Ratuj biznes z e-fakturą
http://sxc.hu/
inf. prasowa

Ratuj biznes z e-fakturą

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Możliwość wysyłania i odbierania e-faktur Polacy mają już od roku 2005. Z dostępnych danych wynika, że do tej pory nie zyskała ona wielkiej popularności. Jak wynika z szacunków zamieszczonych w raporcie PKPP Lewiatan „E-faktury w Polsce”, zaledwie 8-11 procent rachunków jest przesyłanych w takiej formie. I to pomimo tego, że (jak czytamy w raporcie) firma wysyłająca miesięcznie tysiąc faktur może dzięki e-fakturze zaoszczędzić nawet 2 tysiące złotych! Do tej pory na przeszkodzie stały stare przepisy, które  utrudniały stosowanie e-faktur. Teraz jednak wszystko może się zmienić.  Czy polski biznes skorzysta z tej szansy?

E-prostota

Zgodnie z nowymi przepisami, e-faktury mogą być w dowolnym formacie (np. pdf.) jedynym warunkiem jest autentyczność ich pochodzenia, czytelność faktury oraz integralność treści. Co ważne, przedsiębiorca może wysłać kontrahentowi e-fakturę na zasadzie domniemania zgody. Jeśli ten wyrazi sprzeciw wobec takiej formy rozliczania, trzeba będzie wysłać mu tradycyjną fakturę. Podobnie jak było to wcześniej, korzystanie z e-faktury nie wymaga stosowania podpisu elektronicznego. Przedsiębiorcy posługujący się fakturą elektroniczną nie powinni martwić się kontrolą urzędu skarbowego bardziej niż, ci którzy prowadzą księgowość w tradycyjny sposób. Przepisy pozwalają przechowywać e-faktury w dowolny sposób, który zapewni autentyczność pochodzenia, łatwość odszukania oraz bezzwłoczny dostęp do faktur organowi kontrolnemu.

Wirtualna przesyłka, realne oszczędności

W czym faktura elektroniczna jest lepsza od tej tradycyjnej? W zasadzie we wszystkim. To rozwiązanie, które na pewno ucieszy osoby odpowiedzialne za finanse firmy – e-faktura jest po prostu tańsza od swej papierowej wersji. Odpadają koszty związane z drukiem faktur, zakupem kopert i znaczków. Dokument dociera do odbiorcy na czas a ryzyko zagubienia jest praktycznie niemożliwe. Jest też na pewno łatwiejszą formą rozliczeń. Choć na pierwszy rzut oka wprowadzenie e-faktury nie jest dużą zmianą, w rzeczywistości może wprowadzić firmę na nowy, lepszy poziom zarządzania, sprzyjający większej wydajności. – Z punktu widzenia  osoby zarządzającej obiegiem dokumentów w przedsiębiorstwie, e-faktura to gwarancja płynnego i efektywnego przebiegu rozliczeń  – komentuje Weronika Florkowska z firmy PrimeSoft Polska działającej na rynku IT – Korzystanie z e-faktur to przyszłościowe rozwiązanie, które za jakiś czas stanie się standardem – dodaje Florkowska.

Ziemia jest na „tak”

Oszczędności dla firmy to jedno. Ulga dla środowiska to drugie. Z danych przedstawionych przez raport PKPP Lewiatan jasno wynika, że elektroniczna wersja faktury sprzyja przyrodzie. Wystarczy popatrzeć na liczby: do wyprodukowania jednej tony papieru potrzeba 17 drzew. Aby wyprodukować papier na wystawiane w Polsce faktury konieczne jest wycięcie prawie 128 hektarów lasów. Proces ten wpływa jednocześnie na zanieczyszczenie 6,6 miliardów litrów wody. Produkcja faktur to także emisja szkodliwego dwutlenku węgla. Faktura elektroniczna jest zatem bardzo „zielona”. Czy jednak zyska sympatię większości przedsiębiorców?


podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20.12.2012 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (Dz. U. poz. 1528)

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
Wyniki sondażu: sondaż 264 głosów
40%

przez telefon

105 głosów
56%

z komputera

149 głosów
1%

w oddziale w banku

3 głosów
3%

na poczcie lub w punktach opłat

7 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Wymogi dla faktur elektronicznych