Najczęstsze błędy w rozliczeniach PIT. Na co uważać?
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
podatnik.info

Najczęstsze błędy w rozliczeniach PIT. Na co uważać?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Przejdź do akapitów:

Niewłaściwie zaznaczony cel złożenia zeznania


Błąd tak mały, że nie trudno go przeoczyć. Na każdym zeznaniu podatkowym musisz zaznaczyć krzyżykiem, jaki jest cel składania Twojej deklaracji podatkowej. Czy jest to złożenie zeznania czy może korekta. Przy braku uzupełnienia tej rubryki fiskus nie będzie wiedział, czy składasz zeznanie po raz pierwszy, czy dokonujesz należytych poprawek. 


Brak danych z wszystkich informacji podatkowych od płatników


Pamiętaj, że co roku jesteś zobowiązany wpisać na swojej deklaracji podatkowej wszystkie dane przekazane przez płatników do urzędu skarbowego. Do końca lutego otrzymałeś zapewne informacje podatkowe PIT-11. Jeżeli masz ich wiele − np. w ciągu roku podatkowego otrzymałeś dochód z tytułu umowy o pracę i umowy zlecenie, musisz zsumować wszystkie wartości i przedstawić je urzędowi skarbowemu do rozliczenia. 


Uwaga! Jeżeli płatnik nie wypełnił swojego obowiązku podatkowego i nie przekazał Ci w odpowiednim terminie informacji podatkowej PIT-11, nie zwalnia Cię to z poinformowania urzędu skarbowego o uzyskanym przychodzie. W takiej sytuacji należy wezwać płatnika do dopełnienia swojego obowiązku, a na swojej deklaracji samodzielnie wypełnić wartości dotyczące dochodu, kosztów i potrącanego podatku. 


Błędny adres


Adres, który należy wpisać na deklaracji PIT to aktualny adres zamieszkania w dniu składania zeznania. Nie wpisuj więc adresu zameldowania (jeżeli jest inny niż zamieszkania) czy adresu, pod którym mieszkałeś w dniu zakończenia roku podatkowego (jeżeli jest inny niż obecny). Na druku podaj adres, pod którym mieszkasz obecnie. 


Źle wykorzystane ulgi i odliczenia


O tym, czy możesz skorzystać z właściwych ulg i odliczeń decydują przepisy prawa. Zanim więc wypełnisz odpowiednie załączniki i przedstawisz urzędowi skarbowemu zeznanie podatkowe z ulgami, upewnij się, że masz do nich prawo. 


Pamiętaj, że nie możesz rozliczyć się z małżonkiem jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i wypełniasz PIT-36L, PIT-16 czy PIT-28


Błędy przy zaokrąglaniu kwot


Zarówno podstawę opodatkowania, jak i sam podatek zaokrągla się do pełnego złotego. Jak to zrobić? Kwoty do 50 groszy po przecinku zaokrąglasz w dół, a powyżej − w górę. A więc gdy otrzymasz kwotę 250,34 zł − wpisz w deklaracji 250 zł, a przy kwocie 250,67 zł − wpis 251 zł. 

Błędy rachunkowe


Najczęściej Polacy mają też problem z matematyką. Pamiętaj, że dochód to różnica pomiędzy przychodami a kosztami. Sprawdź swoje rachunki kilkukrotnie. W uniknięciu tych błędów pomoże Ci uzupełnianie deklaracji podatkowej za pomocą programu do rozliczenia PIT online, np. PIT pro 2019/2020. 


Nieuwaga przy przepisywaniu wartości

Ilość rubryk może także sprawiać problem. Czasem przenoszenie wartości z informacji podatkowej na deklarację podatkową PIT może powodować błędy, np. pominiesz jedną rubrykę i cała deklaracja przestanie mieć jakikolwiek sens. Żeby unikać tego typu pomyłek, wypełniając deklarację podatkową skup się i staraj się, żeby nic Cię nie rozpraszało. Przed wysłaniem PIT sprawdź kilkukrotnie, czy wszystko się zgadza.


Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Koronawirus, a rozliczenie PIT za 2019. Jakie są zmiany?