Rozliczasz PIT? Nie przegap najnowszych ulg i odliczeń!
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
podatnik.info

Rozliczasz PIT? Nie przegap najnowszych ulg i odliczeń!

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Ulga termomodernizacyjna, odliczenie darowizny na cele edukacji zawodowej a przede wszystkim brak obowiązku podatkowego dla osób, które nie przekroczyły 26. roku życia, a ich przychód wyniósł mniej niż 85 528 zł. Zobacz, jak skorzystać z nowych ulg rozliczając PIT za 2019 rok.

Przejdź do akapitów:

Nowe odliczenie od dochodu − ulga termomodernizacyjna


Fiskus daje możliwość odliczenia od dochodu kosztów, które właściciel lub współwłaściciel domów jednorodzinnych, poniósł w związku z termomodernizacją. O jakich kosztach tu mowa? Od dochodu możesz odliczyć zakup materiałów budowlanych czy urządzeń, które posłużyć mają modernizacji ogrzewania domu, a także wydatków na usługi z tym związane. 


Ulga przysługuje jednak tylko tym, którzy modernizację tę ukończą w ciągu 3 następujących po sobie lat, licząc od dnia poniesienia pierwszego wydatku z tym związanego. Każdy właściciel lub współwłaściciel może odliczyć maksymalnie 53 000 zł. Co oznacza, że jeżeli Twój małżonek jest współwłaścicielem domu, on także może odliczyć 53 000 zł. 


Ulgę tę można odliczyć od PIT-36, PIT-37, PIT-28 i PIT-36L. Przysługuje tak przedsiębiorcom, jak i osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej. 


Nowe odliczenie od dochodu − darowizna na cele edukacji zawodowej


To nowa ulga, które powinni przyjrzeć się wszyscy przedsiębiorcy. Przedsiębiorca może odliczyć maksymalnie 6% dochodu, jak uzyskał w roku 2019. A co dokładnie można odliczyć? Jeżeli przedsiębiorca w ciągu roku podatkowego 2019, przekaże darowiznę placówce oświatowej, np. wyposaży pracownię komputerową szkole zawodowej, będzie mógł darowiznę tę odliczyć od dochodu. Nie można jednak odliczyć z tego tytułu pieniędzy przekazanych szkole. 


A jakie placówki można wesprzeć? Szkoły publiczne prowadzące edukację zawodową, a więc technika, szkoły artystyczne czy szkoły policealne. 


Z ulgi tej skorzystać mogą podatnicy rozliczający się na podstawie skali podatkowej, jak i Ci, którzy wybrali rozliczenie podatkiem liniowym. 


Nowa ulga dla osób poniżej 26. roku życia


W tym roku wprowadzono także ulgę dla najmłodszych podatników. Osoby, które nie ukończyły w 2019 roku 26. roku życia mogą nie rozliczać PIT w ogóle, o ile spełniają kilka warunków. Po pierwsze osoba taka nie może mieć dochodu wyższego niż 85 528 zł (za rok 2019 kwota ta jest niższa i wynosi 35 636,56 zł ze względu na to, że przepis obowiązuje od sierpnia 2019 r.), nie może prowadzić działalności gospodarczej czy posiadać umowy o dzieło. 


W tym roku, w związku ze wprowadzeniem stanu epidemii w kraju, okres rozliczenia podatkowego został przedłużony do 31 maja 2020 roku. Do tego czasu możesz wnosić poprawki do swojej deklaracji PIT bez konsekwencji prawnych. 


Zastanawiasz się, jak rozliczyć PIT w tym roku? Najlepiej przez internet! Jest to najszybsza, a jednocześnie najbezpieczniejsza forma złożenia zeznania! W sieci dostępnych jest mnóstwo bezpiecznych programów, a jednym z najchętniej wybieranych jest program do rozliczeń pit od podatnik.info!


Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Koronawirus, a rozliczenie PIT za 2019. Jakie są zmiany?