Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Sprzedaż nieruchomości przez osobę małoletnią - ulga...
FreeImages
Podatnik.Info

Sprzedaż nieruchomości przez osobę małoletnią - ulga mieszkaniowa w PIT 2019

Jeśli w poprzednim roku zdecydowałeś się przeznaczyć środki ze spadku na zakup domu lub mieszkania, powinieneś dokładnie sprawdzić, czy przysługuje ci ulga mieszkaniowa w PIT 2019. Szczególną uwagę trzeba poświęcić temu zagadnieniu, gdy część zainwestowanych środków był te pochodzące ze spadku dla osoby małoletniej.

 

PIT-39 za 2018 r. – kiedy można skorzystać z ulgi?

Często otrzymanie spadku w postaci nieruchomości wiąże się z dodatkowymi kosztami i spadkobiercy zdecydują się na jego sprzedaż. Dzieje się tak także, gdy właścicielami odziedziczonej nieruchomości są małoletni. Wówczas do sprzedaży potrzebna jest zgoda sądu. Jeśli w ciągu pięciu lat pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na spełnienie własnych potrzeb mieszkaniowych, jest możliwe skorzystanie z ulgi mieszkaniowej, która zwolni podatki PIT-39 za 2018 rok.

 

Kupno nieruchomości przez małoletniego

Gdy spadkobiercą jest osoba niepełnoletnia i chcemy skorzystać z ulgi mieszkaniowej, należy pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Żeby dziecko nie musiało zapłacić podatku za 2018 r., musi być ono co najmniej współwłaścicielem zakupionej nieruchomości.

Zwolnienie z podatku PIT-39 za 2018 r. jest możliwe także wtedy, gdy małoletni za pieniądze pozyskanie ze sprzedaży odziedziczonej nieruchomości, wykupił mieszkanie od swojego opiekuna, pod warunkiem, że faktycznie będzie w nim mieszkał.

 

Kiedy nie przysługuje ulga?

Podatek PIT-39 za 2018 r. trzeba będzie zapłacić, gdy w minionym roku za środki pozyskane ze sprzedaży nieruchomości odziedziczonej przez dziecko kupiłeś mieszkanie i widniejesz w dokumentach jako jego jedyny właściciel. Mimo że masz obowiązek zapewnienia dziecku dachu nad głową i faktycznie będzie ono mieszkało razem z tobą, urząd skarbowy uważa, że taka sytuacja nie jest spełnieniem celów mieszkaniowych małoletniego. W takiej sytuacji nie możesz skorzystać z ulgi mieszkaniowej. 

Nadal nie rozliczyłeś PIT za 2018? Rozlicz PIT 2019 już dziś! 

Loading Comments