Ulga rehabilitacyjna za 2016 rok – jak odliczyć wydatki...
Redakcja
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Ulga rehabilitacyjna za 2016 rok – jak odliczyć wydatki na zakup wydawnictw i materiałów szkoleniowych?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej za 2016 rok?


Wydatki poniesione na zakup wydawnictw i materiałów szkoleniowych może odliczyć osoba niepełnosprawna lub podatnik ją utrzymujący, jeżeli dochód chorego nie przekroczył w tym roku kwoty 9 120 złotych. Więcej na temat ulgi można przeczytać w artykule pod tytułem „Ulga rehabilitacyjna za 2016 rok – kto może ją odliczyć?”.


Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej nie dotyczy wydatków, które zostały:  • sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,
  • zwrócone w jakiejkolwiek formie,
  • odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
     


Z kolei jeżeli wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z ww. funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi kosztami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.


Brak limitu odliczeń


W ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczenie wydatków przeznaczonych na zakup wydawnictw i materiałów szkoleniowych nie jest limitowane. Oznacza to, że podatnik odlicza kwotę faktycznie poniesionych kosztów. Potwierdzeniem dokonania kupna jest każdy dokument, który stwierdza dokładną sumę dokonanych opłat.


Odliczeń dokonuje się w zeznaniu PIT-36 lub PIT-37, do których należy dołączyć PIT/O. Deklarację podatkową należy złożyć w urzędzie skarbowym do 2 maja 2017 roku. W prosty sposób ulgę można odliczyć za pomocą całkowicie darmowego programu PIT Pro 2016/2017 od Podatnik.info. Aplikacja za pośrednictwem portalu podatkowego dostarczy zeznanie roczne do urzędu skarbowego przy współpracy z systemem e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów.


Rozlicz PIT za 2016 rok w 5 minut!


Intuicyjny interfejs oraz system podpowiedzi pomoże szybko i łatwo przebrnąć przez wszystkie etapy rozliczenia rocznego, a także na podstawie odpowiedzi udzielanych przez użytkownika – wybrać odpowiedną deklarację podatkową. Ponadto program PIT pro 2016/2017 zminimalizuje ryzyko popełnienia błędów rachunkowych w rozliczeniu za 2016 rok. Aby rozliczyć e-PIT bez wychodzenia z domu, wystarczy, że podatnik poda 5 następujących danych identyfikacyjnych:
 

  • imię,
  • nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu za 2015 rok (w przypadku osób wypełniających PIT po raz pierwszy, w tym polu należy wpisać 0 – słownie „zero”).


Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ulga rehabilitacyjna za 2016 rok – kto może ją odliczyć?