Przygotuj się do rozliczenia przez internet. Te dokumenty...
http://sxc.hu/
podatnik.info

Przygotuj się do rozliczenia przez internet. Te dokumenty warto wcześniej przygotować

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Podstawą do rozliczenia się z fiskusem większości przypadków jest PIT 11. Otrzymujemy go od naszego pracodawcy. Znajdują się w nim informacje o dochodach, pobranych zaliczkach na podatek dochodowy oraz zapłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. 


Każdy pracodawca zatrudniający w 2019 roku chociaż jednego pracownika ma obowiązek do 30 stycznia dostarczyć PIT 11 do urzędu skarbowego, najpóźniej miesiąc później powinien on znaleźć się u pracownika, którego dotyczy. Tu nie ma znaczenia czy pracujemy na etacie, czy na umowie o dzieło lub zlecenie. 


Jeżeli w ciągu roku wykonaliśmy kilka zleceń dla różnych pracodawców, od każdego musimy dostać PIT 11, a zawarte w nich dane zsumować. 


Zacznijmy od podstaw


Zanim zabierzemy się za rozliczanie z fiskusem, musimy potwierdzić naszą tożsamość, czyli udowodnić skarbówce, że my to my. Aby rozliczyć się sprawnie za pomocą programu, który sam za nas policzy podatek najpopularniejszy PIT - 37, warto też abyśmy od razu przygotowali szereg informacji. Wśród nich znajdują się numer PESEL, aktualny adres zamieszkania, data urodzenia, kwota przychodu z 2018 roku, rozliczenie przychodów czyli PIT 11 lub PIT 8C za 2019 rok. Jeżeli nie mamy danych z ubiegłorocznego rozliczenia, nie oznacza to, że czeka nas mozolne wypełnianie tabelek. Przynajmniej jeśli chodzi o rozliczanie się za pomocą programu w sieci. Co prawda nie uda nam się zeznania wysłać od razu do skarbówki, ale formularze, które za nas policzy, będziemy mogli wydrukować i wysłać lub zanieść do urzędu skarbowego.


Jeżeli natomiast prowadzimy działalność gospodarczą i wypełniamy PIT 36, będziemy potrzebować NIP, książkę przychodów i rozchodów lub ewidencję przychodów dla ryczałtowców, remanent na koniec i początek roku lub tylko na dzień 1 stycznia dla ryczałtowców. A także dokumenty potwierdzające poniesione koszty, ewidencję środków trwałych i karty przychodów pracowników.


Czas na odliczenia

Sytuacja komplikuje się, gdy planujemy zastosować ulgi i odliczenia. Wtedy koniecznych dokumentów i danych musimy posiadać znacznie więcej. Gdy chcemy podwyższyć nasze koszty rozliczając umowę o dzieło lub zlecenie, należy zgromadzić dokumenty potwierdzające poniesione wydatki. 


Jeżeli chodzi o ulgi – najpopularniejszą jest ulga na dzieci. Aby wypełnić zeznanie potrzebujemy danych naszych pociech – imion, nazwisk, dat urodzenia i numerów PESEL. Są też dokumenty, które nie będą niezbędne przy wypełnianiu zeznania, ale okażą się konieczne, gdy skontroluje nas skarbówka – to odpis aktu urodzenia lub orzeczenia sądu o ustaleniu opiekuna prawnego czy rodziny zastępczej, a także zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły. 


Popularną ulgą jest także ta na internet.  By ją zastosować niezbędne nam będą dokumenty z informacją kto, komu, ile zapłacił za dostęp do internetu. W razie kontroli będziemy musieli posiadać potwierdzenie dokonanej zapłaty z datą zapłaty. Należy jednocześnie pamiętać, że z ulgi można korzystać nie dłużej niż przez 2 następujące po sobie lata. Jeżeli z ulgi korzystaliśmy już rozliczając zeznanie za 2017 rok, w tym roku ona już nie obowiązuje. Natomiast korzystając z ulgi rehabilitacyjnej trzeba będzie przygotować fakturę lub inny imienny dokument za leki oraz zaświadczenie lekarskie o konieczności ich stosowania, dowód własności lub współwłasności samochodu osobowego, w przypadku osób niewidomych - nazwisko i adres przewodnika lub certyfikat psa asystującego, a także informację o stopniu niepełnosprawności.


Gdy zamierzamy przekazać nasz 1 procent podatku, potrzebny nam będzie numer KRS organizacji. Na szczęście nie musimy go pamiętać, ale możemy wybrać go z listy wszystkich organizacji pożytku publicznego.


Co ważne, wszelkie dokumenty na podstawie których się rozliczamy lub udowadniamy nasze prawo do ulg, a także same rozliczenia, musimy przechowywać przez 5 lat czyli do końca grudnia 2025 roku. 


Zastanawiasz się, jak rozliczyć PIT? Najlepiej przez internet! Jest to najszybsza, a zarazem najbezpieczniejsza forma złożenia zeznania! Skorzystaj z programu podatnik.info i rozlicz się w 5 minut!


Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak rozliczać PIT w dobie koronawirusa?