Pracodawca nie przesłał PIT-11? Pracownik i tak musi...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Pracodawca nie przesłał PIT-11? Pracownik i tak musi rozliczyć się z fiskusem

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi informację PIT-11 najpóźniej do końca lutego roku następującego po danym roku podatkowym. Nie ma przy tym znaczenia, z tytułu jakiej umowy pracownik otrzymywał wynagrodzenie.


Powodów, dla których pracodawca nie przekazuje pracownikowi informacji może być wiele od roztargnienia do chęci celowego zatajenia przed pracownikiem i urzędem konkretnych kwot. To, co jest obowiązkiem pracodawcy w żaden sposób nie wpływa jednak na obowiązki podatnika. Nawet brak informacji PIT-11 nie zwalnia go z konieczności rozliczania się z fiskusem. Pracodawca może ponieść konsekwencje nieprzekazania pracownikowi informacji PIT-11, a pracownik niedotrzymania terminu rozliczenia się z urzędem skarbowym.


Co zrobić, kiedy pracodawca nie przesłał PIT-11 w wymaganym terminie?


Dla wielu podatników PIT-11 jest jedynym źródłem informacji o przychodach, kosztach i składkach na ubezpieczenie. Bez tych informacji złożenie zeznania wydaje się wówczas niemożliwe. Pierwszą rzeczą, którą może zrobić podatnik, jest nieczekanie do ostatniej chwili i odpowiednio wczesna interwencja u pracodawcy. Wiele osób czeka do końca kwietnia i dopiero wtedy zwraca się do pracodawcy o wysłanie zaległego PIT-u-11. Wtedy jednak może być już za późno i pracodawca może nie zdążyć przygotować tego dokumentu przed upływem terminu na złożenie zeznania przez pracownika. Warto skontaktować się więc z pracodawcą tuż po upływie terminu, który dają mu przepisy na poinformowanie pracownika o dochodach uzyskanych w danym roku podatkowym, czyli w pierwszych dniach marca. Jeśli pierwszy kontakt jest nieskuteczny, warto wysłać oficjalne ponaglenie listem poleconym. Jeśli i to nie przyniesie skutku, a termin złożenia zeznania mija, podatnik musi rozliczyć się samodzielnie, na podstawie posiadanych, choć pewnie niepełnych informacji.


Skąd wziąć informacje, które powinny znaleźć się w PIT-11?

  • sumę przychodów można obliczyć na podstawie wyciągów bankowych, będzie to kwota netto po odliczeniu zaliczek na podatek dochodowy i składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, a także bez kosztów uzyskania przychodów;
  • w przypadku umowy o pracę, gdy siedziba firmy mieści się w miejscu zamieszkania koszt uzyskania przychodu to 111,25 zł miesięcznie (1335,00 zł rocznie); w przypadku umów o dzieło koszt uzyskania przychodu to 20% przychodu lub 50%, gdy w grę wchodzi umowa przekazania majątkowych praw autorskich do dzieła;
  • wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne znajduje się na formularzach ZUS RMUA (jeśli podatnik nie otrzymywał ich od pracodawcy, może wystąpić o nie do ZUS-u).


Jeśli nie jest możliwe dokładne obliczenie wszystkich kwot, należy złożyć przynajmniej zeznanie uwzględniające kwoty szacunkowe i ewentualnie później składać korekty. Ważne, aby pierwotne zeznanie złożyć w ustawowym terminie. Jeśli po tym czasie wpłynie do podatnika informacja PIT-11, a kwoty będą się różnić od tych z zeznania złożonego przez podatnika, w wyjaśnieniu składanej korekty należy zaznaczyć, że jej przyczyną jest przekazanie przez pracownika informacji PIT-11 po terminie.


Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak wypełnić PIT-37 – koszty uzyskania przychodów