Jakie ulgi może odliczyć w PIT-28 ryczałtowiec?
Redakcja
bradhoc/http://skroc.pl/3b44a/flickr.com CC_BY/http://skroc.pl/8ce73
Podatnik.info

Jakie ulgi może odliczyć w PIT-28 ryczałtowiec?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Który podatnik jest ryczałtowcem?


Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, PIT-28 do 31 stycznia 2017 roku muszą złożyć w urzędzie skarbowym podatnicy, którzy w 2016 roku jako formę opodatkowania uzyskiwanych przychodów wybrali ryczałt ewidencjonowany, czyli:

 • prowadzące indywidualną pozarolniczą działalność gospodarczą rozliczaną na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego,
 • prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym,
 • osiągające przychody z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.


Jednak podatnik rozliczający się w formie ryczałtu, może odliczyć w deklaracji rocznej znacznie mniej ulg, niż osoba obciążona skalą podatkową (stawki 18 i 32 proc.). Z jakich więc preferencji nie skorzysta ryczałtowiec?


Wspólne rozliczenie z małżonkiem lub dzieckiem niemal niemożliwe


W druku PIT-28 podatnik nie może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem bądź jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Ale od tej reguły jest jeden wyjątek. Jeżeli ryczałtem opodatkowane są przychody uzyskiwane z najmu lub dzierżawy prywatnej, a także umów o podobnym charakterze.


W takim przypadku można wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem jako osoba samotnie je wychowująca rozliczyć łącznie inne przychody uzyskane w 2016 roku, np. z umowy o pracę, umowy zlecenie czy umowy o dzieło.


Ulga na dziecko? Teoretycznie nie, ale…


W PIT-28 nie można również odliczyć ulgi na dziecko. Jednak ryczałtowcy przy spełnieniu pewnych warunków mogą skorzystać z tzw. ulgi prorodzinnej. Jeżeli również uzyskują przychody z innych źródeł, niż działalność lub najem oraz dzierżawa opodatkowana tą formą podatkową.


Oznacza to, że jeśli ryczałtowiec łączy przychody opodatkowane z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej lub najmu/poddzierżawy z zarobkami z umowy o pracę czy umowy zlecenie, to może odliczyć ulgę na dziecko, a także z takiej możliwości może skorzystać jego małżonek rozliczający się według skali podatkowej.


Ponadto ryczałtowiec nie może odliczyć w PIT-28 kosztów uzyskania przychodów.


Jakie ulgi w PIT-28?


Z kolei podatnik rozliczający się ryczałtem, w PIT-28 może z pewnością odliczyć m.in.:

 • ulgę rehabilitacyjną,
 • ulgę dla honorowych krwiodawców,
 • ulgę abolicyjną,
 • składki na ZUS,
 • składki na ubezpieczenie zdrowotne,
 • darowizny na cele kultu religijnego,
 • darowizny na cele pożytku publicznego.


Wypełnij PIT-28 z Podatnik.info!


Brzmi skomplikowanie? W prosty sposób PIT-28, a także pozostałe deklaracje (np. PIT-36 czy PIT-37) oraz załącznik PIT-O, w którym podatnik odlicza przysługujące mu ulgi, możesz wypełnić za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2016/2017 od Podatnik.info. Dzięki intuicyjnej aplikacji unikniesz błędów rachunkowych w zeznaniu i wątpliwości, z których preferencji możesz skorzystać.


Program PIT pro 2016/2017 dostarczy PIT-28 poprzez portal podatkowy bezpośrednio do urzędu skarbowego za pośrednictwem systemu e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów.
Nie zwlekaj i już dziś dołącz do grona 8 113 486 milionów zadowolonych Polaków i prześlij deklarację za 2016 rok do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online. e-PIT za 2016 rok należy „podpisać” za pomocą 5 następujących danych:

 • imienia,
 • nazwiska,
 • daty urodzenia,
 • nr PESEL lub NIP,
 • kwoty przychodu za 2015 rok (w przypadku osób wypełniających PIT po raz pierwszy, w tym polu należy wpisać 0 – słownie „zero”).Podatnik.info


Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jakie ulgi może odliczyć w PIT-28 ryczałtowiec?