PIT-36 − dla kogo jest ta deklaracja i jakie ulgi przysługują?
Drugą najbardziej popularną deklaracją podatkową, którą składa się do urzędu skarbowego, jest PIT-36. Dla kogo jest ona przeznaczona?
Dotyczy ona głównie osób uzyskujących jakikolwiek dochód bez pośrednictwa płatnika, który rozliczany jest przy zastosowaniu skali podatkowej. Najczęściej dotyczy to osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Ale warto wiedzieć, że należy rozliczyć się za jego pomocą nie tylko wtedy, kiedy prowadzisz działalność gospodarczą. Zobacz, dla kogo PIT-36 jest właściwy i jakie ulgi możesz odliczyć w tej deklaracji.
Przejdź do akapitów:
- PIT-36 − co to jest? Informacje w pigułce
- PIT-36 − dla kogo przeznaczona jest ta deklaracja?
- Ulgi w PIT-36 − dla kogo jakie ulgi?
PIT-36 − co to jest? Informacje w pigułce
Zastanawiasz się, czy masz wypełnić PIT-36? Co to jest? Oto garść informacji:
1. Ogólnie przyjąć można, że deklarację wypełniają podatnicy uzyskujący przychody bez pośrednictwa płatnika.
2. Zeznanie jest objęte skalą podatkową w przedziale od 12% do 32%. Za rok 2023 przy zastosowaniu skali podatkowej przyjmuje się podatek 12% do dochodów o wysokości 120 000 zł.
3. Formularz należy dostarczyć do właściwego urzędu skarbowego do 30 kwietnia 2024.
4. PIT-36 można wypełnić przez Internet: online lub po pobraniu programu do PIT.
PIT-36 − dla kogo przeznaczona jest ta deklaracja?
Deklarację PIT-36 za 2023 powinni wybrać podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym:
- prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą na ogólnych zasadach, przy zastosowaniu skali podatkowej,
- prowadzili działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na zasadach ogólnych,
- uzyskali przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy lub poddzierżawy bądź innych umów o podobnym charakterze - przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych,
- uzyskali przychody ze źródeł krajowych, przy zaznaczeniu, że samodzielnie opłacali zaliczki na podatek,
- uzyskali przychody z zagranicznych źródeł, bez pośrednictwa polskich płatników,
- uzyskali przychody z innych źródeł, opodatkowanych na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej.
Ulgi w PIT-36 − dla kogo jakie ulgi?
Standardowe ulgi dla tego, kto wypełnia PIT-36, to:
- ulga rehabilitacyjna,
- ulga internetowa,
- ulga odsetkowa,
- ulga honorowego krwiodawcy,
- ulga za wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego
Co ważne, podatnicy mają też możliwość wypełniania PIT-36 wspólnie z małżonkiem. W tym przypadku koniecznością jest posiadanie przez małżonków wspólnoty majątkowej oraz trwanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, za który składane jest zeznanie. Istotne jest również, że kto wypełnia PIT-36 wraz z małżonkiem, nie może uzyskiwać przychodów objętych ryczałtem rozliczanych na PIT-28. Wyjątkiem jest rozliczanie ryczałtowe najmu, dzierżawy, poddzierżawy czy podnajmu, a także podatek tonażowy, podatek na podstawie ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych. Obostrzeniem jest również brak możliwości rozliczania przychodów objętych 19-procentową stawką datku liniowego przez przynajmniej jednego z małżonków.
PIT-36 mogą rozliczać również osoby samotnie wychowujące dziecko. Podatnik może wypełnić deklarację, jeżeli dziecko nie ukończyło 18. roku życia lub jest w trakcie pobierania nauki - do 25. roku życia. Podatnik może być rodzicem dziecka lub jego opiekunem prawnym, który jest kawalerem/panną, wdowcem/wdową, rozwodnikiem/rozwódką, pozostaje w separacji lub w związku małżeńskim, w którym drugi z małżonków został pozbawiony praw rodzicielskich. Co ważne kwoty z programu „800 plus” są zwolnione z podatku dochodowego. Rodzic nie musi uwzględniać tego przychodu, obliczając zaliczki na podatek dochodowy.
Jak rozliczyć PIT-36 za 2023? To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-36 w roku podatkowym 2023:
Rozlicz PIT za 2023 Programem PIT Pro 2023/2024 już dziś!
Autor artykułu: Beata Michoń