Uwaga: ulga mieszkaniowa 2020/2021 – szykują się zmiany!
Jan Kowalski
https://sxc.hu/
Podatnik.info

Uwaga: ulga mieszkaniowa 2020/2021 – szykują się zmiany!

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

 

Nowa ulga mieszkaniowa 2021 – jakie zmiany wejdą w życie?

 

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów na III kwartał 2020 roku pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw (UD90). To już pewne! Ministerstwo Rozwoju chce wprowadzić nową ulgę mieszkaniową. Skąd takie zmiany? Wśród przyczyn wymienia się przede wszystkim pozytywny wpływ na realizację celów zawartych w Narodowym Programie Mieszkaniowym. Jego zadaniem jest poprawa dostępności mieszkań dla osób i rodzin o niskich dochodach.

Drugą przyczyną jest sytuacja związana z COVID-19. Ograniczenia wprowadzone przez rząd odbiły się na rynku mieszkaniowym. Zawieszenie zajęć stacjonarnych na uczelniach wyższych skutkowało obniżeniem zainteresowania na najem długoterminowy. Wielu pracowników zagranicznych zdecydowało się również na powrót do swoich krajów, a zawieszenie ruchu turystycznego odbiło się na najmie krótkoterminowym.

Problemy nie ominęły również rynku pierwotnego, czyli mieszkań kupowanych od deweloperów oraz budownictwa jednorodzinnego. Po rekordowym wzroście sprzedaży w 2019 roku nastąpiło duże załamanie. Rząd upatruje się przyczyn takiej sytuacji w spadku dochodów, wzroście bezrobocia, likwidacji lub zawieszenia działalności gospodarczej przez wielu przedsiębiorców. Dodatkowo pojawił się problem z otrzymaniem kredytów hipotecznych. Banki zdecydowały się na zaostrzenie kryteriów względem stabilności źródła dochodu.

Wiele osób decyduje się również na odłożenie zobowiązania, jakim jest nabycie mieszkania. Wszystko to dzieje się na skutek niepewności i ograniczeń będących konsekwencją epidemii COVID-19. Obecna sytuacja zaowocowała projektem ustawy przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju. Można w nim znaleźć udogodnienia zarówno dla rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Jedną z nich jest nowa ulga mieszkaniowa! Dla kogo będzie dostępna? Co dzięki niej możesz zyskać? Co zmieni w obecnie obowiązującym prawie?

 

Ulga mieszkaniowa 2020 a zapowiedziane zmiany – co konkretnie się zmieni?

 

Ulga mieszkaniowa 2020 umożliwiała skorzystanie ze zwolnienia z zapłaty podatku dochodowego 19% od sprzedaży nieruchomości. Każdy, kto decyduje się na sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia, musi wywiązać się z obowiązku podatkowego. Po spełnieniu określonych warunków przysługuje Ci jednak prawo do ulgi mieszkaniowej. Jeżeli środki ze sprzedaży nieruchomości, przeznaczysz na własne cele mieszkaniowe, wówczas nie zapłacisz podatku dochodowego. Jednocześnie musisz dopilnować, aby w ciągu 3 lat od sprzedaży nieruchomości doszło do zawarcia umowy przeniesienia własności.

Jednocześnie ulga mieszkaniowa 2020 jest dostępna wyłącznie dla osób, które nie posiadają żadnej innej nieruchomości możliwej do zamieszkania ani umowy na najem mieszkania. Dodatkowo należy być zameldowanym w sprzedawanym mieszkaniu od co najmniej 5 lat.

 

Co kryje się pod stwierdzeniem „wydatki na cele mieszkaniowe”? Są to koszty związane z:

 

 • zakupem domu lub mieszkania,
 • nabyciem spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu mieszkalnego,
 • zakup gruntu pod budowę domu,
 • spłatą kredytu hipotecznego z odsetkami.
 • Do tej grupy zalicza się również wydatki na własne cele mieszkaniowe poniesione przed uzyskaniem praw własnościowych. Są to koszty wynikające z budowy, rozbudowy, przebudowy, adaptacji lub remontu lokalu.

