Ulga rehabilitacyjna. Komu przysługuje i co warto o niej...
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
podatnik.info

Ulga rehabilitacyjna. Komu przysługuje i co warto o niej wiedzieć

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Tym bardziej, że odpisy nie znajdą się automatycznie w przygotowanym przez skarbówkę e-PIT. Gdy sami uzupełnimy nasze rozliczenie o ulgę rehabilitacyjną, może okazać się, że to niebagatelne kwoty. 

Przejdź do akapitów:

 

Czym jest ulga rehabilitacyjna?

 

Generalnie ulga rehabilitacyjna obejmuje przede wszystkim szeroko rozumianą rehabilitację, czyli sprzęt i leki, ale także wydatki ułatwiające nam wykonywanie codziennych czynności. Zanim wpiszemy ją do naszego zeznania podatkowego, najpierw musimy wypełnić część B załącznika PIT/O. Kto może to zrobić? Przede wszystkim osoba niepełnosprawna. Tu ustawodawca konkretnie wymienia, kto takiemu odliczeniu podlega.  

 

Mowa tu o osobach, które posiadają orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo socjalną, a także posiadający orzeczenie o niepełnosprawności. 

 

Ulgę oprócz niepełnosprawnych odliczą sobie także ich opiekunowie. Tu jednak mamy ograniczenie kwotowe. Osoba niepełnosprawna, która jest na naszym utrzymaniu, nie może zarobić w ciągu roku więcej niż 13 200 zł.


Ważne limity


Zastosowanie ulgi rehabilitacyjnej może nastręczyć nieco trudności. Szczególnie, że część odliczeń jest limitowana kwotowo, a część nie. W tym pierwszym przypadku ulga przysługuje tylko do konkretnej wartości wynoszącej 2 280 zł. Jeżeli przekroczymy taki próg, nadprogramowych wydatków nie rozliczymy. Plus jest taki, że ich poniesienia nie musimy udowadniać.


Do takich wydatków zalicza się opłacenie przewodników osób niewidomych oraz osób z niepełnosprawnością. W pierwszym przypadku muszą być one zaliczone do I lub II grupy inwalidztwa, w drugim – tylko do pierwszej. 

 

Odliczyć od podatku możemy także wydatki na utrzymanie psa asystującego. To nie tylko przewodnik osoby niewidomej, ale też asystent osoby poruszającej się na wózku, który  specjalizuje się w podnoszeniu, podawaniu, otwieraniu i naciskaniu. To może być także pies sygnalizujący osoby głuchej i niedosłyszącej, który zwraca jej uwagę na określone dźwięki, a następnie prowadzi do źródła hałasu. Ostatnią kategorią są psy sygnalizujące atak choroby np. epilepsji, chorób serca.

 

Trzecią i ostatnią kategorią wydatków limitowanych do kwoty 2 280 zł są te poniesione na  samochód, jeżeli służy on do przewozu na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

 

W przypadku powyższej trójki nie musimy co prawda udowadniać, że faktycznie pieniądze wydaliśmy, ale jeżeli będziemy mieli kontrolę skarbówki, musimy przygotować kilka informacji. Przede wszystkim imię i nazwisko osoby, która była naszym przewodnikiem lub certyfikat potwierdzający status psa asystującego. 


Gdy korzystamy z samochodu i ten fakt odliczamy, musimy pokazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Co ciekawe limity dotyczące używania samochodu są osobne dla każdego z rodziców, gdy niepełnosprawnym jest dziecko. I nie ma tu znaczenia czy są małżeństwem. Przysługuje im prawo do ulgi w wysokości faktycznie poniesionych wydatków.  


Co jeszcze odliczymy?


Większość wydatków na rehabilitację odliczymy jednak w całości. Musimy tylko posiadać odpowiedni dowód, że je ponieśliśmy. Najbardziej popularnymi dokumentami są faktury oraz bankowe dowody zapłaty. Sam paragon takim dowodem nie jest. 

 

Od podatku odliczymy między innymi wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkań, przystosowanie samochodów oraz zakup i naprawę indywidualnego sprzętu niezbędnego w rehabilitacji. Od podatku odliczymy też pobyt na turnusach rehabilitacyjnych czy leczenie w uzdrowiskach, a także wydatki na kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych. Dodatkowo zwrot przysługuje za skorzystanie z transportu publicznego w drodze na taką rehabilitację czy kolonie. Ulgą objęta jest także opieka pielęgniarska oraz pomoc tłumacza migowego. 

 

Przy tym nie możemy odliczyć kosztów, które już wcześniej zwrócił nam na przykład Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Wydatki na leki


Osobną kategorią, która także podlega odliczeniom, są wydatki na leki. Nie zalicza się ich ani do wydatków limitowanych, ani do nieograniczonych kwotą górnego limitu.


W specyficzny sposób także się je oblicza. Przy ich zakupie możemy odliczyć tylko wydatki przekraczające 100 zł miesięcznie. Jeżeli więc przykładowo w lutym wydaliśmy na leki 340 złotych, to odliczyć możemy 240 zlotych.


Warunkiem jest, by konieczność zażywania danych leków stwierdził lekarz specjalista. Podstawą jest więc na przykład recepta, a dowodem – faktura. 


Jak się rozliczyć za 2019 rok?

Najprostszym i najszybszym sposobem na rozliczenie jest forma elektroniczna. W sieci dostępnych jest mnóstwo specjalnych programów, a jednym z najchętniej wybieranych jest podatnik.info. Bez wychodzenia z domu i bez dodatkowych opłat. Program PIT od Podatnik.info jest prosty w obsłudze, a co najważniejsze – wyręcza Cię w całym procesie!


Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek PIT za 2019 rok − nowe zasady