
Jak zgłosić numer konta bankowego do przelania zwrotu podatku w PIT program online?
Wiele osób wypełniających rozliczenie PIT przez internet często zapomina, że aby otrzymać zwrot nadpłaty podatku bezpośrednio na konto bankowe należy wcześniej o tym poinformować urząd skarbowy.
Przejdź do następnych akapitów:
- Wypełnij formularz ZAP-3 w PIT pro 2019/2020
- ZAP-3 a prowadzenie działalności gospodarczej
- ZAP-3 a zmiana adresu zamieszkania
Wypełnij formularz ZAP-3 w PIT pro 2019/2020
Najwygodniej dla podatnika jest oczywiście złożyć roczne PIT-y do rozliczenia drogą elektroniczną. Szybko i wygodnie można to zrobić za pomocą programu PIT pro 2019/2020 od Podatnik.info. Dlatego nie zwlekaj i w prosty sposób rozlicz się już dziś darmowym programem stworzonym przez nasz portal podatkowy. Dołącz do grona 9 017 253 zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.
Dzięki temu zyskujesz:
- Darmowy program za 0 zł
- Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
- Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
- Szybki zwrot nadpłaty podatku
- Wszystkie aktualne druki PIT 2019/2020 wraz załącznikami
- Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Moje Centrum Podatnika)
Pamiętaj! Korzystając z programu PIT pro 2019/2020 otrzymujesz nieograniczony dostęp do swoich deklaracji z możliwością intuicyjnego i szybkiego rozliczenia w zaledwie 5 minut. W każdym momencie możesz wydrukować swój PIT lub wysłać online do urzędu skarbowego bez kolejek. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów i rozlicz swój PIT programem PIT pro 2019/2020.
Ważne jest, że jeżeli nasz nr rachunku bankowego nie był wcześniej zgłaszany w urzędzie skarbowym, to nr konta do przelewu nadpłaty podatku musimy uzupełnić w formularzu ZAP-3, który następnie należy dostarczyć do właściwego urzędu. Niestety czynności tej trzeba dokonać osobiście. Formularz ZAP-3 jest dostępny w programie PIT pro 2019/2020, jednak nie ma możliwości jego wysyłki za pomocą systemu e-deklaracji. W tym celu należy w drugim kroku rozliczenia w programie(po wyborze sposobu rozliczenia oraz wyborze właściwego urzędu skarbowego) zaznaczyć znajdującą się na samym dole opcję „formularz ZAP-3”, a następnie wpisać wszystkie niezbędne dane (patrz zdjęcie poniżej).
Wybór formularza ZAP-3:
Z kolei jeśli nr rachunku bankowego został wcześniej zgłoszony do urzędu skarbowego, to nadpłata zostanie przelana na podane konto. Jeżeli natomiast urząd skarbowy nie będzie posiadał informacji o nr konta podatnika, to przysługującą mu nadpłatę zwróci w formie przekazu pocztowego.
ZAP-3 a prowadzenie działalności gospodarczej
Zgodnie z ustawą druk ZAP-3 w celu aktualizacji danych osobowych składają podatnicy objęci rejestrem PESEL, czyli tacy, którzy:
- nie prowadzą działalności gospodarczej,
- nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT
- nie są płatnikiem (zarówno składek na ubezpieczenie społeczne/ubezpieczenie zdrowotne jak i podatku np. z tytułu zatrudnienia pracownika).
Oznacza to, że ZAP-3 składają podatnicy nie prowadząc y działalności gospodarczej. Natomiast osoby nie objęte rejestrem PESEL lub posługujące się identyfikatorem NIP aktualizują swoje dane osobowe lub nr konta bankowego na druku NIP -7 / CEIDG-1 składanym we właściwym urzędzie miasta/gminy.
ZAP-3 a zmiana adresu zamieszkania
Jeżeli podatnik zmienił adres zamieszkania, ale nadal mieszka w obrębie terytorialnym tego samego urzędu skarbowego, to organ zaktualizuje jego dane na podstawie informacji wpisanych w deklaracji podatkowej (PIT-37/PIT-36) i taka osoba nie musi składać żadnych dodatkowych druków.
Jednak jeśli zmiana adresu zamieszkania wiąże się ze zmianą właściwego urzędu skarbowego, to należy złożyć załącznik ZAP-3 i zgłosić numer konta bankowego, na który ma być przelewany zwrot podatku. W przeciwnym razie nadpłata zostanie zwrócona przekazem pocztowym.
Podatnik.info