Sprzedaż nieruchomości przez osobę małoletnią - ulga...
FreeImages
Podatnik.Info

Sprzedaż nieruchomości przez osobę małoletnią - ulga mieszkaniowa w PIT 2019

 

PIT-39 za 2018 r. – kiedy można skorzystać z ulgi?

Często otrzymanie spadku w postaci nieruchomości wiąże się z dodatkowymi kosztami i spadkobiercy zdecydują się na jego sprzedaż. Dzieje się tak także, gdy właścicielami odziedziczonej nieruchomości są małoletni. Wówczas do sprzedaży potrzebna jest zgoda sądu. Jeśli w ciągu pięciu lat pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na spełnienie własnych potrzeb mieszkaniowych, jest możliwe skorzystanie z ulgi mieszkaniowej, która zwolni podatki PIT-39 za 2018 rok.

 

Kupno nieruchomości przez małoletniego

Gdy spadkobiercą jest osoba niepełnoletnia i chcemy skorzystać z ulgi mieszkaniowej, należy pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Żeby dziecko nie musiało zapłacić podatku za 2018 r., musi być ono co najmniej współwłaścicielem zakupionej nieruchomości.

Zwolnienie z podatku PIT-39 za 2018 r. jest możliwe także wtedy, gdy małoletni za pieniądze pozyskanie ze sprzedaży odziedziczonej nieruchomości, wykupił mieszkanie od swojego opiekuna, pod warunkiem, że faktycznie będzie w nim mieszkał.

 

Kiedy nie przysługuje ulga?

Podatek PIT-39 za 2018 r. trzeba będzie zapłacić, gdy w minionym roku za środki pozyskane ze sprzedaży nieruchomości odziedziczonej przez dziecko kupiłeś mieszkanie i widniejesz w dokumentach jako jego jedyny właściciel. Mimo że masz obowiązek zapewnienia dziecku dachu nad głową i faktycznie będzie ono mieszkało razem z tobą, urząd skarbowy uważa, że taka sytuacja nie jest spełnieniem celów mieszkaniowych małoletniego. W takiej sytuacji nie możesz skorzystać z ulgi mieszkaniowej. 

Nadal nie rozliczyłeś PIT za 2018? Rozlicz PIT 2019 już dziś! 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy podatnicy dojeżdżający do pracy służbowym autem powinni płacić podatek?
Wyniki sondażu: sondaż 414 głosów
63%

Tak

260 głosów
35%

Nie

144 głosów
2%

Nie mam zdania

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także