Gorące tematy
Czy 500 zł na dziecko to dobry pomysł?
sondaż 313 głosów
18%

Tak, gdyż przyczyni się do większej ilości urodzeń dzieci

57 głosów
21%

Nie, gdyż pieniądze trafią do niewłaściwych rodzin

65 głosów
61%

Nie jest to wystarczająca zachęta dla rodziców do posiadania dzieci

191 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Jak otrzymać zwrot podatku na konto bankowe?
Redakcja
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Jak otrzymać zwrot podatku na konto bankowe?

Podziel się tym artykułem:   

Wielu podatników ma wątpliwości, jak np. zwrot podatku otrzymać bezpośrednio na internetowy rachunek bankowy. Podpowiadamy jak to zrobić.  

Fiskus samodzielnie powinien weryfikować PIT podatnika

Jeden z posłów w zapytaniu nr 3894 zwrócił uwagę na fakt, że podatnicy chcący odliczyć wydatki poniesione na użytkowanie internetu muszą posiadać rachunki od dostawcy tego typu usługi. Zdaniem parlamentarzysty stanowi to problem dla osób, którzy zrezygnowały z papierowej wersji na rzecz e-rachunku. Ponadto coraz więcej Polaków w trosce o zmniejszenie zużycia papieru przechodzi na nowoczesne formy rozliczeń, ale niestety nie znajduje to akceptacji w oczach instytucji podatkowych. 

Poseł uważa, że podatnik oświadczając w zeznaniu rocznym korzystanie z sieci, na co przysługuje ulga, powinien być zwolniony z obowiązku udawadniania prawa do powyższej preferencji. To urząd skarbowy swoimi kanałami musi być w stanie sprawdzić prawidłowość deklaracji podatkowej.

W związku z powyższym parlamentarzysta zadał Ministerstwu Finansów m. in. następujące pytanie:

Czy ministerstwo planuje opracowanie rozwiązań umożliwiających sprawdzenie poniesionych wydatków przez płatników podatków przy wykorzystaniu e-faktur bez konieczności przedstawiania wersji papierowej rachunków?

Niektóre urzędy mogą mieć kłopoty techniczne z weryfikacją e-rachunków

W odpowiedzi na zapytanie resort podkreślił, że zgodnie z przepisami każdy dokument, z którego będą wynikały dane niezbędne do ustalenia osoby ponoszącej wydatek, kwoty tego wydatku, tytułu jego poniesienia, jak również odbiorcy zapłaty, będzie stanowił dla podatnika podstawę ustalenia kwoty przysługującego mu odliczenia. Ponadto należy wskazać, iż nie ma przeszkód prawnych do okazania przez podatnika faktury elektronicznej, obecny stan prawny pozwala na równe traktowanie faktur papierowych i elektronicznych.

Ministerstwo wyjaśnia jednak, że mogą wystąpić przeszkody o charakterze technicznym w zakresie weryfikacji faktur elektronicznych związane z możliwościami informatycznymi poszczególnych urzędów skarbowych. W takiej sytuacji organ podatkowy może zwrócić się do podatnika o okazanie dokumentów lub o złożenie ich fotokopii, które potwierdzają uprawnienia poszczególnej osoby do korzystania z ulg podatkowych.

Dodatkowo resort przypomina, że obowiązek udowodnienia prawa do korzystania z przewidzianej w ustawie ulgi obciąża odliczającego ją podatnika, który wywiódł z tego faktu określone skutki prawne, a nie organ podatkowy. Jednocześnie Ministerstwo informuje, że jest w fazie prac nad wdrożeniem programu e-Podatki mającego na celu wyposażenie administracji podatkowej w nowoczesne narzędzia zarządzania informacją.Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl