Złożenie PIT za 2018 rok a urlop macierzyński. Jak się...
FreeImages
Podatnik.Info

Złożenie PIT za 2018 rok a urlop macierzyński. Jak się rozliczyć w PIT 2019?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

  

W związku z tym, składając PIT za 2018 rok, każda matka musi rozliczyć się z fiskusem z otrzymanych świadczeń.

 

PIT za 2018 a zmiany w prawie do zasiłku macierzyńskiego

Zgodnie ze zmianami z 2016 roku, każda kobieta w Polsce ma prawo do skorzystania z płatnego urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego. Wcześniej z takiego przywileju mogły korzystać tylko mamy, które opłacały składki ZUS i NFZ.  W tym roku składając PIT za 2018 ze świadczeń pobieranych z tytułu urodzenia dziecka, będą musiały rozliczyć się też osoby:

  • bezrobotne, ale zarejestrowane w urzędzie pracy,

  • pracujące na umowę o dzieło,

  • rolnicy,

  • studenci.

Minimalne świadczenie w tej chwili wynosi 1000 zł netto.

  

Ile trwa urlop macierzyński, a ile rodzicielski?

Czas trwania urlopu macierzyńskiego zależy od tego, czy urodziłaś jedno dziecko, bliźniaki czy wieloraczki. Wymiar urlopu macierzyńskiego w 2018 roku wygląda następująco:

  • urodzenie jednego dziecka – 20 tygodni,

  • urodzenie dwójki dzieci – 31 tygodni,

  • urodzenie trójki dzieci – 33 tygodnie,

  • urodzenie czwórki dzieci -35 tygodni,

  • urodzenie pięciorga i więcej dzieci – 37 tygodni.

Jeżeli chcesz zostać w domu z dzieckiem, możesz dłużej korzystać z płatnego urlopu rodzicielskiego, który możesz dzielić wraz z ojcem dziecka. Urlop rodzicielski w zależności od liczby urodzonych dzieci wynosi od 32 do 34 tygodni.

  

Rozliczenie PIT za 2018 – umowa o pracę a zasiłek macierzyński

Wypłaty środków z tytułu urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego można rozdzielić na dwa sposoby. Możesz przez 12 miesięcy otrzymywać 80% swojego miesięcznego wynagrodzenia lub podzielić wypłaty tak, aby przez pierwszy okres otrzymywać 100%, a przez kolejną część roku 60%. Suma wypłat w obydwu przypadkach jest taka sama.

Sytuacja wygląda trochę inaczej w momencie, gdy jako mama zarabiasz minimalne wynagrodzenie. Rząd ustawą z 2016 roku zobowiązał się do wyrównania wszystkim rodzicom zasiłku macierzyńskiego do 1000 zł na rękę. W takiej sytuacji bardziej opłaca się decydować na finansowanie 100/60, ponieważ w tym drugim okresie będzie Ci przysługiwać dopłata wyrównawcza. Jednak bez względu na sposób wypłat świadczeń z tytułu zasiłku macierzyńskiego, należy je wykazać w deklaracji PIT za 2018.

  

Zasiłek macierzyński a niepełny wymiar etatu

Świadczenia macierzyńskie przy niepełnym wymiarze godzin pracy wypłacane są na tej samej zasadzie, co przy zatrudnieniu na pełen etat. Mamy do wyboru stawkę 80% przez cały rok lub podział 100 na 60. Jeżeli kwota wypłat jest niższa niż 1000 zł, mamy prawo do wyrównania.

  

Zasiłek macierzyński a wynagrodzenie zmienne w 2019

W przypadku, gdy pracujesz na podstawie umowy o pracę, jednak nie masz stałej kwoty wynagrodzenia, tylko np. podstawę i dodatkowe premie, to zasiłek macierzyński będzie wynosił 80% średniej kwoty zarobków z ostatnich dwunastu miesięcy. Jeśli nie przepracowałaś całego roku, średnią wyciąga się na podstawie liczby pełnych przepracowanych miesięcy.

  

Zasiłek macierzyński a umowa zlecenie z kilku źródeł

W przypadku współpracy z kilkoma firmami na podstawie umowy zlecenia, niezbędne jest odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne oraz dobrowolny zasiłek chorobowy. Nie ma możliwości sumowania składek. To oznacza, że nawet jeśli będziesz je odprowadzać od kilku umów zlecenie, wysokość świadczenia nie wzrośnie.

  

Wypełniając PIT za 2018 rok, warto skorzystać z programu PIT pro do rozliczeń podatkowych. Dzięki temu złożenie rocznej deklaracji o dochodach zajmie znacznie mniej czasu. Program pomoże poprawnie uzupełnić i wysłać PIT za 2018 rok do urzędu skarbowego.

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
Wyniki sondażu: sondaż 211 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

125 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak rozliczy się świeżo upieczona mama? Zasiłek macierzyński uwzględniamy w PIT