Jakiego rodzaju leki można odliczyć od podatku...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Jakiego rodzaju leki można odliczyć od podatku dochodowego?

PIT/O dołączany do PIT-28, PIT-36 i PIT-37


Prawo do odliczenia wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne przysługuje podatnikom rozliczającym się w zależności od źródeł uzyskiwanych dochodów w zeznaniach PIT-28 (ryczałt) oraz PIT-36 i PIT-37 (skala podatkowa). W tym celu należy dołączyć do któregoś z nich załącznik PIT/O, w którym odliczamy wszystkie ulgi podatkowe poza mieszkaniową, wykazywaną w formularzu PIT/D.


Dokumentowanie wydatków


W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć jedynie te leki, które lekarz specjalista uznał za niezbędne do czasowego lub stałego stosowania przez osobę niepełnosprawną. Ustawa nie określa w jaki sposób lekarz ma stwierdzić potrzebę ich zażywania. Oznacza to, że dopuszczalna jest każda forma, nawet ustne stwierdzenie takiego stanu rzeczy przez specjalistę.
Jednak dla celów dowodowych pacjent powinien zadbać o wręczenie przez lekarza dokumentu stwierdzającego konieczność zażywania określonych leków w formie pisemnej, np. zaświadczenia. Powinno one zawierać:

  • kto i kiedy je wystawił,
  • jakie leki i przez jaki okres powinny być stosowane przez osobę niepełnosprawną.


Zaświadczenie może zostać wydane również po poniesieniu wydatku przez pacjenta.
Pojęcie specjalisty oznacza, że osobą uprawioną do wystawienia zaświadczenia jest każdy lekarz posiadający specjalizację w określonej dziedzinie medycyny, np. onkolog, okulista, dermatolog itd.


W ramach ulgi można odliczyć wszystkie leki spełniające powyższe wymagania, niezależnie od tego, czy są związane z innym schorzeniem niż to, w związku z którym orzeczono niepełnosprawność. Dodatkowo małżonkowie korzystający z ulgi muszą pamiętać o zasadzie indywidualnego przeznaczenia. Oznacza ona, że kwota odliczenia musi być ustalona oddzielnie dla każdej osoby uprawnionej (trzeba odrębnie zsumować wydatki na leki dla każdej osoby niepełnosprawnej).Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także