Wakacje a ulga na pełnoletnie dziecko. Kiedy rodzic może ją odliczyć?
Ukończenie przez dziecko 18 lat nie oznacza, że rodzic traci prawo do odliczenia ulgi. Co więcej, jeżeli pełnoletnie dziecko zamierza kontynuować naukę (np. na studiach), to rodzic może skorzystać z ulgi nawet za miesiące wakacyjne.
W ostatnim czasie na łamach Podatnik.info szeroko poruszyliśmy temat najbardziej popularnej preferencji w PIT – ulgi na dzieci. Opisaliśmy, którzy podatnicy mogą z niej skorzystać, jaką dokładnie kwotę można odliczyć w zależności od liczby wychowywanych dzieci, a także kiedy rodzice mogą skorzystać z preferencji w przypadku, gdy wychowują pełnoletnie dziecko.
Jednak wielu czytelników nadal ma wątpliwości, czy ulga przysługuje również za miesiące wakacyjne 2016 roku, gdy pełnoletnie dziecko skończyło średnią szkołę w czerwcu, a np. studia rozpocznie w październiku. W takim przypadku odpowiedź brzmi tak.
Fot. Pixabay.com/CC0 Public Domain
Dziecko idzie na studia, a rodzic nadal ma prawo do ulgi
Zgodnie z ustawą dziecko, które zakończyło naukę, przestaje być uczniem określonej szkoły w momencie otrzymania świadectwa. Jednak jeżeli zamierza kontynuować edukację (np. rozpocząć studia od października 2016 roku), to nie traci automatycznie statusu osoby uczącej się. Oznacza to, że w przypadku:
- ucznia kontynuującego naukę w szkole, ulga przysługuje za wszystkie miesiące 2016 roku,
- maturzysty, który nie kontynuuje nauki, ulga przysługuje łącznie z miesiącami wakacyjnymi 2016 roku,
- maturzysty, który podejmuje naukę w szkole wyższej, ulga przysługuje za wszystkie miesiące 2016 roku,
- studenta kształcącego się w dwóch etapach (studia licencjackie i magisterskie), ulga przysługuje za wszystkie miesiące 2016 roku w sytuacji, gdy student został zakwalifikowany na studia magisterskie,
- studenta, który ukończył studia licencjackie i nie kontynuuje nauki w 2016 roku, ulga przysługuje do miesiąca października włącznie.
W prosty sposób ulgę na dzieci rodzice mogą odliczyć za pośrednictwem całkowicie darmowego programu PIT Pro 2016/2017 od Podatnik.info. Aplikacja za pomocą portalu podatkowego dostarczy zeznanie roczne do urzędu skarbowego przy współpracy z systemem e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów. Intuicyjny interfejs oraz system podpowiedzi pomoże szybko i łatwo przebrnąć przez wszystkie etapy rozliczenia rocznego, a także w uniknięciu błędów rachunkowych w deklaracji. Aby rozliczyć e-PIT bez wychodzenia z domu, wystarczy, że podatnik poda 5 następujących danych identyfikacyjnych:
- imię,
- nazwisko,
- datę urodzenia,
- nr PESEL lub NIP,
- kwotę przychodu za 2015 rok.
Czy to tak naprawdę takie proste? Jak w poniższym spontanicznym filmie zamieszczonym na Youtube przekonuje jeden z użytkowników programu PIT Pro 2016/2017, jak najbardziej! Podatniku, sprawdź sam!