Uber – Ryzyko
Redakcja
Flickr.com/CC-BY
Uber

Uber – Ryzyko

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Dorabianie jako kierowca Ubera ma wiele zalet – można samemu wyznaczać sobie godziny pracy i być dla siebie szefem. Niektórzy mogą się jednak zastanawiać, na ile bezpieczna jest współpraca z platformą Uber. Ryzyko jest minimalne, a to za sprawą licznych sposobów, których celem jest zapewnienie ochrony wszystkim korzystającym z aplikacji, czyli także kierowcom. 

Uber – ryzyko wyeliminowanie dzięki braku anonimowości 

W Uber żaden użytkownik aplikacji nie jest anonimowy. Jeśli ktoś chce zamówić podróż, musi najpierw założyć konto i zamieścić takie dane jak imię i nazwisko, adres mailowy oraz numer telefonu.  Dzięki temu, każdy kierowca wie kim będzie jego pasażer i może zgodzić się na przejazd z nim lub nie. Na dodatek kierowcy mogą po każdej podróży oceniać osoby, które z nimi jeżdżą – użytkownicy, którzy często sprawiają kłopoty, będą mieli negatywne opinie, co pozwoli kierowcom szybko zdecydować, czy rzeczywiście mają ochotę je podwozić. W ten sposób mogą oni uniknąć nieprzyjemnych przejazdów. 

Zastępcze  numery  telefonów 

W celu ochrony danych, kierowca nie musi podawać swojego prywatnego numeru telefonicznego. Aplikacja pozwala na jego anonimizację, co oznacza, że kiedy pasażer będzie chciał nawiązać z nim kontakt, wyświetli mu się zastępczy numer, wygenerowany przez Uber. Ryzyko, że prywatny telefon użytkownika zostanie upubliczniony, przestaje dzięki temu być realne. Choć podawane numery różnią od tych, którymi kierowcy rzeczywiście posługują się na co dzień, obie strony mogą się dzięki nim porozumieć. To rozwiązanie sprawia, że dane telefoniczne osób współpracujących z Uberem nie są udostępniane, a mimo to komunikacja staje się możliwa. 

Jak mapa zwiększa bezpieczeństwo? 

Aplikacja korzysta z nadajnika GPS, który nie tylko pozwala kierowcy bez trudu pokonać trasę. Ta funkcja służy też bezpieczeństwu. Podczas całego przejazdu wyświetla się aktualna pozycja pojazdu, wiadomo też skąd i dokąd jedzie samochód. W razie jakichkolwiek nagłych wydarzeń na drodze, znalezienie auta nie będzie stanowiło problemu. Mapa zwiększa też poczucie bezpieczeństwa w inny sposób. Kierowca, który słabo zna miejskie trasy może się czuć zestresowany, podwożąc pasażerów, co nie wpływa dobrze na jakość świadczonych usług. Aplikacja rozwiązuje ten problem, pokazując gdzie należy skręcić, by dotrzeć do celu, a kierowca nie musi się niczym martwić i może w pełni skupić się na prowadzeniu samochodu.

Zapłata

Nie ma możliwości nieuregulowania kosztów przejazdu – osoby korzystające z usług Ubera nie płacą gotówką, ponieważ należność za podróż zostaje automatycznie pobrana z ich konta. To eliminuje problem nieuczciwych pasażerów, którzy chcą uniknąć płacenia. Ten system nie wymaga też noszenia ze sobą portfela i konieczności wydawania reszty, co bywa problemem, np. w przypadku taksówek. Uber stara się na wiele sposób zapewnić kierowcom ochronę, dlatego na wszelki wypadek uruchomił także usługę pomocy, działającą przez całą dobę. W razie jakichkolwiek pytań czy trudności kierowca może skontaktować się z zespołem Ubera i otrzymać potrzebne wsparcie.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Uber – Gdańsk