Prywatna sprzedaż działek budowlanych bez podatku VAT
http://sxc.hu/

Prywatna sprzedaż działek budowlanych bez podatku VAT

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu potwierdził w interpretacji z marca 2011 roku, że w przypadku, gdy podatnik w chwili nabycia nieruchomości , nie działa jako osoba wykonująca działalność gospodarczą, wówczas sprzedaż przez niego działek pod budowę nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy  z 11 marca 2004 roku o podatku os towarów i usług opodatkowaniu VAT podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wenwątrzwspólnotowa dostawa towarów. 

 

W przypadku, gdy podatnik wskazał, że początkowo na posiadanych nieruchomościach prowadził gospodarstwo rolne i sprzedawał pochodzące z niego produkty rolne, jednocześnie podkreślając, że od 1993r. nie prowadzi działalności rolniczej i tym samym nie wykorzystuje tych gruntów na potrzeby takiej działalności,  ich sprzedaż będzie traktowana jako sprzedaż majątku osobistego. Nie można więc w takiej sytuacji stwierdzić, że będzie on działał w tym przypadku jako rolnik (podmiot wymieniony w art.15 ust.2 ustawy), a wspomniana sprzedaż nastąpi w ramach prowadzonej przez niego działalności rolniczej. Opisane działki nie będą więc sprzedawane, jako wykorzystywane w działalności rolniczej.

 

W przytoczonej sytuacji, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu zaznaczył, że podatnik w chwili nabycia nieruchomości nie działał jako osoba wykonująca działalność gospodarczą, oraz że w przyszłości sprzedając wydzielone z tej nieruchomości działki nie będzie występował w takiej roli.  

Loading Comments
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Wieloetatowiec - czy może wnioskować o niższe koszty uzyskania przychodu?