Uwaga! Jutro mija ostatni dzień rozliczenia PIT
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
podatnik.info

Uwaga! Jutro mija ostatni dzień rozliczenia PIT

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

30 kwietnia 2021 – ostatni dzień na złożenie deklaracji PIT!

Choć o rozliczeniu deklaracji PIT zaczyna być głośno już w styczniu, większość osób odkłada ten obowiązek na później. Nie mamy jednak dobrych wiadomości dla tych, którzy spóźnią się ze złożeniem deklaracji – grozi za to wysoka grzywna, którą na podatnika nakłada urząd skarbowy.

Choć rozliczenie się z fiskusem wielu osobom wydaje się kłopotliwe, tak naprawdę dzięki możliwości złożenia deklaracji online, cały proces trwa nie więcej niż 5 minut!

Korzystając z darmowego programu PIT PRO na portalu Podatnik.info, rozliczenie deklaracji PIT jest dziecinnie proste. Wystarczy, że wpiszesz dane w odpowiednie rubryki, a program sam Cię rozliczy. W razie problemów możesz skorzystać z porady ekspertów Podatnik.info, którzy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

To świetna opcja dla zapominalskich – dzięki niej, nawet jeśli przypomnisz sobie o rozliczeniu 30 kwietnia wieczorem, zdążysz wypełnić swój podatkowy obowiązek. W ten sposób unikniesz stresu, związanego z konsekwencjami ze strony fiskusa.

Czy termin składania zeznania PIT zostanie przedłużony?

Choć już od wielu lat koniec kwietnia jest terminem, w którym każdy podatnik ma obowiązek rozliczyć swoje dochody, w 2020 roku rząd postanowił, że PIT może zostać złożony do końca maja 2020. Dlatego też wiele osób również i w tym roku zastanawia się, czy termin zostanie przedłużony.

Rząd wyraził jasno swoje stanowisko na ten temat – w 2021 roku wracamy do starych zasad, a 30 kwietnia to ostateczny termin złożenia deklaracji PIT. Przedłużenie terminu w zeszłym roku do końca maja było spowodowane wybuchem pandemii COVID-19 oraz zamknięciem instytucji państwowych, w tym urzędów skarbowych. Obecnie nie ma podstaw do tego, by przedłużać termin składania deklaracji.

Jaki PIT złożyć, by spełnić swój podatkowy obowiązek?

Zastanawiasz się, jaki PIT powinieneś złożyć? Wszystko zależy od tego, z jakiego tytułu uzyskujesz dochody.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, bardzo ważne jest, jaki wybrałeś sposób opodatkowania. Jeśli rozliczasz się według skali podatkowej, powinieneś złożyć PIT-36. Jeśli natomiast obowiązuje Cię podatek liniowy, wtedy powinieneś złożyć deklarację PIT-36L.

PIT-37 składają osoby, które uzyskują dochody z tytułu umowy o pracę lub innych umów cywilnoprawnych np. umowy zlecenie, umowy o dzieło. Dodatkowo PIT-37 powinny złożyć osoby, pobierające stypendium, renciści, emeryci, a także osoby, które uzyskały przychody z zasiłku lub świadczeń przedemerytalnych.

Uwaga! Do 30 kwietnia 2021 roku deklarację PIT powinny złożyć również osoby, które:

  • W 2020 roku uzyskały dochody z giełdy lub zbycia papierów wartościowych – składają one deklarację PIT-38,
  • W 2020 roku uzyskały dochody ze zbycia nieruchomości – składają one deklarację PIT-39.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Uwaga! W tym roku czas na rozliczenie PIT kończy się w kwietniu, nie w maju