Wakacje a ulga na pełnoletnie dziecko. Kiedy rodzic może...
Redakcja
Bugeater/http://skroc.pl/742a1/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/bb556
Podatnik.info

Wakacje a ulga na pełnoletnie dziecko. Kiedy rodzic może ją odliczyć?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

W ostatnim czasie na łamach Podatnik.info szeroko poruszyliśmy temat najbardziej popularnej preferencji w PIT – ulgi na dzieci. Opisaliśmy, którzy podatnicy mogą z niej skorzystać, jaką dokładnie kwotę można odliczyć w zależności od liczby wychowywanych dzieci, a także kiedy rodzice mogą skorzystać z preferencji w przypadku, gdy wychowują pełnoletnie dziecko.


Jednak wielu czytelników nadal ma wątpliwości, czy ulga przysługuje również za miesiące wakacyjne 2016 roku, gdy pełnoletnie dziecko skończyło średnią szkołę w czerwcu, a np. studia rozpocznie w październiku. W takim przypadku odpowiedź brzmi tak.

Fot. Pixabay.com/CC0 Public Domain


Dziecko idzie na studia, a rodzic nadal ma prawo do ulgi


Zgodnie z ustawą dziecko, które zakończyło naukę, przestaje być uczniem określonej szkoły w momencie otrzymania świadectwa. Jednak jeżeli zamierza kontynuować edukację (np. rozpocząć studia od października 2016 roku), to nie traci automatycznie statusu osoby uczącej się. Oznacza to, że w przypadku:
 

  1. ucznia kontynuującego naukę w szkole, ulga przysługuje za wszystkie miesiące 2016 roku,
  2. maturzysty, który nie kontynuuje nauki, ulga przysługuje łącznie z miesiącami wakacyjnymi 2016 roku,
  3. maturzysty, który podejmuje naukę w szkole wyższej, ulga przysługuje za wszystkie miesiące 2016 roku,
  4. studenta kształcącego się w dwóch etapach (studia licencjackie i magisterskie), ulga przysługuje za wszystkie miesiące 2016 roku w sytuacji, gdy student został zakwalifikowany na studia magisterskie,
  5. studenta, który ukończył studia licencjackie i nie kontynuuje nauki w 2016 roku, ulga przysługuje do miesiąca października włącznie.


W prosty sposób ulgę na dzieci rodzice mogą odliczyć za pośrednictwem całkowicie darmowego programu PIT Pro 2016/2017 od Podatnik.info. Aplikacja za pomocą portalu podatkowego dostarczy zeznanie roczne do urzędu skarbowego przy współpracy z systemem e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów. Intuicyjny interfejs oraz system podpowiedzi pomoże szybko i łatwo przebrnąć przez wszystkie etapy rozliczenia rocznego, a także w uniknięciu błędów rachunkowych w deklaracji. Aby rozliczyć e-PIT bez wychodzenia z domu, wystarczy, że podatnik poda 5 następujących danych identyfikacyjnych:
 

  • imię,
  • nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu za 2015 rok.


Czy to tak naprawdę takie proste? Jak w poniższym spontanicznym filmie zamieszczonym na Youtube przekonuje jeden z użytkowników programu PIT Pro 2016/2017, jak najbardziej! Podatniku, sprawdź sam!

Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jakie ulgi może odliczyć w PIT-28 ryczałtowiec?