Jeszcze tylko dziś możesz złożyć deklarację PIT, by...
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
podatnik.info

Jeszcze tylko dziś możesz złożyć deklarację PIT, by uniknąć kary

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Dziś mija termin złożenia zeznania podatkowego!

Jeśli do tej pory zwlekałeś ze złożeniem deklaracji PIT, zostało Ci dosłownie kilka godzin, by wypełnić ten obowiązek. To dziś – 30 kwietnia – mija ostateczny termin złożenia deklaracji PIT 2020.

Kto ma obowiązek złożyć do dzisiaj zeznanie PIT? Osoby, które uzyskują dochody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. W zależności od wybranego sposobu rozliczenia, takie osoby powinny złożyć prawidłowy rodzaj formularza PIT. Jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą, rozlicza się na podstawie skali podatkowej, powinna złożyć PIT-36. Jeśli natomiast korzysta z rozliczenia się na podstawie podatku liniowego, wtedy właściwym dla niej rodzajem PIT jest 36-L.

Osoby, które uzyskują przychód z tytułu umowy o pracę lub innych umów cywilnoprawnych, a także stypendyści, renciści, emeryci oraz osoby, które w zeszłym roku podatkowym pobierały zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, powinny złożyć zeznanie PIT-37.

Oprócz tego warto pamiętać, że do 30 kwietnia obowiązek złożyć PIT mają również osoby, które uzyskały przychód z giełdy lub zbycia papierów wartościowych (PIT-38), a także osoby, które zbyły nieruchomość (PIT-39).

Co grozi za niezłożenie zeznania podatkowego w terminie?

Co stanie się, jeśli nie złożysz deklaracji PIT 2020 w terminie? Według przepisów osoba, która uchyla się od obowiązku opodatkowania, podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności, a w niektórych przypadkach obu tym karom jednocześnie. Kara jest uzależniona od kwoty podatku. 

Czy da się uniknąć kary za niezłożenie deklaracji PIT 2020? Jeśli zdarzy się sytuacja, że przekroczyłeś termin złożenia PIT, wtedy jak najszybciej zastosuj szczególne środki, służące zaniechaniu ukarania. Jak to zrobić?

  • Powiadom pisemnie lub na drodze protokołu odpowiedni organ ścigania, że nie złożyłeś deklaracji oraz ujawnij istotne okoliczności tego czynu. Pamiętaj, że wraz ze złożeniem takiego oświadczenia, musisz w wyznaczonym terminie zapłacić podatek wraz z odsetkami.
  • Możesz również złożyć deklarację PIT po terminie bez oświadczenia. Musisz jednak być świadomy tego, że może zostać wszczęte postępowanie podatkowe, w efekcie czego możesz ponieść karę (przeważnie jest to kara grzywny).

Rozlicz się szybko i bezpiecznie przez Internet!

Zapomniałeś, że dziś mija termin składania deklaracji PIT 2020 i szukasz sposobu na szybkie złożenie zeznania podatkowego? Skorzystaj z możliwości rozliczenia się przez Internet. To potrwa nie dłużej niż 5 minut!

Wejdź na stronę Podatnik.info i pobierz lub uruchom darmowy program PIT PRO. Wystarczy, że przepiszesz do kreatora swoje dane, a program sprawdzi za Ciebie ich poprawność. W razie pytań lub wątpliwości możesz zgłosić się do ekspertów Podatnik.info, którzy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania. Bez obaw – zostało kilka godzin – zdążysz jeszcze rozliczyć swój PIT 2020 i uniknąć kary podatkowej.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Do kiedy złożyć PIT za 2020? To ostatnie dni!