Rozliczenie PIT 2023 – podwójny zwrot podatku. Czy to...
Podatnik.info
Podatnik.info
podatnik.info

Rozliczenie PIT 2023 – podwójny zwrot podatku. Czy to błąd?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Podwójny zwrot podatku za PIT 2022

Na przestrzeni 2022 roku pojawiło się wiele zmian podatkowych, które wywołały wątpliwości, w jaki sposób obliczać zaliczki na PIT. Efektem przepisów wprowadzanych podczas trwania danego roku była konieczność dostosowania sposobu wyliczeń podatku do nowych regulacji. Odprowadzone już zaliczki miesięczne nie podlegały ponownemu przeliczeniu. Zgodnie z zaleceniami urzędu skarbowego, miało to nastąpić dopiero podczas rozliczenia rocznego.

Wysokość zwrotu podatku – szacowana przez ministra finansów – wynika właśnie ze zmian sposobu obliczania zaliczek w ciągu roku podatkowego. Zwroty są nie tylko wyższe na korzyść podatników, ale również częstsze. Dodatkowe środki mogą trafić na konto co najmniej 15 mln osób, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej. Zmiany wynikające z Polskiego Ładu sprawiły, że coraz więcej zaliczek odbiegało od należnych w deklaracji PIT.

Początkowo płatnicy musieli obliczać wysokość zaliczek podwójnie, czyli według aktualnych zasad i obowiązujących w 2021 roku. Konieczność ta została jednak zniesiona. Dodatkowo urząd skarbowy wycofał się z ulgi dla klasy średniej w ciągu roku podatkowego. Od 1 lipca obowiązywała nowa stawka podatku wynosząca 12% – zamiast 17%. Każda z tych zmian wpłynęła na możliwość otrzymania zwrotu przez większą liczbę podatników.

Każdy podatnik może składać deklarację PIT od 15 lutego 2023 roku. W związku z tym część osób wywiązała się ze swoich obowiązków oraz ku swojemu zaskoczeniu otrzymała podwójny zwrot podatku za PIT. Pierwszą myślą jest błąd. Okazuje się jednak, że nie ma powodów do niepokoju. Część podatników ma pełne prawo do otrzymania dwóch przelewów ze zwrotem wynikającym ze złożonej deklaracji PIT.

Co ważne, podwójny zwrot podatku nie oznacza otrzymania na konto dwukrotnie wyższej kwoty niż wykazana nadpłata. Niektórzy podatnicy otrzymają dwa przelewy z urzędu skarbowego – najczęściej o różnej wysokości. Poniżej wyjaśniamy, komu i dlaczego przysługuje dodatkowy zwrot podatku.

Dodatkowy zwrot podatku za PIT 2022 – z czego wynika?

Jak wspomnieliśmy, w 2022 roku pojawiło się wiele zmian podatkowych, które nie dla każdego były korzystne ze względu na likwidację ulgi dla klasy średniej. W ramach rekompensaty została wprowadzona obniżona stawka z 17% do 12%. Mimo to nadal okazywało się, że zmiany podatkowe działały na szkodę podatników. W efekcie ustawodawca wprowadził obowiązek obliczania tzw. podatku hipotetycznego.

Każdy podatnik musi rozliczyć deklarację PIT zgodnie z obowiązującymi przepisami. Następnie otrzymane zeznanie podatkowe zostanie zweryfikowane przez urzędników KAS (Krajowej Administracji Sądowej). W tym momencie następuje przeliczenie hipotetycznego podatku. Jeżeli jest niższy od faktycznie zapłaconego, wówczas podatnik zostanie poinformowany o różnicy do zwrotu.

Powstała dysproporcja wynika z likwidacji ulgi dla klasy średniej, czyli stratę podatnika wynikającą ze zmiany przepisów w ciągu roku podatkowego. Jeżeli urzędnicy KAS ustalą zwrot w ramach obliczeń podatku hipotetycznego, wówczas wykonają samodzielnie zwrot na konto bankowe podatnika. Co ważne, zdarza się, że jest to odrębny przelew realizowany niezależnie od zlecenia wynikającego wprost z deklaracji PIT. W efekcie podatnicy postrzegaj go jako dodatkowy zwrot podatku za PIT.

Należy jednak podkreślić, że można otrzymać nadpłatę z tytułu deklaracji oraz likwidacji ulgi w formie jednego przelewu. W takiej sytuacji również można mówić o podwójnym zwrocie, ale łączonym – w podwyższonej kwocie. Jeżeli masz wątpliwości dotyczące przelewów, jakie trafiły na Twoje konto, warto skontaktować się indywidualnie z urzędem skarbowym w celu wyjaśnienia sytuacji.

