Wicepremier Morawiecki: Jednolity podatek do kosza! PIT w...
Redakcja
Flickr.com CC-BY/OECD/http://skroc.pl/9b3e7/http://skroc.pl/2d2b6
Podatnik.info

Wicepremier Morawiecki: Jednolity podatek do kosza! PIT w 2017 roku po staremu

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Składki PIT, NFZ i ZUS nadal osobno


Wicepremier zakomunikował dziś na konferencji prasowej, że Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zdecydował o zakończeniu analiz związanych z pracami nad tzw. jednolitym podatkiem. Przypomnijmy, iż według planów przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryka Kowalczyka, składki odprowadzane przez podatników na PIT, NFZ oraz ZUS – miały zostać połączone w jedną daninę na rzecz państwa.


Jednak po 9 miesiącach burzliwych spekulacji i dyskusji na temat, jaka będzie ostateczna konstrukcja jednolitego podatku, dziś wszelkie wątpliwości zostały rozwiane. Wicepremier Morawiecki poinformował, że ostatecznie to rozwiązanie nie będzie wprowadzone do polskiego systemu podatkowego. Przede wszystkim z uwagi na interes przedsiębiorców.
 


Przedsiębiorcy nie mogą ponosić nieuzasadnionego ryzyka


Mateusz Morawiecki w ten sposób uzasadnił decyzję rządu o zakończeniu prac nad projektem wprowadzenia jednolitego podatku:


W listopadzie zobowiązaliśmy się, że do końca roku rząd zajmie ostateczne stanowisko w sprawie reformy podatkowej polegającej na ewentualnym wdrożeniu rozwiązania systemowego w postaci tzw. jednolitego podatku. Po wieloaspektowej dyskusji w ramach rządu oraz po wysłuchaniu merytorycznych argumentów bardzo szerokiego grona partnerów społecznych i biznesowych, uznaliśmy, że kontynuacja prac nad takim rozwiązaniem nie jest zasadna. Przy podejmowaniu tej decyzji szczególnie ważny był dla nas interes przedsiębiorców.


Nie będzie ucieczki firm do Czech?


Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą były szczególnie zbulwersowane założeniami projektu jednolitego podatku. Chociaż rząd nigdy nie przedstawił jego dokładnych założeń, Henryk Kowalczyk zapowiadał w wypowiedziach dla mediów m. in. likwidację podatku liniowego i opodatkowanie przedsiębiorców osiągających miesięczne przychody w kwocie 10 tys. zł brutto nawet 40 proc. stawką. W proteście wiele małych firm planowało przenieść biznes do Czech. Teraz mogą odetchnąć. Tak twierdzi wicepremier Morawiecki:


Analiza potencjalnego wpływu tzw. jednolitego podatku na osoby prowadzące działalność gospodarczą przyczyniła się do podjęcia ostatecznej decyzji. Praca przedsiębiorców wiąże się z licznymi ryzykami oraz niepewnością i nie można jej porównywać do aktywności zawodowej w formie, np. umowy o pracę. Chcemy przeciąć tą decyzją wszelkie spekulacje i towarzyszące im niepewności dotyczące przyszłego prawa podatkowego w Polsce.


Rozliczenie PIT 2016/2017 bez zmian


Decyzja rządu zakomunikowana przez wicepremiera Morawieckiego oznacza, że z dużym prawdopodobieństwem rozliczenie dochodów w ramach PIT w najbliższych latach pozostanie na dotychczasowych zasadach. Aby być pewnym w 100 proc., iż wypełniamy deklarację za 2016 rok na aktualnych drukach oraz według obecnie obowiązującej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wystarczy wypełnić zeznanie za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2016/2017 od Podatnik.info.


Nie zwlekaj i już dziś dołącz do grona 8 113 486 milionów zadowolonych Polaków i prześlij deklaracje za 2016 rok do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online. W tym celu wystarczy w e-PIT bez wychodzenia z domu, podać 5 następujących danych identyfikacyjnych:

  • imię,
  • nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu za 2015 rok (w przypadku osób wypełniających PIT po raz pierwszy, w tym polu należy wpisać 0 – słownie „zero”).



Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jakie ulgi może odliczyć w PIT-28 ryczałtowiec?