Gorące tematy
Czy podatnicy dojeżdżający do pracy służbowym autem powinni płacić podatek?
Wyniki sondażu: sondaż 414 głosów
63%

Tak

260 głosów
35%

Nie

144 głosów
2%

Nie mam zdania

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

PIT-37 złożony na podstawie błędnej informacji PIT-11
http://sxc.hu/

PIT-37 złożony na podstawie błędnej informacji PIT-11

Podatnicy z reguły składają zeznanie roczne na podstawie informacji PIT-11 otrzymanej od pracodawcy. Co zrobić, gdy okaże się, że dane tam zawarte były nieprawidłowe, a my zdążyliśmy już na ich podstawie rozliczyć się z fiskusem?

Nieprawidłowy PIT-11 może okazać się sporym problemem dla podatnika. Choć pracodawca ma obowiązek przekazać informację o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek, to za prawidłowo złożone zeznanie odpowiada sam podatnik. Jest tak nawet wówczas, gdy informacje zawarte w PIT-11 były nieprawdziwe.


Jeśli zorientujemy się, że nasz pracodawca pomylił się przy wystawieniu PIT-a jeszcze przed złożeniem zeznania rocznego w urzędzie, możemy zwrócić się do niego o złożenie korekty. Możemy, ale nie musimy.  Najważniejsze, żeby PIT-37 został wypełniony zgodnie ze stanem faktycznym, nawet jeśli dane na nim nie będą tożsame z tymi, które przesłał nam i do urzędu pracodawca.


Istotne jest, że za nieprawidłowo odciągnięte zaliczki na podatek dochodowy nie odpowiada podatnik, a płatnik. Jeśli więc nasz pracodawca zaniżył lub ukrył podstawę opodatkowania, to on będzie musiał wytłumaczyć się z tego przed urzędem skarbowym i dopłacić kwotę zaliczki.


Co zrobić wówczas, gdy o pomyłce pracodawcy lub celowym błędzie dowiedzieliśmy się już po złożeniu zeznania? Nie powinniśmy czekać na wezwanie z urzędu skarbowego, bo o ile fiskus nie przeprowadzi kontroli naszego pracodawcy, która wykaże błędy albo nie okaże się, że popełniliśmy inną pomyłkę w zeznaniu, to prawdopodobnie ono nie przyjdzie. Zatem w sytuacji, gdy zorientowaliśmy się, że nasze zeznanie jest niezgodne ze stanem faktycznym, mamy obowiązek niezwłocznie poinformować o tym urząd skarbowy. W jaki sposób? Składając korektę zeznania wraz z wyjaśnieniem przyczyny.


Na jakiej podstawie złożyć korektę? Najlepiej byłoby, abyśmy otrzymali od pracodawcy poprawiony PIT-11. Należy zgłosić się po niego w formie pisemnej. Gdy spotkamy się z odmową, poinformujmy o tym urząd skarbowy. Nadal jednak obowiązek złożenia zeznania spoczywa na nas, więc niezależnie od postawy pracodawcy, musimy rozliczyć się poprawnie. Ważne, abyśmy wykazali rzeczywiście otrzymane dochody, więc dobrym źródłem informacji mogą być wyciągi bankowe.


Jakie błędy najczęściej popełniają pracodawcy, wystawiając PIT-11? Stosunkowo często pracodawcy przesyłają informację o dochodach, które w danym roku podatkowym nie były oddane do dyspozycji podatnika, np. uwzględniają dochody za grudzień, które zostały wypłacone już w styczniu, czyli kolejnym roku podatkowym. Może się zdarzyć również odwrotna pomyłka, czyli nieuwzględnienie dochodów z grudnia poprzedniego roku wypłaconych w styczniu w zeznaniu za rok kolejny. W tym przypadku pomyłka znacznie zmienia podstawę opodatkowania, więc złożenie korekty jest konieczne. Pracodawca może również błędnie określić koszty uzyskania przychodów. Zdarza się to szczególnie często w przypadku umów o dzieło. Jeśli pracownik uzna, że koszty zostały zawyżone lub zaniżone (np. zamiast 20% pracodawca obliczył je jako 50% i odwrotnie), powinien również złożyć korektę i wykazać takie, jakie w rzeczywistości mu się należą.

 

Podatnik.info

Loading Comments
Zainteresuje cię także