Jaką kara grozi podatnikowi za błędy w PIT?
Kamil Sztandera
http://sxc.hu/

Jaką kara grozi podatnikowi za błędy w PIT?

Każdego roku wielu Polaków błędnie wypełnia lub nieterminowo składa zeznanie roczne. W takim przypadku organy podatkowe mogą wezwać podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji, a gdy pomyłka została popełniona umyślnie, - obciążyć go sankcjami karno-skarbowymi.

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Aby uniknąć przykrych niespodzianek i konsekwencji z nimi związanych ze strony fiskusa, warto w prosty sposób wypełnić e-PIT za pomocą programu PIT PRO 2011, dostępnego TUTAJ. Pomocne w prawidłowym wypełnieniu zeznania będą zawarte w programie aktualne formularze PIT, kalkulator podatkowy, weryfikacja błędów oraz zaawansowane opcje pomocy dla użytkownika.

Jak przebiega procedura weryfikacji zeznań podatkowych?

Urzędy skarbowe kontrolując trafiające do nich deklaracje podatkowe w pierwszej kolejności sprawdzają terminowość ich złożenia, a następnie czy są poprawne pod względem formalnym. Jeżeli urzędnicy dopatrzą się w złożonym zeznaniu lub załącznikach do niego pomyłek bądź nieścisłości, - to zostanie dokonana urzędowa korekta drobnych błędów albo podatnik zostanie wezwany do organu podatkowego w celu natychmiastowego poprawienia uchybień. Ponadto jeśli podatnik sam zorientuje się, że popełnił błąd w złożonej deklaracji, to może dokonać w niej korekty poprzez ponowne jej wypełnienie i złożenie w urzędzie skarbowym. Na tym etapie kontroli zeznań podatnikom nie grożą żadne poważniejsze nieprzyjemności poza koniecznością wizyty w urzędzie i stratą cennego czasu.

Kto może zostać ukarany przez fiskusa?

Na sankcje karno-skarbowe narażone są przede wszystkim osoby, które w ogóle nie składają zeznania lub czynią to po upływie wymaganego terminu oraz podatnicy świadomie wprowadzający organy podatkowe w błąd. Kara może być dotkliwa szczególnie w przypadkach zatajania prawdy, ukrywania własnych dochodów oraz znacznego zaniżania wysokości należnego podatku.

Jak fiskus może ukarać podatnika?

Kodeks karno-skarbowy przewiduje m. in. karę grzywny za wykroczenie oraz przestępstwo skarbowe. Z wykroczeniem mamy do czynienia w przypadku, kiedy wartość popełnionego przez podatnika czynu nie przekroczy pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia (w 2012 r. 7500 zł). Przekroczenie powyższej sumy skutkuje zakwalifikowaniem czynu jako przestępstwa skarbowego.

Wykroczenie skarbowe może skutkować mandatem wystawionym przez urząd w maksymalnej wysokości dwukrotności minimalnego wynagrodzenia (3000 zł). Podatnik może odmówić przyjęcia mandatu i zdać się na werdykt sądu. Jednak w przypadku niekorzystnej dla siebie decyzji musi liczyć się z koniecznością zapłaty grzywny w wysokości od 150 zł do 30 tys. zł. Natomiast wysokość kary za przestępstwo skarbowe w 2012 r., jaką sąd może obciążyć podatnika wynosi od 500zł do aż 14 mln 400 tys. zł.

 

Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak długo trzeba przechowywać dokumenty podatkowe?