Odsetki od kredytu jako koszt podatkowy
Redakcja
http://sxc.hu/

Odsetki od kredytu jako koszt podatkowy

Odsetki od kredytu mogą być uznane za koszt podatkowy. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków.

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Odsetki od kredytu mogą być uznane za koszt podatkowy tylko w sytuacji, kiedy kredyt został zaciągnięty w celu zwiększenia bądź utrzymania przychodu. Ponadto za koszt uzyskania przychodu można uznać tylko te odsetki, które już zostały zapłacone, a nie wszystkie, które bank naliczył.


Kluczowa przy wątpliwościach, czy odsetki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jest możliwość udowodnienia, czy kredyt, od którego są naliczane rzeczywiście był związany z uzyskiwaniem przychodów. Takimi kredytami będą na pewno kredyty zaciągane pod inwestycję, czy dla zapewnienia ciągłości podatkowej. Wątpliwości może już jednak budzić kredyt zaciągnięty w celu spłaty należności podatkowej.


Warto zaznaczyć, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT odsetki są jedynym wydatkiem związanym ze spłatą kredytu, który można zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodu. Tak więc raty czy prowizje dla baku takim kosztem być nie mogą.


Odsetki mogą być kosztem uzyskania przychodów dla wszystkich podatników, niezależnie od tego, czy odprowadzają podatek PIT czy VAT oraz którą metodę rozliczania tego pierwszego podatku wybrali. Różne będą tylko metody odliczania kosztów, adekwatne do sposobu rozliczania i rodzaju płaconego podatku.


Mimo że ustawa mówi wprost o tym, co może być kosztem uzyskania przychodu, bywa, że urzędy skarbowe nie chcą ich tak kwalifikować. Podatnik ma jednak prawo domagać się tego na mocy obowiązujących przepisów

 

Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
„Lista wstydu