3 proc. PKB na koniec 2012 r. to iluzja
http://sxc.hu/

3 proc. PKB na koniec 2012 r. to iluzja

- Niewielkie zwiększenie produkcji przemysłowej w czerwcu pogrzebało szansę na 3 proc. wzrost gospodarczy w drugim kwartale br. Drugie półrocze 2012 roku może być znacznie gorsze - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z PKPP Lewiatan, komentując dane GUS o produkcji przemysłowej w czerwcu br.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Firmy z wielu branż mało eksportują

- Mało kto się spodziewał, że produkcja przemysłowa wzrośnie tylko o 1,2 proc. Tym bardziej, że w czerwcu 2011 roku produkcja w porównaniu z analogicznym okresem 2010 roku wzrosła tylko o 2 proc., a więc baza do porównania była wyjątkowo niska. Niepokoi, że spadek odnotowało aż 16 działów przemysłu, wśród nich takie jak farmacja, samochody, czy meble, które dużą cześć swojej produkcji wysyłają za granicę. One już od kilku miesięcy są pod kreską. Widać, że popyt gospodarstw domowych u naszych najważniejszych zagranicznych partnerów handlowych mocno wyhamował. Nie wszystkie jednak branże eksportowe znalazły się w dołku. Dobrze radzi sobie produkcja maszyn i urządzeń, chemia, a także branża spożywcza i elektryczna.

Euro 2012 przyczyną spowolnienia?

W czasie pierwszej odsłony osłabienia gospodarczego - w latach 2008-2009 - to właśnie przemysł ucierpiał najbardziej. Niewykluczone, że i tym razem ostre hamowanie produkcji jest sygnałem, że wkraczamy w głębsze spowolnienie w drugiej połowie roku.

Możliwe jednak, że jakiś wpływ na aż tak kiepskie wyniki przemysłu w czerwcu miało Euro 2012. Przecież wiele firm w czasie mistrzostw Europy w piłce nożnej inaczej planowało produkcję, wysyłało pracowników na urlopy, skracało czas pracy.

Budownictwo w poważnych tarapatach

Natomiast w szczycie sezonu mamy załamanie w budownictwie. Skończyła się presja na finalizację projektów infrastrukturalnych, a przede wszystkim zaczęły się kłopoty finansowe wielu firm budowlanych, tych, które zajmowały się budową dróg i różnych obiektów na Euro 2012 i mamy tego efekty - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

 

Źródło: PKPP Lewiatan

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przez 500+ kobiety świadomie rezygnują z pracy?
Wyniki sondażu: sondaż 176 głosów
50%

Tak

88 głosów
15%

Nie

27 głosów
1%

Nie mam zdania

1 głosów
34%

To wina pracodawców, bo za mało im płacili

60 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Co siódme euro z funduszy UE trafi na wsparcie innowacyjności