 

W ostatnim przypadku należy pamiętać, że ulga mieszkaniowa 2020 przysługuje w przypadku podpisania umowy o kredyt na nowe mieszkanie przed sprzedażą nieruchomości.

Uwaga ważne zmiany! Ulga mieszkaniowa w 2021 roku, czyli tzw. ulga na zasiedlenie, będzie przyznawana na innych zasadach. Kto może z niej skorzystać? Nowy projekt ustawy przewiduje ulgę dla osób, które zamierzają kupić mieszkanie lub wybudować dom jednorodzinny. Należy jednak podkreślić, że obejmuje ona wyłącznie zakup nieruchomości na rynku pierwotnym. Jeżeli planujesz nabyć mieszkanie od dewelopera lub wybudować dom jednorodzinny, wówczas możesz liczyć na ulgę mieszkaniową w 2021 roku.

Musisz pamiętać, że ulga mieszkaniowa jest przeznaczona dla osób, które ukończyły maksymalnie 35 lat. Mogą z niej skorzystać zarówno single, jak i małżeństwa. W drugim przypadku należy wziąć pod uwagę wiek młodszego małżonka. Jeżeli przekracza on 35 lat, wówczas nie będziesz mógł skorzystać z ulgi na zasiedlenie. Ile może wynosić ulga mieszkaniowa PIT? Jej wysokość zależy przede wszystkim od wielkości rodziny oraz poniesionych kosztów.

Warto również zaznaczyć, że ulga mieszkaniowa dotyczy pierwszego domu lub mieszkania o określonych parametrach wielkościowych. Na preferencyjne warunki w tej kwestii będą mogły liczyć rodziny z co najmniej trojgiem dzieci.

 

Ulga mieszkaniowa – co można odliczyć?

 

Nowa ulga mieszkaniowa 2021 dotyczy mieszkań kupionych na rynku pierwotnych lub wybudowanych domów jednorodzinnych. Wysokość kwoty, którą będziesz mógł odliczyć, zależy od struktury demograficznej Twojej rodziny oraz kosztów w budownictwie mieszkaniowym. W projekcie ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw (UD90) znajdziesz kwoty, jakie hipotetycznie mógłbyś odliczyć od dochodu.

 

Jakie korzyści zapewnia ulga mieszkaniowa? Co można odliczyć? Zapoznaj się z poniższymi wyliczeniami. Zgodnie z projektem ustawy:

 

 • Podatnik, który jest singlem, będzie mógł odliczyć 4 597 zł od podatku dochodowego.
 • Jeżeli posiadasz jedno dziecko, wówczas przysługuje Ci ulga 5 746,25 zł.
 • Dla osób wychowujących 2 dzieci przewiduje się ulgę w wysokości 6 895,50 zł.
 • Podatnik z 3 dzieci będzie mógł liczyć na ulgę mieszkaniową w wysokości 8 044,75 zł.
 • Dla małżeństwa bezdzietnego prognozuje się ulgę w wysokości 9 194 zł.
 • Małżeństwo z jednym dzieckiem będzie mogło odliczyć od podatku dochodowego kwotę w wysokości 10 343,25 zł.
 • W przypadku małżeństw z 2 dzieci przewiduje się ulgę wynoszącą 11 492,50 zł.
 • Małżeństwo z 3 dzieci będzie mogło natomiast odliczyć nawet 12 641,75 zł.

 

Podsumowanie: nowa ulga mieszkaniowa PIT

 

O czym należy pamiętać w związku z wprowadzeniem nowej ulgi mieszkaniowej?

 

 • Ulga mieszkaniowa dotyczy wyłącznie mieszkań nabytych na rynku deweloperskim oraz wybudowanych domów jednorodzinnych.
 • Z ulgi na nowych zasadach mogą skorzystać małżeństwa oraz single do 35 roku życia.
 • Wysokość ulgi zależy od struktury demograficznej rodziny oraz kosztów budownictwa mieszkaniowego.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ulga mieszkaniowa − co warto o niej wiedzieć przed rozliczeniem PIT za 2019 rok