Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Odszkodowanie pracownicze a rozliczenie PIT 2019
FreeImages
Podatnik.Info

Odszkodowanie pracownicze a rozliczenie PIT 2019

Jeśli w 2018 r. otrzymałeś jakieś odszkodowanie pracownicze, musisz wziąć je pod uwagę przy rozliczaniu PIT przez internet, tak samo jak w przypadku deklaracji tradycyjnej. Na co trzeba uważać przy rozliczeniu odszkodowań?

  

  1. Jak ująć kwotę odszkodowania w PIT przez internet 2018?

W przypadku odszkodowań pracowniczych istotne jest, jakiego rodzaju odszkodowanie zostało nam przyznane. Od dużej części z nich nie musimy odprowadzać podatku, więc nie wpisujemy ich do rozliczenia PIT przez internet ani do tradycyjnej, papierowej deklaracji. Pozostałe należy uwzględnić w swoich przychodach.

 

  1. Które odszkodowania są zwolnione z podatku?

Nie musisz płacić podatku od odszkodowań, których wysokość jest zależna od przepisów prawa i została ustalona przez sąd. Oznacza to, że jeśli pracodawca bezprawnie rozwiązał umowę o pracę i sąd zdecydował o przyznaniu ci z tego tytułu odszkodowania – nie zapłacisz od niego podatku. Inaczej sytuacja będzie wyglądała, jeśli w toku sprawy obie strony zdecydują się zmienić wypowiedzenie na porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę, a wysokość odszkodowania zostanie ustalona polubownie – wtedy będziesz musiał zapłacić podatek.

 

To samo dotyczy rekompensat, które są karami za uniemożliwienie uzyskania przychodu we wcześniejszym terminie, np. odszkodowania za nieopłacane nadgodziny. W takim przypadku kwotę uzyskanego świadczenia należy uwzględnić na rozliczeniu PIT przez internet 2018 lub na papierowej deklaracji, którą składamy do urzędu skarbowego. Należy także opłacić zaliczkę na podatek dochodowy.

 

  1. Co zrobić, gdy otrzymałem dwa odszkodowania?

Może się zdarzyć, że jednym wyrokiem sądu będzie ustalone odszkodowanie za bezprawne rozwiązanie umowy o pracę oraz rekompensata za nadliczbowe godziny. W takiej sytuacji każde z nich należy potraktować osobno. Odszkodowanie za nadgodziny zostanie potraktowane jako przychód i opodatkowane, trzeba je zatem uwzględnić w rozliczeniu PIT przez internet i na tradycyjnym druku. Pracodawca zaś musi opłacić należne składki ZUS. Odszkodowanie, które dotyczy rozwiązania umowy o pracę, a jego wysokość wynika z odpowiednich przepisów, opodatkowane nie będzie. Nie są także odliczane od niego składki na ubezpieczenia zdrowotne i emerytalne. 

 

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś

  

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments