Ulga na dojazd do pracy 2022 – czy można ją odliczyć?
Podatnik.info
Podatnik.info
podatnik.info

Ulga na dojazd do pracy 2022 – czy można ją odliczyć?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Czy można odliczyć dojazd do pracy?

Koszty uzyskania przychodu to wydatki, które poniósł podatnik, by uzyskać swoje wynagrodzenie. Dzięki nim można znacznie obniżyć wysokość zobowiązania wobec urzędu skarbowego. Każdy z wydatków należy wykazać w odpowiedniej sekcji deklaracji, aby zostały uwzględnione podczas rozliczenia. W zależności od źródeł dochodu powinny pojawić się w części D formularza PIT-37 lub E w PIT-36.

Co ważne, część ulg i odliczeń pomniejszają podstawę opodatkowania. Inne umożliwiają z kolei obniżenie podatku do zapłaty. Kluczowe informacje na ten temat znajdują się w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350). Jednym z odliczeń, które pojawia się w katalogu, jest ulga na dojazdy do pracy.

Zwiększona liczba zapytań internautów o możliwość uwzględnienia kosztów paliwa w deklaracji PIT spowodowała pojawienie się licznych informacji, które nie zawsze są prawdziwe. Postanowiliśmy więc wyjaśnić najważniejsze kwestie i odpowiedzieć czy można odliczyć dojazd do pracy w dowolnej wysokości oraz komu ona przysługuje.

Należy zaznaczyć, że odliczenie dojazdu do pracy to tylko uproszona nazwa kosztów uzyskania przychodu. W praktyce mogą z niego skorzystać zarówno osoby jeżdżące samochodem, rowerem, chodzące do pracy, jak i nawet pracujące zdalnie. Część osób korzysta z tej ulgi nawet nieświadomie, ponieważ za ich uwzględnienie odpowiada pracodawca.

Na koszty uzyskania przychodu zostały nałożone pewne limity kwotowe. Nie można uwzględnić więc dowolnej kwoty, a jej wysokość zależy bezpośrednio od lokalizacji miejsca pracy. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o tym, ile wynosi odliczenie dojazdu do pracy. Zgodnie z ustawą o PIT art. 22 ust. 2 obowiązują następujące limity:

 • Pracownik miejscowy, czyli pracujący w miejscowości zamieszkania, może skorzystać z ulgi, która w skali miesiąca wynosi 250 zł.
 • Jeżeli pracownik dojeżdża z innej miejscowości, wówczas kwota ta zostanie podwyższona do 300 zł miesięcznie.

Warto jednak zwrócić uwagę, że limity roczne zmieniają się w zależności od liczby stosunków pracy oraz lokalizacji miejsca pracy.

 • Pracownik miejscowy może odliczyć w ciągu roku 3 000 zł, jeżeli ma tylko jeden stosunek pracy. Kiedy podatnik jest zatrudniony w kilku miejscach i posiada co najmniej dwa stosunki pracy, wówczas limit zmienia się do 4 500 zł.
 • Jeżeli pracownik dojeżdża z innej miejscowości, wówczas może skorzystać z podwyższonego limitu. W przypadku jednego stosunku pracy przysługuje kwota w wysokości 3 600 zł. Kiedy pracownik ma co najmniej dwa stosunki pracy i nie dostaje dodatku za rozłąkę, wówczas można skorzystać z odliczenia w wysokości 5 400 zł.
 • Jeżeli interesuje Cię ulga na dojazdy do pracy, ale otrzymujesz dodatek za rozłąkę, możesz odliczyć wyłącznie kwotę przysługującą w przypadku pracowników miejscowych.

Bardzo często pojawia się również pytanie, jak odliczyć dojazdy do pracy powyżej limitu. W takim przypadku można uwzględnić w rozliczeniu dodatkową kwotę równą wartości udokumentowanych imiennych biletów okresowych. Dotyczy to takich środków transportu jak: autobusy, pociągi, promy czy tramwaje.

Jak odliczyć dojazd do pracy w PIT?

Odliczenie od podatku dojazdu do pracy umożliwia zmniejszenie podstawy opodatkowania. Zazwyczaj to właśnie pracodawcy odpowiada za jej uwzględnienie na etapie obliczania i wypłacania wynagrodzenia. Jeżeli podatnik chce skorzystać z podwyższonych kosztów, wówczas będzie konieczne złożenie odpowiedniego oświadczenia. Należy uwzględnić w nim najważniejsze informacje – w tym również miejsce zamieszkanie inne niż miejsce pracy.

Jeżeli chcesz skorzystać z rozliczenia wyższych – faktycznie – poniesionych kosztów, wówczas musisz zadbać o ich odpowiednie udokumentowanie. Mowa tu o sytuacjach, kiedy chcemy uwzględnić w rozliczeniu, na przykład wartość imiennego biletu okresowego.

