Uwaga! W tym roku czas na rozliczenie PIT kończy się w...
http://sxc.hu/
podatnik.info

Uwaga! W tym roku czas na rozliczenie PIT kończy się w kwietniu, nie w maju

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Choć co roku ostateczny termin składania zeznań PIT przypada na koniec kwietnia, w 2020 roku zmieniono zasady. Podatnicy mieli czas na rozliczenie się z fiskusem do końca maja. Jak jest w tym roku?

Spis treści:

Do kiedy można rozliczyć PIT 2020? Wróciły stare zasady

Rok 2020 zaskoczył nas i to niekoniecznie pozytywnie. Wybuch światowej pandemii spowodował, że pożegnaliśmy znaną sobie rzeczywistość. Zamknięte szkoły, restauracje, sklepy, a także urzędy skarbowe spowodowały dezogranizację i chaos. To właśnie dlatego rząd w 2020 roku postanowił wydłużyć termin składania deklaracji PIT.

Jednak w 2021 roku termin składania zeznań podatkowych znów przypada na 30 kwietnia. To już jutro – dlatego, jeśli do tej pory nie złożyłeś PIT, nie zwlekaj dłużej. W przeciwnym razie możesz narazić się na karę grzywny lub pozbawienia wolności.

Dlaczego rząd w tym roku nie przedłużył terminu rozliczenia się z urzędem skarbowym? W pandemicznej rzeczywistości żyjemy już od ponad roku. Społeczeństwo nie jest więc zaskoczone tym, że zmieniły się zasady funkcjonowania urzędów oraz wprowadzono limity osób, które mogą przebywać w jednym pomieszczeniu. Było wiele czas na to, by przygotować się do złożenia zeznania podatkowego – czy to w tradycyjnej formie, w urzędzie, czy też przez Internet.

Kto musi rozliczyć PIT 2020 do 30 kwietnia?

Do 30 kwietnia za poprzedni rok podatkowy mają obowiązek rozliczyć się osoby, które składają PIT-36, PIT-36L oraz PIT-37. Są więc to osoby, które uzyskują przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej – rozliczający się na podstawie podatku liniowego lub skali podatkowej, a także osoby, które pracują w ramach umowy o pracę lub innych umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, umowa o dzieło), stypendyści, emeryci, renciści, a także osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne.

Co więcej, obowiązek złożenia deklaracji podatkowej do 30 kwietnia 2021 roku mają również osoby, które w poprzednim roku (2020) uzyskały dochód z giełdy lub zbycia papierów wartościowych (PIT-38) lub ze zbycia nieruchomości.

Jeśli zeznanie zostanie złożone po terminie, podatnikowi grozi kara grzywny, pozbawienia wolności lub obie te kary jednocześnie. Możesz zapobiec temu składając tzw. czynny żal. To w praktyce oznacza, że sam zgłosisz się do organu powołanego do ścigania przestępstwa podatkowego oraz ujawnisz okoliczności popełniania czynu, a następnie w wyznaczonym terminie uiścisz wymaganą należność wraz z odsetakmi.

Rozliczenia PIT 2020 przez Internet – jak to zrobić?

Jeśli zapomniałeś o konieczności złożenia deklaracji PIT, jeszcze nic straconego. Masz czas do jutra, by w terminie wypełnić swój obowiązek podatkowy. Jak to zrobić? Złóż deklarację online!

Wejdź na stronę Podatnik.info i skorzystaj z bezpłatnego programu PIT PRO do rozliczania różnych rodzajów PIT. Wystarczy, że przepiszesz do kreatora dane, a program sam Cię rozliczy. Masz również możliwość skorzystania z porad doświadczonych ekspertów, którzy chętnie odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Złożenie deklaracji online zajmie Ci nie więcej niż 5 minut. Dzięki temu oszczędzisz nie tylko swój czas, ale również nerwy!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Uwaga! Jutro mija ostatni dzień rozliczenia PIT