Uwaga! W tym roku czas na rozliczenie PIT kończy się w...
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
podatnik.info

Uwaga! W tym roku czas na rozliczenie PIT kończy się w kwietniu, nie w maju

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Choć co roku ostateczny termin składania zeznań PIT przypada na koniec kwietnia, w 2020 roku zmieniono zasady. Podatnicy mieli czas na rozliczenie się z fiskusem do końca maja. Jak jest w tym roku?

Spis treści:

Do kiedy można rozliczyć PIT 2020? Wróciły stare zasady

Rok 2020 zaskoczył nas i to niekoniecznie pozytywnie. Wybuch światowej pandemii spowodował, że pożegnaliśmy znaną sobie rzeczywistość. Zamknięte szkoły, restauracje, sklepy, a także urzędy skarbowe spowodowały dezogranizację i chaos. To właśnie dlatego rząd w 2020 roku postanowił wydłużyć termin składania deklaracji PIT.

Jednak w 2021 roku termin składania zeznań podatkowych znów przypada na 30 kwietnia. To już jutro – dlatego, jeśli do tej pory nie złożyłeś PIT, nie zwlekaj dłużej. W przeciwnym razie możesz narazić się na karę grzywny lub pozbawienia wolności.

Dlaczego rząd w tym roku nie przedłużył terminu rozliczenia się z urzędem skarbowym? W pandemicznej rzeczywistości żyjemy już od ponad roku. Społeczeństwo nie jest więc zaskoczone tym, że zmieniły się zasady funkcjonowania urzędów oraz wprowadzono limity osób, które mogą przebywać w jednym pomieszczeniu. Było wiele czas na to, by przygotować się do złożenia zeznania podatkowego – czy to w tradycyjnej formie, w urzędzie, czy też przez Internet.

Kto musi rozliczyć PIT 2020 do 30 kwietnia?

Do 30 kwietnia za poprzedni rok podatkowy mają obowiązek rozliczyć się osoby, które składają PIT-36, PIT-36L oraz PIT-37. Są więc to osoby, które uzyskują przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej – rozliczający się na podstawie podatku liniowego lub skali podatkowej, a także osoby, które pracują w ramach umowy o pracę lub innych umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, umowa o dzieło), stypendyści, emeryci, renciści, a także osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne.

Co więcej, obowiązek złożenia deklaracji podatkowej do 30 kwietnia 2021 roku mają również osoby, które w poprzednim roku (2020) uzyskały dochód z giełdy lub zbycia papierów wartościowych (PIT-38) lub ze zbycia nieruchomości.

Jeśli zeznanie zostanie złożone po terminie, podatnikowi grozi kara grzywny, pozbawienia wolności lub obie te kary jednocześnie. Możesz zapobiec temu składając tzw. czynny żal. To w praktyce oznacza, że sam zgłosisz się do organu powołanego do ścigania przestępstwa podatkowego oraz ujawnisz okoliczności popełniania czynu, a następnie w wyznaczonym terminie uiścisz wymaganą należność wraz z odsetakmi.

Rozliczenia PIT 2020 przez Internet – jak to zrobić?

Jeśli zapomniałeś o konieczności złożenia deklaracji PIT, jeszcze nic straconego. Masz czas do jutra, by w terminie wypełnić swój obowiązek podatkowy. Jak to zrobić? Złóż deklarację online!

Wejdź na stronę Podatnik.info i skorzystaj z bezpłatnego programu PIT PRO do rozliczania różnych rodzajów PIT. Wystarczy, że przepiszesz do kreatora dane, a program sam Cię rozliczy. Masz również możliwość skorzystania z porad doświadczonych ekspertów, którzy chętnie odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Złożenie deklaracji online zajmie Ci nie więcej niż 5 minut. Dzięki temu oszczędzisz nie tylko swój czas, ale również nerwy!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Uwaga! Jutro mija ostatni dzień rozliczenia PIT