Ulgi i odliczenia w PIT 2019 - Dowiedz się, jak obniżyć...
pixabay.com
Podatnik.Info

Ulgi i odliczenia w PIT 2019 - Dowiedz się, jak obniżyć podatek

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Niezależnie od tego, w jaki sposób rozliczamy się z fiskusem, czy u księgowego czy też wypełniamy PIT przez internet, wszystkim przysługują ulgi podatkowe. Sprawdź co możesz odpisać od podatku i o ile mniej zapłacisz fiskusowi.


PIT-2019, jak obniżyć podatek?

Rozliczając PIT 2018/2019 zapłacisz mniej jeśli:

 • Wychowujesz przynajmniej jedno dziecko a twój budżet nie przekracza 112 tys. złotych (jeśli jesteś w związku) lub 56 tys. złotych rocznie (jeśli jesteś samotnym rodzicem)
 • Masz internet
 • Kupiłeś samochód i posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności
 • Chorujesz i na leki wydajesz miesięcznie więcej niż 100 złotych
 • Kupiłeś sprzęt do rehabilitacji a wcześniej wydano ci orzeczenie o niepełnosprawności
 • Wpłaciłeś darowiznę na organizacje społeczne lub cele religijne
 • Oddałeś krew

 

A także jeśli:

 • Pracowałeś za granicą i tam płaciłeś podatki
 • Już ci potrącano składki na ZUS
 • I na ubezpieczenie społeczne
 • Posiadasz konto emerytalne- IKZE

 

Ulgi podatkowe - potrzebne formalności

By móc skorzystać z ulg podatkowych rozliczając PIT 2018/2019 konieczne jest spełnienie określonych wymogów formalnych.  I tak darowizny czy to na cele społeczne czy też religijne są w jednej grupie  z oddawaniem krwi. To znaczy, że łączymy sumy z wszystkich tych kategorii i odpisujemy od podatku nie więcej niż 6 proc. dochodu. Poza tym wszystko trzeba udokumentować przedstawiając rachunki lub zaświadczenie z punktu krwiodawstwa.

Udokumentowania wymagają również wydatki na leki i sprzęt rehabilitacyjny. Koszty internetu możemy odpisać jedynie przez pierwsze dwa lata po przyłączeniu się do sieci. Odpisujemy koszty rzeczywiste tego wydatku i nie więcej niż 760 zł rocznie. Jeśli posiadamy orzeczenie o niepełnosprawności i kupiliśmy nowy samochód odliczyć możemy 2 280 zł.

Największe są ulgi na dzieci. Rodzice małoletnich dzieci spełniający kryteria  dochodowe mogą rozliczając PIT 2018/2019 stosować ulgi podatkowe w następujących wysokościach: do 1112,04 zł na jedno dziecko oraz kolejne 1112, 04  zł  na drugie dziecko, na trzecie  do 2000,04 zł, zaś na czwarte i kolejne do 2700,00 rocznie.

 

Odliczamy także ulgi z tytułu  zapłaconych składek ZUS, składek na indywidualne konto zabezpieczenia społecznego  (IKZE) i składek na ubezpieczenia zdrowotne, ale jedynie w wysokości 7,75 proc. podstawy a nie 9 proc., które podatnicy rzeczywiście płacą.

 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Popularne odliczenia od podatku - które Ci przysługują w PIT 2019?