Korekta PIT-37 2019 – jak ją złożyć?
FreeImages
Podatnik.Info

Korekta PIT-37 2019 – jak ją złożyć?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Korekta PIT-37 – najczęstsze przyczyny

Korekta PIT-37 może mieć miejsce zarówno w wypadku pomyłki na korzyść urzędu skarbowego, jak i podatnika. Ponowne złożenie deklaracji może nastąpić również w przypadku błędów natury technicznej, wynikających z niedopatrzenia lub źle wyliczonych kwot w poszczególnych rubrykach.

  

Korekta PIT-37 dotyczy m. in. złożenia deklaracji na nieaktualnym formularzu. O ile problem ten nie występuje w przypadku składania formularza online, należy zawsze mieć na uwadze informacje zawarte w dolnych rogach deklaracji, na których wydrukowany jest rok formularza. Problem ten nie występuje w przypadku deklaracji online, takich jak w programie PIT, w którym wymagane druki zawsze są aktualne. 

  

Przekazany formularz PIT mógł również zawierać błędy natury rachunkowej. Nawet najmniejsze pomyłki w obliczeniach mogą skutkować rozbieżnościami pomiędzy nowo powstałą a prawidłową kwotą podatku. Często spotykanym błędem jest również niepoprawne zaokrąglenie kwoty podatku, bądź jego całkowity brak. Należy pamiętać, iż w przypadku ostatecznej sumy „z groszami”, wartości poniżej 50 gr zaokrągla się w dół, a powyżej (i włącznie) w górę.

  

Nie należy również bagatelizować kwestii tzw. identyfikatora podatkowego, przy pomocy którego składa się deklarację. Podatnik powinien rozliczyć się za pomocą numeru PESEL, a informacjami autoryzującymi mogą być dane z zeszłorocznego rozliczenia PIT-37 2018.  Nie należy podawać jednak numeru NIP, który zarezerwowany jest dla działalności gospodarczych. Warto zwrócić uwagę czy nadajemy nasz druk do odpowiedniego urzędu skarbowego oraz czy zawiera on wszystkie niezbędne załączniki.

 

Korekta PIT-37 na korzyść podatnika

Ponowne przesłanie zeznania rocznego nie musi się wiązać ze stratami finansowymi. Naprawa popełnionego nieumyślnie błędu rachunkowego może skutkować niższą wartością podatku, tak samo jak dodanie ulgi, której zapomnieliśmy uwzględnić. Podatnik może wnioskować o korektę pierwotnego zeznania, lecz musi pamiętać, iż nie może wówczas toczyć się wokół niego żadna kontrola bądź postępowanie podatkowe. Na korektę raz złożonego zeznania podatnik ma 5 lat, liczonych od kolejnego roku po wypełnionej deklaracji.

  

Nie każdy błąd może owocować koniecznością złożenia korekty. Deklaracje są sprawdzane przez urząd podatkowy w poszukiwaniu prostych błędów. W ramach tzw. czynności sprawdzających, fiskus może dokonać poprawek oraz uzupełnień – sytuacja taka dotyczy tylko korekt poniżej 5000 zł. Jeśli dopatrzy się on błędu w deklaracji i dokona korekty, musi on udostępnić ją podatnikowi w celu sprawdzenia pod kątem ewentualnego sprzeciwu w ciągu 14 dni.

  

Korekta PIT-37 może zostać przeprowadzona bardzo łatwo. Dysponując narzędziem, takim jak program PIT, podatnik przesyła deklarację za pomocą internetu, zaznaczając odpowiednie pole o nazwie „Korekta PIT”. Poprzednio przesłana deklaracja nie będzie wówczas uznana za ważną. Należy jednak pamiętać, iż urząd podatkowy ma prawo do wezwania petenta w celu udokumentowania wprowadzonych zmian. W wypadku podwyższenia wartości podatku po korekcie należy niezwłocznie uregulować należność w celu uniknięcia tzw. zaległości podatkowej.

  

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

 

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś

  

Autor artykułu: Justyna Nowak

Loading Comments
Gorące tematy
Czy podatnicy dojeżdżający do pracy służbowym autem powinni płacić podatek?
Wyniki sondażu: sondaż 414 głosów
63%

Tak

260 głosów
35%

Nie

144 głosów
2%

Nie mam zdania

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PIT-37 2019 – rozliczenie z małżonkiem czy osobno?