
Osoby niepełnosprawne lub podatnicy, którzy je utrzymują, mogą odliczyć w PIT za 2016 rok w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatki związane z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczenie na użytkowanie samochodu osobowego, który stanowi własność lub współwłasność, w uldze rehabilitacyjnej za 2016 rok przysługuje:
Należy pamiętać, że w przypadku podatników, którzy mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, aby mogli skorzystać z ulgi, dochód chorego w 2016 r. nie może przekroczyć kwoty 9120 złotych.
W ramach ulgi rehabilitacyjnej, w rozliczeniu PIT za 2016 rok odliczeniu nie podlegają wydatki poniesione na dojazdy samochodem osobowym przez osobę niepełnosprawną na konieczne zabiegi, które zostały:
Z kolei zgodnie z ustawą w przypadku, kiedy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z ww. funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi kosztami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.
Kwota odliczenia wydatków poniesionych na użytkowanie samochodu osobowego przez osobę niepełnosprawną w celu dojazdu na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, w rozliczeniu PIT za 2016 rok wynosi 2280 złotych. Należy pamiętać, że odlicza się sumę faktycznie poniesionego wydatku, która nie przekracza ustawowego limitu.
Ponadto podatnik nie ma obowiązku posiadania dokumentu, który stwierdza wysokość poniesionych wydatków. Jednak na żądanie urzędu skarbowego osoba korzystająca z ulgi ma obowiązek okazać dowód, który potwierdza zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych.
W prosty sposób wydatki poniesione na użytkowanie samochodu osobowego przez osobę niepełnosprawną w celu dojazdu na konieczne zabiegi w ramach ulgi rehabilitacyjnej, można odliczyć za pomocą całkowicie darmowego programu PIT Pro 2016/2017 od Podatnik.info. Aplikacja za pośrednictwem portalu podatkowego dostarczy zeznanie roczne do urzędu skarbowego przy współpracy z systemem e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów.
Intuicyjny interfejs oraz system podpowiedzi pomoże szybko i łatwo przebrnąć przez wszystkie etapy rozliczenia rocznego, a także na podstawie odpowiedzi udzielanych przez użytkownika – wybrać odpowiedna deklarację podatkową. Ponadto program PIT pro 2016/2017 zminimalizuje ryzyko popełnienia błędów rachunkowych w rozliczeniu za 2016 rok. Aby rozliczyć e-PIT bez wychodzenia z domu, wystarczy, że podatnik poda 5 następujących danych identyfikacyjnych: