Podatniku, strona internetowa którego sądu jest najlepsza?
http://sxc.hu/

Podatniku, strona internetowa którego sądu jest najlepsza?

Sądy zwracają coraz większą uwagę na jakość i treści pojawiające się na ich stronach internetowych. Zdrowej konkurencji, która pojawiła się między sądami sprzyja prezentacja wyników badania w formie rankingu. Tak twierdzą autorzy najnowszego raportu „e-Sądy po polsku” przygotowanego przez Forum Obywatelskiego Rozwoju, K2 Internet oraz „Rzeczpospolitą”.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

We wtorek 3 kwietnia br. już po raz czwarty wręczone zostały nagrody za najlepsze strony internetowe sądów apelacyjnych i okręgowych. W tym roku liderem został Sąd Okręgowy w Sieradzu oraz Sąd Apelacyjny w Katowicach.

Co można wywnioskować z raportu?

Od czasu publikacji pierwszego rankingu stron internetowych sądów apelacyjnych i okręgowych nastąpiło wiele pozytywnych zmian w tej materii. W dalszym ciągu jednak widoczne są liczne niedociągnięcia zarówno techniczne, jak i merytoryczne. Podczas tegorocznego badania stron internetowych sądów okręgowych i apelacyjnych oraz Sądu Najwyższego przebadano także stronę Trybunału Konstytucyjnego, która w szczególności pod względem technicznym wymaga wielu zmian.

Strona internetowa Sądu Najwyższego jest fatalna dla użytkownika

Autorzy badania niezmiennie od 2008 r. przypominają o potrzebie wprowadzenia jednolitego, zarządzanego centralnie portalu polskiego sądownictwa. Pomimo krytycznych uwag w zeszłorocznym raporcie skierowanych do Sądu Najwyższego, od marca 2010 r. do publikacji tegorocznego raportu, nie dokonano żadnych zmian na tej stronie. Ponadto wbrew Zapowiedniom Ministerstwa Sprawiedliwości w dalszym ciągu na stronach sądów okręgowych nie jest dostępne orzecznictwo.

Kilka sądów znacznie poprawiło jakość stron internetowych w porównaniu do ubiegłego roku

Na wyjątkową pochwałę zasługują sądy okręgowe w: Bielsku-Białej, Słupsku, Częstochowie oraz Białymstoku. Dzięki zmianom dokonanym na swoich stronach w tegorocznym rankingu awansowały do pierwszej dziesiątki z bardzo niskich pozycji, które zajmowały w ubiegłych latach.

Sądy za pośrednictwem stron internetowych coraz lepiej komunikują się z obywatelami

W porównaniu do ubiegłych lat badania pozwoliły uchwycić systematyczną poprawę zarówno zawartości, jak i formy technicznej i graficznej serwisów. Można odnieść wrażenie, że ten sposób komunikowania się z obywatelami zaczął być traktowany poważnie przez większość sądów. Strony internetowe oddane niekiedy niczym nieskrępowanej twórczości sądowych informatyków stały się w wielu przypadkach prawdziwą wizytówką sądów. Pojawiła się też między sądami zdrowa konkurencja, której na pewno sprzyja prezentacja wyników badania w formie rankingu. Widać wyraźnie, że dobre praktyki wypracowane przez liderów zaczynają przenikać do innych sądów.

Sądy same chcą ulepszać swoje strony internetowe

Co ciekawe, większość pozytywnych inicjatyw rodzi się na poziomie samych sądów, bez szczególnego wsparcia czy presji ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Resort wydał wprawdzie wytyczne dotyczące zawartości serwisów sądów, ale jak pokazaliśmy w poprzednim raporcie, nie prezentowały one odpowiedniej jakości.

Pełna treść raportu "e-Sądy po polsku" jest dostępna TUTAJ.

 

Źródło: Forum Obywatelskiego Rozwoju

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Spada tempo rozwoju e-administracji w Polsce