Przekwalifikowanie sposobem na uniknięcie bezrobocia
KS
http://sxc.hu/
Monster Polska

Przekwalifikowanie sposobem na uniknięcie bezrobocia

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Zmienimy zawód 7 razy w żyiu?

Eksperci monsterpolska.pl przekonują, że przekwalifikowanie może być sposobem na znalezienie nowej, satysfakcjonującej pracy. Marzenia o japońskim modelu kariery zawodowej – jeden zawód i jedna praca przez całe życie – to już rzadkość. W dzisiejszych niepewnych czasach, młodzi ludzie, wkraczający na rynek pracy, będą zmuszeni do częstego podejmowania nowych wyzwań  zawodowych, w tym również do wielokrotnej zmiany pracy i profesji. Dla Polaków to stosunkowo nowy trend, jednak w USA od wielu lat statystyki pokazują, że Amerykanie przekwalifikowują się średnio co 5 lat. Obecnie szacuje się, że dzisiejsi trzydziestolatkowie będą zmieniać swoje kwalifikacje zawodowe oraz środowisko pracy średnio co 7 lat.

Nie tylko bezrobotni się przekwalifikowują

Według raportu „Diagnoza Społeczna 2011”, bezrobotni zarejestrowani aktywnie poszukujący pracy to ok. 44% wszystkich szukających zatrudnienia, natomiast  33% stanowią osoby pracujące poszukujące innej posady. Pracownicy posiadający stabilną pozycję zawodową szukają   alternatywnych ofert, z kolei zatrudnieni ale w niestabilnej sytuacji – pracy na lepszych warunkach.

W dobie kryzysu osoby, które podejmują się zmiany zawodu, najczęściej nie mają pracy, są zagrożone jej utratą lub długo pozostawały bezrobotne. Podjęcie pracy w nowej branży jest dla nich najczęściej nie tyle kwestią swobodnego wyboru i poszukiwania nowych wyzwań, ile koniecznością. Dotyczy to zwłaszcza osób obciążonych kredytami – to właśnie oni czują silną presję, by jak najszybciej znaleźć nowe zajęcie. W takich okolicznościach decyzja o przekwalifikowaniu się nie zawsze jest trafna w dłuższej perspektywie czasu. Nie oznacza to jednak, że pomysł o zmianie wykonywanego zawodu musi być błędem.

Przekwalifikowanie receptą na wypalenie zawodowe

„Przekwalifikowanie może okazać się najlepszy rozwiązaniem w dobie ciągle zmieniającego się rynku pracy – mówi Małgorzata Majewska, Marketing Manager Monster Polska – Niekiedy lepiej samemu podjąć decyzję o znalezieniu nowego zawodu, niż biernie czekać na zwolnienie. Poza tym, zmiana pracy może być też wielką życiową szansą dla osób, które od dawna marzyły o innej profesji, ale zawsze brakowało im do tego odwagi. Przekwalifikowanie się może dać ogromną satysfakcję również tym, którzy są znudzeni dotychczasową posadą, czy odczuwają wręcz wypalenie zawodowe.”

Zanim wybierzemy nowy zawód, warto poprzedzić decyzję analizą rynku pracy, sprawdzając, jakie zawody są przyszłościowe i zastanowić się, czy odpowiadają one naszym  predyspozycjom, umiejętnościom i zainteresowaniom. W tym celu warto  przygotować własną strategię przekwalifikowania lub zwrócić się do doradcy zawodowego, który obiektywnie oceni nasze szanse na rozwój w nowej dziedzinie.

Zdecydowanie łatwiej   będzie przekwalifikować się osobom zatrudnionym w działach sprzedaży, marketingu czy obsługi klienta, niż np. lekarzom czy farmaceutom.

Należy nieustannie się dokształcać

Bez względu na powody,   jakie nami kierują, przekwalifikowanie się wymaga często zdobycia nowej  wiedzy. Ze środków unijnych i Funduszy Pracy organizowane są specjalne programy i kursy dla bezrobotnych pomagające im w pozyskaniu kwalifikacji, które ułatwią im znalezienie pracy. Pula tych szkoleń z roku na rok maleje, a   Polacy  rzadko z nich korzystają. Z danych opublikowanych w raporcie „Diagnoza Społeczna 2011” wynika, że w latach 2009–2011 swoje kwalifikacje zawodowe podniósł tylko co dziesiąty pracownik powyżej 25. roku życia. Najczęściej szkolili się absolwenci uczelni wyższych i szkół policealnych, mieszkańcy dużych miast powyżej 500 tys. oraz osoby przed 30. rokiem życia. 41 % pracowników korzystało z kursów doszkalających finansowanych przez pracodawcę. Za własne środki dokształcało się zaś tylko 13 % badanych osób.

„Dobrym rozwiązaniem dla osób chcących zmienić zawód jest podjęcie dodatkowych kursów lub studiów podyplomowych, pozwalających na uzyskanie konkretnych kompetencji zawodowych – radzi Małgorzata Majewska –  Są zwykle profilowane, skoncentrowane na kształceniu specjalistów w określonej, często bardzo zawężonej dziedzinie. Na rynku dostępnych jest również wiele kursów e-learningowych, które dają nam ogromną elastyczność w zdobywaniu wiedzy i kompetencji. Doszkalanie się przez osobę szukającą pracy świadczy o jej  zaangażowaniu i chęci rozwoju, a to dodatkowe punkty u rekruterów.”

 

 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Korzyści z podjęcia pracy przez niepełnosprawnego