Polacy biją rekordy w dobroczynności! Owsiak czy Rydzyk...
Redakcja
Piotr Drabik/http://skroc.pl/dd8e3/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/92e95
Podatnik.info

Polacy biją rekordy w dobroczynności! Owsiak czy Rydzyk – każdy ma wiernych darczyńców!

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Ponad 13 mln Polaków przekazało 1 proc.


Jak wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów, łączna kwota 1 proc. podatku przekazana na rzecz OPP przez podatników w rozliczeniu dochodów za 2015 rok – wyniosła rekordowe 617,5 mln zł. To o niemal 60 mln zł więcej niż w okresie rozliczeniowym za 2014 rok.


Łącznie 13,2 mln Polaków wyraziło w PIT za 2015 rok wolę przekazania ich 1 proc. podatku na rzecz OPP. Przypomnijmy, że w ten sposób nasza kieszeń nie uszczupla się nawet o złotówkę, ponieważ są to pieniądze budżetu państwa. Ostatecznie 49 proc. ogólniej liczby podatników wsparło organizacje charytatywne (w tym 59 proc. osób, które w deklaracjach podatkowych wykazały należny podatek).
 

Źródło: Ministerstwo Finansów


Rekordowe zaufanie do organizacji charytatywnych. Politycy na dnie


Podobnie jak w ubiegłych latach, w 2016 roku organizacje charytatywne cieszą się największym zaufaniem Polaków – wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS. Uwzględniono w nich 24 różnego rodzaju instytucje. Zdecydowana większość z nas ufa Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy (WOŚP) – 85 proc., Caritasowi – 83 proc., a także PCK – 79 proc.


Na przeciwległym biegunie znajdują się politycy czy instytucje państwowe. Partiom politycznym ufa zaledwie 20 proc. z nas. Na nieco większy kredyt zaufania mogą liczyć m. in. związki zawodowe (26 proc.), Sejm i Senat (30 proc.), a także telewizja i rząd – po 38 proc.
 

Owsiakowi nie straszny hejt krytyków! Bije kolejne rekordy


Ogromne zaufanie do organizacji Jerzego Owsiaka potwierdzają bite przez nią kolejne rekordy zbiórek pieniędzy. Jak w 2016 roku, gdy na konto WOŚP w wyniku styczniowej kwesty wpłynęło ponad 72,6 mln zł. To o ponad 19 mln zł więcej niż w ubiegłym roku. Dodatkowo fundacja zebrała ponad 4,1 mln zł z 1 proc. podatku z rozliczenia za 2015 rok.Działalności WOŚP nie szkodzą również ataki jej najzagorzalszych przeciwników. W ten sam dzień, w którym organizacja ogłosiła zebranie rekordowych ponad 72 mln zł, Sąd Rejonowy w Złotoryi uniewinnił Jerzego Owsiaka ze wszystkich zarzutów stawianych mu przez blogera Piotra Wielguckiego (Matka Kurka).


W rezultacie publicysta jest zobowiązany zapłacić na rzecz Jerzego Owsiaka 10 tys. zł zadośćuczynienia, a także zwrócić koszty procesu w kwocie około 10 tys. zł. Wyrok uprawomocnił się w czerwcu 2016 roku w wyniku decyzji Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Swojego podziwu dla działalności WOŚP, pomimo silnych ataków ze strony przeciwników organizacji, w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” nie ukrywa Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej:

W odniesieniu do organizacji charytatywnych Polacy są bardzo mocni w dobrych radach oraz hejcie. Najlepiej widać to oczywiście w przypadku Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Można odnieść wrażenie, że w tej sprawie Polska jest bardzo mocno podzielona i duża część naszych rodaków atakuje Owsiaka za to, co robi. Fenomenem jest więc to, że mimo różnych ataków akcja co roku gromadzi większe środki niż w latach poprzednich. Owsiak jasno mówi, na co przeznacza pieniądze, efekty wymyślonej przez niego akcji widać w prawie każdym szpitalu. To jest z pewnością główny powód, dla którego wiele osób wspiera Orkiestrę. Janina Ochojska


Ojciec Rydzyk lepszy od Owsiaka. Ma wiernych darczyńców


Na wsparcie finansowe swoich zwolenników może liczyć nie tylko Jerzy Owsiak, lecz także np. Ojciec Tadeusz Rydzyk. Stworzona przez duchownego Fundacja Nasza Przyszłość zebrała z 1 proc. podatku w rozliczeniu za 2015 rok ponad 4,9 mln zł. Co ciekawe, to nieco więcej niż wsparcie przekazane przez podatników na rzecz WOŚP.


Jak wynika ze statusu Fundacji Nasza Przyszłość, głównym jej celem jest działalność na rzecz nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania, w tym na rzecz rozwoju Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Fot. Youtube


Ponadto organizacja zajmuje się promowaniem polskiej kultury i dziedzictwa narodowego, w szczególności poprzez upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Jednym z priorytetów OPP Tadeusza Rydzyka jest też dobroczynność – w szczególności do niesienia pomocy materialnej studentom Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz ofiarom klęsk żywiołowych.


Crowdfunding – czyli darowizny w internecie


Polacy pomagają charytatywnie nie tylko poprzez przekazywanie 1 proc. podatku czy udział w wielkich kwestach, takich jak np. coroczny finał WOŚP czy cykliczne datki na rzecz podmiotów związanych z Ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Coraz większą popularnością cieszy się także crowdfunding, czyli internetowe zbiórki na pomoc w konkretnym celu. W ten sposób można przekazać darowiznę m. in. na leczenie dzieci, ratowanie zwierząt czy zakup sprzętu medycznego.


Coraz chętniej bierzemy udział w tego typu inicjatywach. Jak wynika ze wskaźnika CAF (Charities Aid Foundation) World Giving Index z 2015 roku, poziom aktywności Polaków w akcjach opartych na idei przekazywania darowizny, jest porównywalny pod tym względem z postawami Francuzów. Z kolei obywatele naszego kraju są lepsi m. in. od Czechów, Słowaków, Węgrów, Greków czy Rosjan.


Polscy darczyńcy pobili rekord Guinnessa! Psy mają co jeść


Obywatele naszego kraju coraz chętniej pomagają nie tylko niepełnosprawnym dzieciom, osobom cierpiącym na nowotwory czy ofiarom klęsk żywiołowych. Na duże wsparcie mogą liczyć też np. zwierzęta. Potwierdza to zorganizowana w czerwcu przez firmę Ceneo.pl akcja #rekordowamiska.


Celem inicjatywy była pomoc bezdomnym zwierzakom. Aby zachęcić kolejne osoby do wzięcia w niej udziału, akcję połączono z biciem rekordu Guinnessa w liczbie napełnionych misek. Plan był prosty – w 30 dni zebrać 21 ton karmy (70 tys. pełnych misek). Udało się! Można się o tym przekonać oglądając poniższy film zrealizowany przez wolontariuszy schroniska w Zielonej Górze:

Ostatecznie uczestnicy akcji zapełnili 70 790 misek. W efekcie Ceneo.pl zakupiło 21 239,5 kg karmy. Oznacza to, że każde ze schronisk z Bydgoszczy, Koszalina, Chorzowa, Celestynowa, Konina i Zielonej Góry, otrzymało 3 539 kg. Taka dawka pożywienia wystarczy na zaspokojenie apetytu podopiecznych tych placówek przez około 2-3 miesiące. 


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
W jaki sposób emeryt może przekazać 1 proc. podatku na rzecz OPP?