5 najczęstszych błędów popełnianych przez młodych przedsiębiorców - program do faktur - Prosta strona podatków
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
5 najczęstszych błędów popełnianych przez młodych...
KS
http://sxc.hu/
LeadBullet

5 najczęstszych błędów popełnianych przez młodych przedsiębiorców - program do faktur

Podziel się tym artykułem:   

Nauka na błędach jest podstawą rozwoju. Niestety, podczas prowadzenia działalności gospodarczej niektóre pomyłki są bardzo kosztowne, a inne wywołują ograniczenie potencjału i mogą sprawić, że firma po prostu z rynku zniknie.

Jakich błędów należy się zatem wystrzegać?

Brak perfekcyjnego biznesplanu

Biznesplan służy nie tylko jako podkładka pod otrzymanie kredytu, ale pozwala ocenić koszty, oszacować wskaźniki wydajności, zrozumieć opłacalność pomysłu. Biznesplan wytycza zadania do osiągnięcia, stanowi podstawę do zbudowania strategii organizacji. Błędem jest brak jego posiadania.

Brak testów działalności gospodarczej

Zamiast rejestrować od razu działalność gospodarczą porywając się na szerokie wody życia ekonomicznego, możesz rozpatrzyć ofertę tzw. inkubatorów przedsiębiorczości, w których przetestujesz pomysł, jednocześnie ponosząc znacznie mniejsze wydatki. Przekazujesz poza tym przez dwa lata pełną księgowość w formacie outsourcingu. Dzięki takiemu powiązaniu wydłużasz okres funkcjonowania firmy. Bez ugruntowanej pozycji na rynku i przetestowania własnych zdolności zarządzania nie wygrasz z konkurencją.

Złe dopasowanie systemu rozliczeń podatkowych

Przedsiębiorcy najczęściej oddają prowadzenie księgowości specjalistom. Ewentualnie wspiera ich program do faktur. Forma rozliczenia z urzędem skarbowym jest kluczowa, bo podatki to w końcu jeden z głównych - poza składkami na ubezpieczenia społeczne - kosztów prowadzenia biznesu. Masz do wyboru podatek liniowy w wysokości 19%, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, kartę podatkową i zasady ogólne. Dochodzi do tego najczęściej podatek VAT. Najlepszą formę wybierasz na podstawie analizy potencjalnie osiąganych dochodów. Jeżeli wykorzystujesz odliczenia, sprawdzą się zasady ogólne. Jeżeli masz drobny biznes - karta podatkowa. Przy większych biznesach należy uwzględnić pełną rachunkowość. Złe dopasowanie podatkowe zwiększa wydatki i presję formalną.

Samodzielność ponad miarę

Nie ma sensu wykonywanie pewnych czynności samodzielnie ze względu na niepotrzebną stratę czasu. Przykłady? Chociażby księgowość, pozycjonowanie, wykonanie strony internetowej, nowoczesna reklama. Przeciętny program do faktur udoskonali płynność przedsięwzięcia i da możliwość skupienia się na typowych operacyjnych czynnościach. Omijanie outsourcingu to strata potencjału rozwoju.

Najpierw produkt, później rynek

Jeżeli masz produkt, ale nie masz odbiorców, przegrywasz na starcie. Zamiast tego zadbaj o wytypowanie grupy docelowej, a dopiero na podstawie jej oczekiwań wprowadź dopracowane usługi. To zdecydowanie najgorszy błąd potrafiący zniszczyć firmę po kilku miesiącach.

Na zakończenie

Przedsiębiorca to jednostka samodzielna. Od Twoich decyzji zależy sukces finansowy. Chociaż program do faktur i inne udoskonalenia outsourcingowe mogą pomóc, tylko pasja i zaangażowanie oraz ciężka praca pozwolą opanować błędy. 

Podziel się tym artykułem: