Likwidacja ulgi dla klasy średniej – co to oznacza w...
Podatnik.info
Podatnik.info
podatnik.info

Likwidacja ulgi dla klasy średniej – co to oznacza w praktyce?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Uwaga! Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Rząd zdecydował się na wdrożenie szeregu zmian w obliczu kryzysu gospodarczego, którego konsekwencje dotykają wszystkich podatników. Pierwszym krokiem były nowe przepisy wprowadzone w ramach Polskiego Ładu 1.0. Dzięki nim część osób mogła korzystać od 1 stycznia 2022 roku z ulgi dla klasy średniej. Celem tej zmiany było ograniczenie negatywnych konsekwencji zmian w zakresie odliczania składki zdrowotnej. Możliwość obniżenia podatku o kwotę wpłacaną na rzecz ZUS została zlikwidowana decyzją rządu.

W drugiej połowie roku podatkowego nadeszły kolejne zmiany przepisów, które wynikają bezpośrednio ze wdrożenia Polskiego Ładu 2.0. Wśród modyfikacji pojawiła się likwidacja ulgi dla klasy średniej. Podatnicy nie mogą korzystać z tej preferencji od 1 lipca 2022 roku. Poprzednie zmiany rządu były wprowadzane bardzo szybko, co spowodowało konieczność poprawek podczas trwania roku podatkowego. Na korzyść podatników w tym przypadku działa jednak zabezpieczenie mówiące o tym, że akie zmiany nie mogą nieść ze sobą negatywnych konsekwencji.

Obowiązująca zasada pewności prawa i zaufania obywateli do państwa chroni interesy podatników. Dzięki temu likwidacja ulgi dla klasy średniej nie odbije się na portfelach Polaków. W jaki sposób rząd chce zredukować negatywne skutki wprowadzonych zmian? Z pomocą przychodzi podatek hipotetyczny. Poniżej wyjaśniamy, co tak naprawdę oznacza i kto ma szansę otrzymać zwrot z urzędu skarbowego.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej – co oznacza w praktyce?

Zmiany wprowadzone przez rząd wzbudziły wiele kontrowersji wśród podatników. Ulga dla klasy średniej umożliwiała bowiem obniżenie zobowiązania wobec urzędu skarbowego oraz uniknięcie wyższego podatku w związku z brakiem możliwości odliczenia składek ZUS. Jakie zasady obowiązują więc od 1 lipca 2022 roku? Pewne jest, że uchylonych przepisów nie można stosować w rozliczeniu rocznym. Oznacza to, że podatnicy nie mogą ich stosować wobec przychodów/dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2022 roku.

Część osób korzystała jednak od 1 stycznia z obniżonych zaliczek na podatek. Pojawiły się więc wątpliwości, czy w takiej sytuacji podatnicy będą musieli zwrócić różnicę do urzędu skarbowego? Pracodawcy zostali zobowiązani do zaprzestania stosowania ulgi dla klasy średniej przy obliczaniu zaliczek na PIT od dochodów uzyskanych przez pracowników wraz z wejściem w życie nowych przepisów, czyli od 1 lipca 2022 roku. Dotyczy to więc już należności za czerwiec 2022 roku.

Każdy pracodawca powinien poinformować pracowników o zmianach oraz ich wpływie na wynagrodzenie netto, jeżeli dotyczy ich likwidacja ulgi dla klasy średniej. Co oznacza ta zmiana w praktyce? Jak wspomnieliśmy, prawo chroni interesy podatników w tym przypadku. W zamian za ulgę dla klasy średniej została więc wprowadzona inna preferencja, z której można skorzystać w rozliczeniu PIT za 2023 rok.

Rząd podjął decyzję o obniżeniu stawek dla podatników rozliczających swoje zobowiązanie wobec urzędu skarbowego według skali podatkowej. Do 30 czerwca 2022 roku obowiązywały następujące progi podatkowe:

  • I próg podatkowy dotyczył osób, które odnotowały w roku podatkowym dochód nieprzekraczający 120 000 zł. W tym przypadku stawka bazowa wynosiła 17%.
  • II próg podatkowy dotyczył podatników odnotowujących dochód powyżej 120 000 zł. Nadwyżka jest opodatkowana stawką 32%.

Wraz z likwidacją ulgi dla klasy średniej pojawiło się obniżenie stawki podatku w obrębie I progu podatkowego. Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje wartość 12%. Zmiana ta wpływa bez wątpienia pozytywnie na sytuacje wielu podatników. Nadal masz również możliwość skorzystania z pozostałych preferencji takich jak: ulga na dzieci, ulga rehabilitacyjna, ulga dla honorowych dawców krwi, ulga na internet czy ulga termomodernizacyjna.

