Druk PIT-36 - jak złożyć zeznanie podatkowe PIT-36...
Beata Michoń
FreeImages
Podatnik.Info

Druk PIT-36 - jak złożyć zeznanie podatkowe PIT-36 2018/2019 przez internet?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Druk PIT-36 nie jest jednak przeznaczony wyłącznie dla przedsiębiorców – służy on m.in. do rozliczenia dochodów z tytułu najmu, dzierżawy i umów pokrewnych, jak również wynagrodzenia opodatkowanego w postaci brutto (np. kontrakty zagraniczne). Coraz więcej podatników decyduje się na zeznanie podatkowe przez internet – o czym należy pamiętać, rozliczając online deklarację PIT-36?

 

Jakich informacji potrzebujemy, składając zeznanie podatkowe przez internet?

Deklarację PIT-36 za 2018, będącą jedną z najczęściej wypełnianych formularzy, można bez trudu złożyć za pośrednictwem programu PIT. Zeznanie podatkowe przez internet wymaga wówczas przygotowania informacji na temat osiągniętych w minionym roku dochodów, jak również posiadania tzw. podpisu elektronicznego, który jest niezbędny do rozliczenia prowadzonej działalności gospodarczej online. Uzupełniając arkusz, należy również pamiętać o poprawnym zaznaczeniu wariantu rozliczenia – w zależności od statusu cywilnego, podatnikom przysługuje możliwość rozliczenia z małżonkiem, indywidualnego, oraz jako samotny rodzic niepełnoletniego dziecka.

 

Pamiętaj o kwalifikowanym podpisie elektronicznym!

W przeciwieństwie do deklaracji PIT-37, do rozliczenia formularza PIT-36 online nie wystarczą wyłącznie dane autoryzacyjne, oparte o zeszłoroczne zeznanie podatkowe. Przedsiębiorca musi posiadać specjalny podpis elektroniczny, który może zostać wydany wyłącznie przez producentów spełniających normy Ministerstwa Finansów. Poprawne wypełnienie deklaracji PIT-36 wymaga posiadania pełnej dokumentacji bilansu rocznego prowadzonej firmy. Prócz standardowych danych identyfikacyjnych, takich jak NIP, właściciel firmy musi zaprezentować wyniki remanentu, księgę przychodów i rozchodów, wykaz poniesionych kosztów, jak również karty  i ewidencję przychodów pracowników.

 

Jak złożyć zeznanie podatkowe przez internet jeśli nie prowadziliśmy firmy?

W pewnych szczególnych okolicznościach, PIT-36 może zostać złożony przez osobę nietrudniącą się prowadzeniem działalności gospodarczej. Sytuacja taka ma miejsce, gdy podatnik czerpie zyski z umów najmu bądź dzierżawy, rozlicza wynagrodzenie w postaci brutto lub składa deklarację łączną z prowadzącym firmę małżonkiem.

 

Osoby, które nie są przedsiębiorcami, nie potrzebują kwalifikowanego podpisu elektronicznego do rozliczenia PIT-36. Do złożenia zeznania podatkowego wystarczą wówczas standardowe dane identyfikacyjne, takie jak personalia, informacje na temat osiągniętych zarobków (np. z PIT-11 bądź PIT-8C), oraz dokumentacja przychodu za  2017 rok. W przypadku uzyskiwania dochodów z więcej niż jednego źródła, należy zwracać szczególną uwagę na kompletność deklaracji podatkowej, co pozwoli uniknąć konieczności złożenia korekty.

 

Deklarację PIT-36 bez trudu złożyć można przy pomocy programu PIT, niezależnie od liczby źródeł dochodu czy załączników. Aplikacja ta pomoże użytkownikowi w poprawnym wyliczeniu należności podatkowej i ulg, jak również poinformuje podatnika o otrzymaniu formularza przez urząd skarbowy za pośrednictwem Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak wypełnić PIT-36 za 2018 przez internet? Instrukcja PIT-36 2019