Rozliczenie PIT 2022/2023 z Podatnik.info

Jeżeli nadal czekasz z rozliczeniem swojej deklaracji podatkowej, możesz skorzystać z naszego bezpłatnego programu Podatnik.info. Dzięki niemu nie tylko wypełnisz bez problemu swój PIT, ale również wyślesz go do urzędu skarbowego drogą elektroniczną. Każdy podatnik może skorzystać z trzech prostych rozwiązań w zależności od posiadanych umiejętności oraz preferencji.

Pierwszy sposób jest uznawany za najłatwiejszy. Jeżeli do tej pory nie wypełniałeś samodzielnie deklaracji, to rozwiązanie sprawdzi się doskonale. Aby z niego skorzystać, wystarczy przepisać dane z otrzymanego PIT-11, PIT-40A lub PIT-8C kratka w kratkę. Program Podatnik.info zajmie się resztą za Ciebie.

Drugie rozwiązanie to stosunkowo najszybszy sposób, dzięki któremu rozliczenie PIT 2022/2023 zajmie 5 minut. W tym celu należy odpowiedzieć na kilka prostych pytań. Na podstawie przekazanych informacji zostanie wybrany odpowiedni druk. Następnie kreator uzupełni automatycznie najważniejsze informacje.

Trzecie rozwiązanie jest przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników, którzy wcześniej wypełniali już swoje deklaracje PIT. Na podstawie posiadanych informacji wybierasz swój formularz, a następnie uzupełniasz. Program Podatnik.info zweryfikuje za Ciebie poprawność deklaracji.

Każde z tych rozwiązań jest całkowicie bezpłatne oraz objęte gwarancją bezpieczeństwa! Jeżeli deklaracja jest gotowa, wystarczy ją zatwierdzić i przesłać do urzędu skarbowego drogą elektroniczną. Możesz również wydrukować dokument, by dostarczyć go tradycyjnie. Decydując się na wysyłkę online, otrzymasz Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Informacje o zmianie statusu oraz dodatkowych wiadomościach otrzymasz na podany adres e-mail. Ponadto znajdziesz je w panelu programu Podatnik.info.

Podsumowanie: Podwójny zwrot podatku – to musisz wiedzieć!

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zwrotu podatku w 2023 roku.

  • Rozliczenie PIT 2022/2023 umożliwia otrzymanie podwójnego zwrotu podatku z urzędu skarbowego.
  • W ciągu roku podatkowego nastąpiło kilka kluczowych zmian, które mogły wpłynąć na niekorzyść niektórych podatników. Wśród nich pojawiła się między innymi: likwidacja ulgi dla klasy średniej, obniżona stawka podatku czy obowiązek podwójnego obliczania zaliczek.
  • Prawo nie działa wstecz, dlatego kolejne przepisy miały zrekompensować ewentualną stratę. Niektórzy podatnicy nadal płacili znacznie wyższą kwotę podatku niż w przypadku poprzednich regulacji.
  • Liczne zmiany prawa podatkowego spowodowały powstanie pojęcia „podatku hipotetycznego”, czyli tego, który musiałby opłacić podatnik zgodnie z przepisami obowiązującymi w 2021 roku.
  • Jeżeli powstała różnica między podatkiem wykazanym w deklaracji PIT a „podatkiem hipotetycznym”, wówczas nadpłata powinna trafić na konto podatnika.
  • Co ważne, podatnik składa deklarację zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dopiero urzędnicy KAS weryfikują tę kwotę, obliczając „podatek hipotetyczny”.
  • Jeżeli urzędnicy wykażą konieczność wyrównania z tytułu ulgi dla klasy średniej mimo nadpłaty wykazanej w deklaracji PIT, wówczas pojawi się podwójny zwrot podatku.
  • Należy pamiętać, że nie zawsze wypłata dodatkowego zwrotu następuje w ramach odrębnego przelewu. Kwoty mogą być łączone, a otrzymana nadpłata będzie po prostu w podwyższonej kwocie.

Jak wspomnieliśmy, jeżeli nie wypełniłeś jeszcze swojej deklaracji podatkowej, możesz skorzystać z bezpłatnego programu Podatnik.info. Co ważne, jest on objęty gwarancją bezpieczeństwa i udostępnia aktualne druki. Ponadto po założeniu konta zyskujesz stały dostęp do swoich informacji podatkowych. Warto korzystać z Podatnik.info nie tylko przy okazji rozliczenia podatkowego, ale również na co dzień.

Każdy użytkownik zyskuje dostęp do wiedzy ekspertów, wyjaśnień przepisów oraz aktualnych informacji podatkowych. Ponadto istnieje możliwość zadania indywidualnych pytań ekspertom z obszaru finansów, księgowości i prawa podatkowego.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek od pustostanów 2024