W jaki sposób emeryt może przekazać 1 proc. podatku na...
Kamil Sztandera
http://sxc.hu/

W jaki sposób emeryt może przekazać 1 proc. podatku na rzecz OPP?

Jeżeli emeryci i renciści chcą wspomóc 1 proc. podatku Organizację Pożytku Publicznego, to muszą samodzielnie wypełnić zeznanie roczne. Zdaniem Ministerstwa Finansów tę grupę społeczną obowiązują takie same obowiązki i przywileje jak pozostałych podatników.

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Jeden z posłów zwrócił się w interpelacji poselskiej nr 1316 z 19 stycznia z zapytaniem, czy resort planuje podjąć działania mające na celu zmianę trybu przekazywania 1 proc. podatku przez osoby, które nie muszą samodzielnie składać PIT-ów w urzędzie skarbowym. Dzieje się tak w przypadku podatników rozliczających się za pośrednictwem płatnika. Emerytów i rencistów rozlicza ZUS, a pracowników korzystających z najprostszej formy rozliczenia rocznego pracodawca. Niestety takie rozwiązanie pozbawia możliwości przekazania 1 proc. podatku OPP.

Emeryt musi samodzielne wypełnić zeznanie roczne

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację stwierdziło, że obecnie nie są prowadzone prace zmierzające do zmiany sposobu przekazywania 1 proc. podatku dla OPP przez emerytów i rencistów. Dlatego jeżeli chcą oni skorzystać z przysługującego im przywileju, to muszą samodzielnie wypełnić i złożyć zeznanie roczne w urzędzie skarbowym. Często jednak zdarza się, że starsze osoby mają problemy z poruszaniem się i rzadko wychodzą z domu.

Skutecznym rozwiązaniem tego problemu będzie skorzystanie z programu PIT PRO 2011, dostępnego TUTAJ. Używając PIT PRO 2011, emeryt lub rencista może w prosty sposób samodzielnie lub z pomocą bliskiej osoby wypełnić e-PIT, w którym przekaże 1 proc. podatku, a następnie za pośrednictwem internetu dostarczy zeznanie roczne do organu podatkowego.

Wypełnienie zeznania rocznego nie jest trudne

Ministerstwo Finansów uzasadnia, że świadczeniobiorców organów rentowych obowiązują takie same zasady przekazywania 1 proc. podatku na rzecz OPP, jak pozostałych podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. pracowników, przedsiębiorców, zleceniobiorców czy osoby
bezrobotne pobierające zasiłek. Dlatego podatnik będący emerytem lub rencistą i chcący przekazać 1 proc. podatku musi samodzielnie wypełnić PIT, niezależnie czy otrzymał od organu rentowego informację o uzyskanych dochodach (PIT-11A), jak i roczne obliczenie podatku przez organ rentowy (PIT-40A).

Resort podkreśla, że samodzielne składanie zeznań rocznych przez emerytów i rencistów nie jest niczym nowym w polskim systemie podatkowym. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko przekazać 1 proc. podatku OPP, ale również skorzystać z preferencyjnych ulg podatkowych, np. ulgi rehabilitacyjnej, bardzo popularnej wśród tej grupy społecznej.

Podsumowując Ministerstwo Finansów uważa, że dla świadomego obywatela samodzielne wypełnienie zeznania rocznego na podstawie formularza PIT-11A lub PIT-40A otrzymanego od organu rentowego nie powinno stanowić większego problemu. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że podatnik ma na wykonanie tej czynności dwa miesiące licząc od momentu, w którym płatnik jest zobowiązany przekazać mu PIT-11A/40A.

 

Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Co łączy bezpieczny Program PIT i 1% dla OPP?