Podatek PIT za 2019 rok − nowe zasady
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
podatnik.info

Podatek PIT za 2019 rok − nowe zasady

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo


Przejdź do akapitów:


PIT za 2019 rok − nowe zasady prawa podatkowego


1. Indywidualny mikrorachunek podatkowy

Od 1 stycznia 2020 roku każda opłata wnoszona do urzędu skarbowego powinna wpływać na mikrorachunek podatkowy, który został ustanowiony indywidualnie dla każdego podatnika (CIT, PIT czy VAT). Numer tego rachunku można sprawdzić w systemie podatki.gov.pl lub też w urzędzie skarbowym. 


Jest to miejsce odpowiednie do wpłacenia należności z tytułu podatku, a także w związku z odsetkami za zwłokę w zapłacie tego podatku lub koszty wynikające z upomnienia. 


2. Ulga za złe długi

Od tego roku podatkowego, wierzyciele płatnicy PIT i CIT będą mogli korzystać tzw. ulgi za złe długi. W uldze tej chodzi o zmniejszenie podstawy opodatkowania o należyte wierzytelności jeżeli nie zostanie spłacona lub zbyta w ciągi 90 dni po upływie terminu jej płatności. 


3. Firmy w spadku

Od tego roku ułatwienia są także wprowadzone dla firm, które są częścią spadku. Prawo podatkowe będzie uznawało, że firma będąca spadkiem przechodzić będzie na współmałżonka zmarłego właściciela przedsiębiorstwa. 


4. Nowe ulgi

Rozliczając PIT warto zwrócić także uwagę na 2 nowe ulgi podatkowe: 

  • ulgę termo modernizacyjną, która przysługuje właścicielom i współwłaścicielom budynku mieszkalnego jednorodzinnego, w którym dokonywane są zmiany w ociepleniu domu

  • odliczenie z tytułu darowizny na edukację zawodową − przysługuje przedsiębiorcy przeznaczającemu środki na kształcenie w tym zakresie. 


Odliczenia dokonywane są od dochodu. 


5. Nowa skala podatkowa: 17% (17,5%) i 32%

Dużą zmianą w wymiarze podatkowym jest pomniejszenie wartości skali podatkowej. Od października 2019 r. obowiązuje bowiem niższy podatek − 17% dla dochodów poniżej 85 528 zł. Licząc więc średni podatek za ubiegły rok wartość ta wynosi 17,5%. Jest to więc wyjątkowy rok podatkowy.


6. Zmiany terminów rozliczenia związane ze stanem epidemii

Najnowszą, lecz jednorazową zmianą w rozliczeniu podatkowym PIT jest przedłużenie okresu składania deklaracji podatkowych do urzędów skarbowych. W tym roku, w związku z ograniczeniami w funkcjonowaniu w przestrzeni publicznej dotyczącymi stanu epidemii SARS-COV-2 w Polsce (i na świecie). 


Ministerstwo Finansów ogłosiło, że zeznania podatkowe PIT można składać do końca maja 2020 roku. Oznacza to, że mamy więcej czasu, choć tak naprawdę – nie ma co zwlekać, dzięki dostępnym w sieci programom, rozliczysz PIT w kilka minut!


W jaki sposób najlepiej rozliczyć PIT? Skorzystaj z darmowego programu, aby zrobić to szybko i sprawnie! W sieci dostępnych jest mnóstwo programów, które przeprowadzą Cię przez proces w bardzo prosty sposób i pomogą uwzględnić wszystkie możliwe ulgi. Jednym z nich jest podatnik.info – najchętniej wybierany przez internautów. Przekonaj się sam, aby rozliczenie przebiegło szybko, sprawnie i bezstresowo!


Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ulga rehabilitacyjna. Komu przysługuje i co warto o niej wiedzieć