Odlicz ulgę na pełnoletnie dziecko w kilka minut
Redakcja
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Odlicz ulgę na pełnoletnie dziecko w kilka minut

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Można np. użyć całkowicie bezpłatnego programu PIT pro 2014/2015. Intuicyjny interfejs oraz system podpowiedzi, ułatwiających obliczenie przysługujących podatnikowi kwot - pozwoli w zaledwie 5 minut odliczyć ulgę na pełnoletnie dziecko.


Przysługuje ona osobom rozliczającym się według skali podatkowej. Oznacza to, że ulgi prorodzinnej nie mogą odliczyć podatnicy, którzy jako formę opodatkowania wybrali ryczałt lub kartę podatkową. W tym celu należy wypełnić druk PIT-36 lub PIT-37. Dodatkowo trzeba do którejś z powyższych deklaracji dołączyć załącznik PIT/O.


Ale o nic nie musimy się martwić. System automatycznie pomoże użytkownikowi wybrać odpowiedni rodzaj formularzy podatkowych na podstawie udzielanych przez niego odpowiedzi na kilka krótkich pytań.


Dziecko musi uczyć się lub studiować


Zgodnie z ustawą podstawowym kryterium możliwości odliczenia ulgi prorodzinnej jest fakt, czy pełnoletnie dziecko w danym roku rozliczeniowym kontynuuje edukację. Także za granicą. Dodatkowo dorosłe dziecko nie może w poszczególnym roku uzyskać dochodów wyższych, niż kwota 3089 zł - opodatkowanych według skali podatkowej lub podatkiem liniowym (stawka 19 proc. – przyp. red.). Także osiągniętych w innym państwie.
Ale renta przysługująca dziecku nie jest dochodem branym pod uwagę przy ustalaniu limitu odliczenia. Z kolei z preferencji nie mogą skorzystać rodzice, których pełnoletnie dzieci:

  • prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną 19 proc. stawką podatku liniowego lub ryczałtu,
  • podlegają przepisom ustawy o podatku tonażowym.


Natomiast zarobki niepełnoletniego dziecka nie są uwzględniane przy ustalaniu limitu odliczenia. Nawet w przypadku osiągnięcia przez naszą pociechę w danym roku dochodów wyższych niż tzw. kwota wolna od podatku. Czyli wspominane wyżej 3089 zł.


Jak obliczyć wysokość ulgi na pełnoletnie dziecko?

Przykład 1


Pani Ewa wychowuje dwójkę dzieci. Jedno z nich w 2014 r. skończyło 18 lat, a jednocześnie uczy się w liceum, technikum lub szkole zawodowej. W całym ubiegłym roku dziecko dorywczo pracowało. Do momentu bycia osobą niepełnoletnią zarobiło 5 tys. zł. Z kolei po ukończeniu 18. roku życia dziecko uzyskało dochody w wysokości 2,5 tys. zł. A więc łączne w poprzednim roku z pracy zarobkowej osiągnęło kwotę w wysokości 7,5 tys. zł.


Ale Pani Ewa może skorzystać z ulgi. Dlatego, że jej dziecko będąc osobą pełnoletnią zarobiło w ubiegłym roku jedynie 2,5 tys. zł. A więc mniej, niż wynosi kwota wolna od podatku w PIT – 3089 zł.


Źródło: Ministerstwo FinansówPrzykład 2


Pan Marcin wychowuje dwójkę pełnoletnich dzieci. Każde z nich w 2014 r. zakończyło naukę na wyższej uczelni. Po ukończeniu etapu edukacji dzieci podjęły zatrudnienie. Łącznie w ubiegłym roku zarobiły 6 tys. zł. A ich ojciec chciałby odliczyć ulgę prorodzinną za miesiące, w których studiowały i nie pracowały.


Niestety - nie będzie to możliwe. Dlatego, że ich roczne dochody w 2014 r. były wyższe, niż kwota 3089 zł. Nie ważne, że zarobki zostały uzyskane po ukończeniu nauki.


Źródło: Ministerstwo Finansów

Czy można odliczyć ulgę na dziecko za miesiące wakacyjne?


Wielu podatników ma też wątpliwości - czy może skorzystać z ulgi w przypadku wychowywania dziecka w miesiącach wakacyjnych, jeżeli zakończyło ono naukę. Z zasady osoba przestająca się kształcić traci status ucznia swojej szkoły z chwilą otrzymania świadectwa. Nie jednak osoby, które kontynuują naukę. Zrozumienie tej kwestii ułatwi zapoznanie się z 5 poniższymi zasadami. Tak więc w przypadku odliczania ulgi za 2014 rok:

  • ucznia kontynuującego naukę w szkole - ulga należy się za wszystkie miesiące ubiegłego roku,
  • maturzysty przerywającego naukę - ulga należy się łącznie z miesiącami wakacyjnymi,
  • maturzysty, który podejmuje studia - ulga przysługuje za wszystkie miesiące ubiegłego roku,
  • studenta uczącego się w dwóch etapach (studia licencjackie i magisterskie) - ulga należy się za wszystkie miesiące ubiegłego roku w sytuacji, gdy student został przyjęty na studia magisterskie,
  • studenta, który został absolwentem studiów licencjackich i nie kontynuuje nauki – ulgę można odliczyć do miesiąca października włącznie.


Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczając się z fiskusem opłaca się mieć dzieci. Im więcej, tym lepiej