Nowy ład – progi podatkowe. Sprawdź!
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Nowy ład – progi podatkowe. Sprawdź!

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Nowy ład – progi podatkowe

Nowy ład to program społeczno-ekonomiczny partii rządzącej, który wprowadza zmiany w wielu obszarach. Część z nich dotyczy obowiązującego dotychczas prawa podatkowego. Nowe przepisy mają wejść w życie już w 2022 roku. Dlaczego rząd zdecydował się zmienić realizowany plan gospodarczy? Jednym z czynników prowadzących do modyfikacji programu jest pandemia COVID-19 i próba ułatwienia powrotu do normalności. Czy wprowadzone zmiany mogą w tym pomóc?

Jeżeli rząd zrealizuje założenia programu Nowy ład, progi podatkowe będą istotnym punktem na liście zmian. Każdy pracujący Polak musi płacić podatki, dlatego warto znać plan i przygotować się na nadchodzącą rewolucję. Zwróćmy uwagę na dwie kwestie:

 • II próg podatkowy oraz
 • kwotę wolną od podatku.

To właśnie w tych obszarach odczujemy najbardziej zmiany wprowadzone przez program Nowy Ład. Progi podatkowe 2022 wpłyną korzystnie na zobowiązania względem urzędu skarbowego grupy najmniej zarabiających Polaków oraz „klasy średniej” – choć tu pojawiają się pewne wątpliwości. Co przygotował dla nas rząd? Odpowiadamy.

nowy ład progi podatkowe 2022

Progi podatkowe 2022

Pierwsze informacje o zmianach planowanych przez rząd pojawiły się w maju. Od tej pory wiele osób zadaje sobie pytanie, jak będą prezentowały się progi podatkowe 2022? Pewne rzeczy pozostaną bez zmian. Nadal będzie obowiązywała kwota wolna od podatku oraz dwa progi podatkowe w przypadku osób rozliczających się na zasadach ogólnych.

Warto wspomnieć o – niezmiennie obowiązującej – daninie solidarnościowej, która dotyczy podatników zarabiających więcej niż 1 mln zł. Nieformalnie nazywa się ją „trzecim progiem podatkowym”.

Kogo będą dotyczyły zmiany wprowadzone przez program Nowy ład? Progi podatkowe będą łagodniejsze dla 18 mln Polaków, a dla 5 mln podatników neutralne. Jak to możliwe?

 • Nowa kwota wolna od podatku wiąże się ze zwolnieniem z obowiązku składania deklaracji PIT dla osób najmniej zarabiających. Ponadto każdy podatnik ma prawo zastosować odliczenie tej kwoty w swoim rozliczeniu rocznym.
 • Osoby zarabiające między 85 000 zł a 120 000 zł rocznie zapłacą niższy podatek.
 • Małżeństwa rozliczające się wspólnie będą miały prawo do większego odliczenia kwoty wolnej od podatku.
 • Około 90% rencistów i emerytów otrzyma wyższe emerytury, a mimo to większość z nich nie zapłaci podatku.
 • Seniorzy będą mogli skorzystać z ulgi podatkowej, jaką jest zerowy PIT, jeżeli po osiągnięciu wieku emerytalnego pozostaną aktywni zawodowo.

Jakie konkretnie zmiany obejmą progi podatkowe 2022? Czy będą korzystne również dla Ciebie? Wyjaśniamy.

nowy ład progi podatkowe 2022

Skala podatkowa 2022 – co się zmieni?

Jak wspomnieliśmy, skala podatkowa 2022 zmieni się pod wpływem działań rządu planowanych w ramach programu Nowy ład. Pierwsza z rewolucji, która wpłynie korzystnie na wysokość zobowiązania wobec urzędu skarbowego, to podwyższenie kwoty wolnej. Dotychczas wynosiła ona 8 000 zł. Polski rząd zdecydował się na wprowadzenie zmiany, która przybliży nas do średniej kwoty wyliczonej na podstawie stawek w krajach europejskich.

Od 1 stycznia 2022 roku będzie obowiązywała kwota wolna od podatku wynosząca 30 000 zł. To bardzo istotna zmiana, z której korzyści odczują przede wszystkim osoby o niskich lub średnich zarobkach. Uwaga, każdy Polak odprowadzi więc podatek dopiero od kwoty przekraczającej 30 000 zł!

Skala podatkowa 2022 będzie różniła się także pod względem wysokości II progu podatkowego. Część podatników zapłaci niższy podatek dzięki planowanym zmianom. Dotyczy to przede wszystkim osób z „klasy średniej”. Obowiązujące przepisy nakładały obowiązek zapłacenia podatku wyliczonego według stawki 32% na każdą osobę zarabiającą powyżej 85 528 zł. Jak zmienią się progi podatkowe 2022?

nowy ład progi podatkowe 2022

Jeżeli rząd wprowadzi Nowy ład, progi podatkowe będą prezentowały się następująco:

 • I próg podatkowy, czyli 17% będzie obowiązywał do 120 000 zł,
 • II próg podatkowy, czyli 32% dotyczy kwoty dochodu przekraczającego kwotę 120 000 zł rocznie.

Szacuje się, że z tej zmiany skorzysta nawet 620 000 podatników. Należy pamiętać, że podatek 32% dotyczy wyłącznie nadwyżki ponad maksymalną kwotę dochodu obowiązującego w przypadku I progu podatkowego. Dzięki temu osoby zarabiające więcej będą miały szansę na niższe zobowiązania wobec urzędu skarbowego ze względu na przesunięcie drugiego progu podatkowego do kwoty 120 000 zł.

Dodatkowo każdy ma prawo odliczyć kwotę wolną od podatku. Oznacza to, że podatek obowiązuje dopiero, gdy wysokość dochodu rocznego przekroczy 30 000 zł! Jeżeli podatnik zarabia mniej, wówczas jest zwolniony ze składania deklaracji PIT do urzędu skarbowego.

Wprowadzone zmiany mogą wygenerować oszczędności w wysokości nawet około 1 840 zł w ciągu roku w przypadku pracowników zarabiających 3 000 zł miesięcznie.

Jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zawodzie fryzjera, a jego miesięczny dochód nie przekracza 4 000 zł, może zaoszczędzić nawet 2 000 zł rocznie.

Podsumowanie: Jakie zmiany oznacza program Nowy Ład? Progi podatkowe 2022

 • Od 1 stycznia 2022 roku będą obowiązywały inne progi podatkowe. Nowy ład oznacza zmiany, które dotyczą każdego podatnika.
 • Skala podatkowa 2022, czyli wyższa kwota wolna od zobowiązań wobec urzędu skarbowego. Aktualnie wynosi ona 8 000 zł. Po wprowadzeniu zmian nie będziemy musieli płacić podatku, jeżeli roczny dochód nie przekroczy 30 000 zł.
 • Ponadto każdy podatnik zapłaci podatek wyłącznie od nadwyżki ponad 30 000 zł.
 • Zmieni się również maksymalna kwota dochodu podlegająca stawce 17%. Rząd planuje podwyższyć ją z 85 528 zł do 120 000 zł. Dopiero gdy dochód roczny przekroczy tę kwotę, podatnik będzie musiał zapłacić podatek obliczony według stawki 32%.

Nadal będą obowiązywały dwa progi podatkowe. Nowy ład dotyczy wyłącznie obowiązujących limitów. Stawki podatków pozostają bez zmian.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Bon mieszkaniowy – nowy ład. Co musisz wiedzieć?