szczególnie dla biznesmenów, którzy uzyskują ponadprzeciętne dochody.


W takim przypadku niezależnie od wysokości osiągniętego zysku, odprowadzają daninę na rzecz urzędu skarbowego w stałej stawce 19 proc. Z kolei w przypadku podatników rozliczających się skalą podatkową, po przekroczeniu w 2015 roku rocznego dochodu w wysokości 85 528 złotych, powyżej tej kwoty należy zapłacić podatek fiskusowi o stawce 32 proc., zamiast 18 proc.


O ulgach podatkowych zapomnij


Ale osoba rozliczająca się 19 proc. liniową stawką nie odnosi samych korzyści. Przede wszystkim nie może skorzystać z większości preferencji podatkowych. Przykładowo nie może rozliczać się wspólnie z małżonkiem, jako osoba samotnie wychowująca dziecko czy nie może skorzystać z ulgi prorodzinnej. Jak więc nie narazić się fiskusowi i prawidłowo wypełnić PIT za 2015 rok w przypadku podatnika liniowego, który musi wypełnić zeznanie PIT-36L?


Portal podatkowy rozliczy PIT online


W prosty sposób można rozliczyć się z fiskusem np. za pomocą całkowicie darmowego programu PIT Pro 2015/2016 dostępnego na portalu podatkowym Podatnik.info. Aplikacja przesyła PIT podatnika do urzędu skarbowego za pośrednictwem systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów, a także posiada rekomendację Instytutu Polskiej Księgowości. Dzięki niemu wygodnie złożyło deklarację podatkową ponad 4 miliony Polaków.


Program PIT2015/2016 współpracujący z systemem e-Deklaracje Ministerstwa Finansów nie tylko pozwala zaoszczędzić czas, którego nie musimy tracić na wypełnianie i drukowanie papierowej wersji zeznania podatkowego, a także na jego wysyłkę pocztą czy osobiste dostarczenie do urzędu skarbowego. Co więcej, użytkownik może zdecydować, czy chce zainstalować aplikację na swoim komputerze lub wypełnić PIT online – bez konieczności jej pobierania na dysk. Ponadto kreator pomoże podatnikowi dokonać odpowiednich odliczeń, dzięki czemu minimalizuje on ryzyko popełnienia błędów rachunkowych w deklaracji podatkowej.Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
Wyniki sondażu: sondaż 211 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

125 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Fiskus może uderzyć w spóźnialskich właścicieli mieszkań! Jak w porę nie wypełnisz PIT