Koszty uzyskania przychodów uwzględnia pracodawca, który pomniejsza wynagrodzenie o określoną kwotę. Dzięki temu zaliczka na podatek dochodowy będzie niższa. Ulga na dojazdy do pracy podwyższa wynagrodzenie już w trakcie roku.

Może się jednak zdarzyć, że pracodawca nie uwzględni kosztów uzyskania przychodu. W takiej sytuacji podatnik musi dopełnić formalności samodzielnie. Podczas składania deklaracji podatkowej należy wpisać samodzielnie odpowiednie kwoty w sekcji D formularza PIT-37 lub części E w PIT-36.

Odliczenie od podatku dojazdu do pracy z Podatnik.info

Jeżeli nadal nie masz pewności, jak odliczyć dojazdy do pracy, możesz skorzystać z naszego darmowego programu Podatnik.info. Udostępniamy naszym klientom trzy różne sposoby na rozliczenie deklaracji podatkowej. W każdym z nich możesz uwzględnić wysokość odliczenia dojazdu do pracy. Wśród dostępnych możliwości pojawiają się:

 • Rozlicz PIT-11, przepisując dane z druku kratka w kratkę. Nasz program wypełni na tej podstawie deklarację podatkową oraz rozliczy Cię z urzędem skarbowym. Jest to najłatwiejsze z dostępnych rozwiązań.
 • Możesz również odpowiedzieć na kilka prostych pytań. Następnie nasz kreator wybierze i wypełni automatycznie Twoje druki na podstawie uzyskanych odpowiedzi. Jest to jeden z najszybszych sposobów.
 • Dla doświadczonych podatników polecamy samodzielny wybór druków oraz ich wypełnienie. Następnie program weryfikuje poprawność deklaracji PIT.

Dodatkowo deklaracja PIT jest wysyłana drogą elektroniczną do urzędu skarbowego. Co ważne, Podatnik.info zapewnia bezpieczeństwo oraz aktualne druki.

Podsumowanie: Ulga na dojazdy do pracy – najważniejsze informacje

Poniżej znajdziesz najistotniejsze informacje dotyczące tego, kiedy i czy można odliczyć dojazd do pracy od podatku.

 • Odliczenie dojazdu do pracy to potoczna nazwa kosztów uzyskania przychodu, którą może uwzględnić każdy podatnik uzyskujący wynagrodzenie na podstawie stosunku pracy.
 • Jak odliczyć dojazdy do pracy? Pracodawca uwzględnia informacje dotyczące wysokości odliczenia już na etapie obliczania i wypłacania wynagrodzenia. Dzięki temu zmniejsza się również wysokość podatku.
 • Wysokość ulgi na dojazd zależy od lokalizacji miejsca pracy oraz liczby stosunków pracy. Pracownik miejscowy z jedną umową o pracę może skorzystać z odliczenia w wysokości 250 zł miesięcznie oraz 3 000 zł w skali roku. Jeżeli pracownik ma więcej niż jeden stosunek pracy, również kwota ta wzrasta do 4 500 zł.
 • Jeżeli pracownik dojeżdża z innego miejsca pracy, wówczas przysługuje mu ulga na dojazdy do pracy w wysokości 300 zł miesięcznie. W skali roku kwota ta wynosi 3 600 zł. Dla osób posiadających więcej niż jeden stosunek pracy została przewidziana wyższa kwota wynosząca 5 400 zł.
 • Ulga na dojazdy do pracy znajdzie się w deklaracji PIT, ale podatnik korzysta z niej już w trakcie roku.
 • Jeżeli pracodawca nie uwzględnił odliczenia, wówczas podatnik nadal może skorzystać z ulgi, ale musi samodzielnie wprowadzić informacje na temat kwoty kosztów uzyskania przychodu w sekcji D w PIT-37 lub części E deklaracji PIT-36.
 • Co ważne, możesz skorzystać z programu Podatnik.info, który ułatwi uwzględnienie wszystkich ulg i pozwoli Ci na rozliczenie z urzędem skarbowym nawet w 5 minut. Do dyspozycji masz trzy proste rozwiązania, które możesz dopasować do swoich preferencji.

Korzystając z programu Podatnik.info, zyskujesz nie tylko darmową pomoc w rozliczaniu deklaracji PIT, ale również indywidualne wsparcie ekspertów. Na bieżąco udostępniamy najnowsze informacje ze świata finansów i podatków oraz praktyczne porady. Nasi specjaliści z obszaru księgowości, prawa podatkowego oraz finansów odpowiedzą na Twoje pytania. Sprawdź, co jeszcze zapewnia Podatnik.info!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Babciowe 2024 – sprawdź, co musisz wiedzieć!