Jak zgłosić numer konta bankowego do przelania zwrotu...
Redakcja
sxc.hu
Podatnik.info

Jak zgłosić numer konta bankowego do przelania zwrotu podatku w PIT program online?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Zwrot nadpłaty podatku na rachunek bankowy

Warunkiem zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy jest wcześniejsze zgłoszenie numeru rachunku do organu podatkowego. Jeśli numer osobistego rachunku bankowego, wskazany w latach wcześniejszych pozostaje nadal aktualny, to nie musimy wskazywać go w składanym zeznaniu.

W sytuacji, gdy nie zgłosiliśmy numeru osobistego rachunku lub wskazany numer jest nieaktualny, to można go wskazać w składanym zeznaniu albo złożyć zgłoszenie aktualizacyjne, podając aktualne dane dotyczące Twojego konta bankowego.

W przypadku, gdy nie posiadamy rachunku bankowego lub nie dokonamy jego zgłoszenia do organu podatkowego, to nadpłata zostanie zwrócona przekazem pocztowym, pomniejszonym o koszty jej zwrotu. Jeżeli wysokość nadpłaty nie przekracza dwukrotnie kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, a nie wskazaliśmy rachunku, na który ma zostać zwrócona, to podlega ona zwrotowi w kasie.

Jeżeli chcesz otrzymać zwrot nadpłaty w kasie urzędu skarbowego, to w składanym zeznaniu podatkowym poinformuj o tym. Aby ułatwić organowi podatkowemu kontakt, podaj swój numer telefonu lub adres e-mail.

Wypełnij formularz PIT 2023/2024

Najwygodniej dla podatnika jest oczywiście złożyć roczne PIT-y do rozliczenia drogą elektroniczną. Szybko i wygodnie można to zrobić za pomocą programu PIT 2023/2024 od Podatnik.info. Dlatego nie zwlekaj i w prosty sposób rozlicz się już dziś darmowym programem stworzonym przez nasz portal podatkowy. Dołącz do grona zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.
 

Dzięki temu zyskujesz:
 

  • Darmowy program za 0 zł
  • Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
  • Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
  • Szybki zwrot nadpłaty podatku
  • Wszystkie aktualne druki PIT 2023/2024 wraz załącznikami
  • Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Moje Centrum Podatnika)Pamiętaj!
Korzystając z programu PIT 2023/2024 otrzymujesz nieograniczony dostęp do swoich deklaracji z możliwością intuicyjnego i szybkiego rozliczenia w zaledwie 5 minut. W każdym momencie możesz wydrukować swój PIT lub wysłać online do urzędu skarbowego bez kolejek. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów i rozlicz swój PIT


Ważne jest, że jeżeli nasz numer rachunku bankowego nie był wcześniej zgłaszany w urzędzie skarbowym, to nr konta do przelewu nadpłaty podatku możesz uzupełnić na formularzu PIT-37, który następnie możesz wysłać drogą elektroniczną.

Aby zgłosić rachunek do napłaty wystrczy w deklaracji PIT za rok 2023 uzupełnić w PIT-37 całą sekcję N pola od 148 do 152

W Polu 148 należy wskazać właściciela rachunku - zazwyczaj będzie do podatnik

W polu 149 - należy wskaząć imię i nazwisko posiadacza rachunku

W polu 150 - należy wskazać kraj banku - zazwyczaj będzie to Polska

W polu 151 - należy wskaząć walutę w jakim prowadzone jest konto - proszę wpisać PLN, a nie zł

W polu 152 - należy wskazać nr rachunku bankowego.

Poniżej przedstawiono film jak zaktualizować numer konta bankowego podczas rozliczania PIT-37

 

 

Z kolei jeśli numer rachunku bankowego został wcześniej zgłoszony do urzędu skarbowego, to nadpłata zostanie przelana na podane konto. Jeżeli natomiast urząd skarbowy nie będzie posiadał informacji o nr konta podatnika, to przysługującą mu nadpłatę zwróci w formie przekazu pocztowego.

 

Zwrot nadpłaty podatku

Podatnicy, którzy rozliczą się z fiskusem drogą elektroniczną, otrzymają zwrot podatku najszybciej – do 45 dni od złożenia druku PIT. Z kolei w przypadku złożenia PIT-u osobiście w urzędzie lub listem poleconym, na należne pieniądze podatnicy mogą czekać nawet do 3 miesięcy od dnia złożenia formularza. Posiadając ważną Kartę Dużej Rodziny (KDR) możesz skorzystać z przyspieszonego zwrotu nadpłaty podatku. Z takiej możliwości mogą skorzystać osoby, które złożą zeznanie drogą elektroniczną. Przyspieszony termin zwrotu podatku wynosi wówczas 30 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego.

Oczekując na zwrot nadpłaty możemy sprawdzić jej status logując się do e-Urzędu Skarbowego. Dostępna tam usługa „Zwroty podatków” umożliwia sprawdzenie informacji o statusie zwrotu, dacie dokonania zwrotu lub zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe.Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Zwrot nadpłaty przekazem pocztowym może kosztować podatnika nawet kilkadziesiąt złotych