Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

5% na dziennej lokacie dla mikroprzedsiębiorców
http://sxc.hu/
Tax Care

5% na dziennej lokacie dla mikroprzedsiębiorców

Zapoczątkowana w listopadzie ubiegłego roku seria obniżek stóp procentowych znacznie odbiła się firmowych lokatach. Z danych Tax Care wynika, że na przełomie kwietnia i maja 2013 r. średnie oprocentowanie depozytów kwartalnych dla prowadzących działalność, w porównaniu z wrześniem 2012 r., obniżyło się o 0,79 pkt proc. (z 3,77% do 2,98% w skali roku). W przypadku lokat półrocznych przeciętne oprocentowanie jest obecnie niższe o 0,85 pkt proc. (spadek z 3,86% do 3,01% w skali roku), natomiast lokaty roczne dają w tej chwili zarobić o 0,86 pkt proc. mniej niż we wrześniu ubiegłego roku (obniżka z 4,02% do 3,16%). Dla porównania – według najnowszych danych Open Finance średnie oprocentowanie lokat kwartalnych, półrocznych i rocznych dla klientów indywidualnych, nieprowadzących działalności gospodarczej, wynosi obecnie odpowiednio 3,21%, 3,20% oraz 3,35% w skali roku. 

Z doświadczeń Tax Care wynika, że przedsiębiorcy, dla których natychmiastowy dostęp do firmowych pieniędzy ma kluczowe znaczenie, decydują się najczęściej na lokaty krótkoterminowe. Atrakcyjne dla prowadzących działalność są między innymi lokaty jednodniowe. Oferta tego typu lokat jest jednak uboga – proponują je obecnie zaledwie 4 banki: Bank Millennium, BGŻ, BPS i Idea Bank. Spośród nich najlepszą stawkę oprocentowania, w wysokości 5% w skali roku, oferuje mikroprzedsiębiorcom Idea Bank – przy czym następna w kolejności stawka jest już o połowę niższa od najlepszej. Co istotne, przedsiębiorcy nie mogą liczyć obecnie na więcej. 5-proc. stawka Idea Banku dla lokat jednodniowych jest bowiem jednocześnie najwyższą stawką na rynku także wśród standardowych depozytów (nie objętych promocjami) zakładanych na inne terminy. 

W przypadku lokat miesięcznych liderem – ze stawką 4,85% w skali roku - jest również Idea Bank. Trzeba jednak mieć na uwadze, że takie oprocentowanie dotyczy tylko nowych klientów banku, pozostałym zostaną wypłacone odsetki w wysokości 3,05%. Dla depozytów dwumiesięcznych najlepszą standardową ofertę dla mikroprzedsiębiorców przygotował Credit Agricole (3,70% w skali roku). Należy jednak zwrócić uwagę także na promocyjną ofertę Alior Banku, który standardowo daje klientom 3,5% na lokacie dwumiesięcznej, ale na dodatkowe, promocyjne 4% mogą liczyć osoby, które założą rachunek firmowy wraz z kartą debetową (promocja nie dotyczy klientów, którzy mają już konto firmowe w Alior Banku – wyższe odsetki są przyznawane osobom, które założą lokatę w ciągu 5 dni od otwarcia konta biznesowego).

Najlepsze oprocentowanie  dla lokat kwartalnych i półrocznych oferuje FM Bank (po 4,30%), natomiast w przypadku depozytów rocznych pierwsze miejsca przypada Toyota Bankowi (4,50%). 


Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
Współpraca: Magdalena Piórkowska
Taxcare.pl 

Loading Comments
Zainteresuje cię także