Podatnik sprzedał mieszkanie i zapomniał? On tak, fiskus...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Podatnik sprzedał mieszkanie i zapomniał? On tak, fiskus przypomni sobie o tym tuż przed upływem terminu przedawnienia

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Ale nie urząd skarbowy, który lubi przypomnieć sobie o niespłaconej należności tuż przed pięcioletnim terminem przedawnienia zobowiązania podatkowego. Dlatego jeżeli w 2014 r. podatnik sprzedał dom, grunt lub mieszkanie – warto skorzystać z całkowicie darmowego programu PIT pro 2014/2015. Za jego pomocą w prosty sposób można wypełnić druk PIT-39 i nie narażać się na niedogodności ze strony fiskusa.


Kto musi wypełnić PIT-39 sprzedając nieruchomość?


Zgodnie z ustawą opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie, jeśli nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat – licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło kupno lub wybudowanie:

  • nieruchomości albo ich części oraz udziału w nieruchomości,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawa wieczystego użytkowania gruntów.


Kiedy upływa magiczne 5 lat?


Wspominany wyżej okres 5 lat zobowiązania podatkowego liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym zbywana nieruchomość została przez podatnika zakupiona.


Przykład


Jeśli nieruchomość została nabyta w lutym 2009 r., to okres 5 lat zaczynamy liczyć od stycznia przyszłego roku - czyli od stycznia 2010 r. Okres przedawnienia zacznie więc obowiązywać po upływie daty 31 grudnia 2014 r.


Uwaga!


Sprzedaż w 2014 r. nieruchomości, która została zakupiona przed 1 stycznia 2009 roku, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Podatnik musi zapłacić 19 proc. podatku


PIT z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, przed upływem 5 lat od daty jej nabycia w wysokości 19 proc. osiągniętego dochodu należy zapłacić do 30 kwietnia 2015 r. Podatek dochodowy stanowi różnicę pomiędzy przychodem ze sprzedaży, a kosztami jego uzyskania. Różnica może zostać powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw majątkowych do niej.


Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Umowa przedwstępna to za mało dla fiskusa