Może pojawić się pytanie, czy te udogodnienia sprawią, że zobowiązanie będzie niższe lub takie samo jak przy obowiązującej uldze podatkowej? Okazuje się, że nie dla wszystkich. Część osób nadal może stracić na zmianach wprowadzonych przez rząd. W ramach zabezpieczenia interesów podatników wprowadza się tak zwany podatek hipotetyczny.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej – kto straci?

Preferencyjne zasady rozliczeń osób o średnich zarobkach miały poprawić ich sytuacje w obliczu zmian wprowadzanych przez rząd. Nic więc dziwnego, że wiele wątpliwości wzbudziła likwidacja ulgi dla klasy średniej. Kto straci tym razem? Aby odpowiedzieć na to pytanie, zacznijmy od tego, kogo miała dotyczyć ta preferencja. Brak możliwości odliczenia ulgi dla klasy średniej mogłyby wiązać się z negatywnymi konsekwencjami dla osób o rocznych przychodach od około 68 400 zł do 133 700 zł w perspektywie pensji netto.

Podatnicy, dla których nowe przepisy będą niekorzystne, mają szansę otrzymać zwrot różnicy. Dzięki temu nie pogorszy się ich sytuacja prawnopodatkowa. Urząd skarbowy obliczy podatek hipotetyczny, czyli ten obowiązujący podatników według uchylonych przepisów. Następnie porówna tę wartość z należnością wykazaną w deklaracji rocznej.

Rozwiązanie to zostało przewidziane w obowiązujących przepisach. Zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350), kiedy podatek należny za 2022 rok wynikający z deklaracji podatkowej będzie wyższy od hipotetycznego podatku, naczelnik urzędu skarbowego poinformuje podatnika, a następnie zwróci kwotę różnicy.

Co ważne, obliczenie podatku hipotetycznego następuje z urzędu. Podatnik nie musi składać dodatkowych wniosków, by skorzystać z tej możliwości. Informacja o różnicy do zwrotu zostanie dostarczona w terminie 21 dni od złożenia deklaracji podatkowej. Jeżeli jako podatnik uważasz, że powinieneś otrzymać wyższą kwotę lub nie otrzymałeś zwrotu w wyznaczonym terminie, może złożyć wniosek do urzędu skarbowego o zwrot kwoty różnicy. 

Warto wiedzieć, że wypłata środków w przypadku zasadności takiego wniosku odbywa się w trybie bezdecyzyjnym. Jeżeli wniosek nie będzie rozpatrzony pozytywnie, wówczas zostaniesz o tym poinformowany.

Podsumowanie: Likwidacja ulgi dla klasy średniej – kto straci?

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące likwidacji ulgi dla klasy średniej:

  • W dniu 1 lipca 2022 roku nastąpiła likwidacja ulgi dla klasy średniej. Co oznacza ta zmiana? Osoby uzyskujący średnie dochody roczne – od około 68 400 zł do 133 700 zł – nie będą mogli już skorzystać z preferencyjnego rozliczenia.
  • Zmiany w ciągu roku podatkowego wiąże się z koniecznością zabezpieczenia interesów podatników poprzez obliczanie tak zwanego podatku hipotetycznego.
  • Urząd skarbowy oblicza zobowiązanie podatnika według uchylonych przepisów. Następnie porównuje tę kwotę z obecną na deklaracji rocznej.
  • Następnie dochodzi do zwrotu różnicy w trybie bezdecyzyjnym.
  • Nie powinno dziwić więc, że wiele wątpliwości wzbudza likwidacja ulgi dla klasy średniej. Kto straci na tych zmianach? Podatek hipotetyczny chroni interesy podatników, a w razie negatywnych konsekwencji zobowiązuje podatnika do wypłaty różnicy.

Jeżeli masz dodatkowe pytania dotyczące likwidacji ulgi dla klasy średniej lub innego obszaru prawa podatkowego, możemy Ci pomóc. Każdy użytkownik naszego programu otrzymuje możliwość zadania dowolnego pytania naszym specjalistom. Jedyne, co musisz zrobić, to pobranie programu Podatnik.info. W przyszłości pomożemy Ci również rozliczyć deklarację podatkową. Sprawdź, co jeszcze zapewnia nasz program!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Babciowe 2024 – sprawdź, co musisz wiedzieć!