Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także

Formularze PIT

Jak wypełnić PIT, gdy nie pamiętasz kwoty z ubiegłego...
http://sxc.hu/
podatnik.info

Jak wypełnić PIT, gdy nie pamiętasz kwoty z ubiegłego roku

Koniec kwietnia, a co za tym idzie, termin rozliczenia się z fiskusem, zbliża się nieubłaganie. Choć w tym roku nie musi oznaczać gorączkowego poszukiwania ubiegłorocznych PIT-ów, by sprawdzić kwotę przychodu. Możesz wygodnie rozsiąść się w fotelu i w kilka minut rozliczyć się ze skarbówką.

Przejdź do akapitów:


Aby móc załatwiać sprawy urzędowe w Internecie potrzebujemy trzech elementów. Po pierwsze – musimy móc się zidentyfikować. To stosunkowo łatwe – zazwyczaj wystarczy PESEL. Po drugie – musimy się uwierzytelnić, a więc potwierdzić, że my to rzeczywiście my. I wreszcie – musimy się podpisać.


Z podatkiem przez internet możemy rozliczać się nie od dziś. Przez lata, by to zrobić musieliśmy odszukać odpowiedni formularz udostępniony przez ministerstwo finansów. Jednak rozliczenie nie było możliwe, bez jednej kwoty – przychodu za rok ubiegły. To on jest swego rodzaju podpisem i formą uwierzytelnienia. Tę kwotę trzeba było podać, chcąc skorzystać z elektronicznego systemu rozliczeń.


Nie każdy jednak swój ubiegłoroczny PIT posiada. Do czego jednak raczej nie powinien się przyznawać. Zgodnie z art. 70 ordynacji podatkowej, dokumenty podatkowe powinniśmy przechowywać przez 5 lat. 


Droga optymalna, czyli łatwo i bezpiecznie!


Aby nic nam nie umknęło, możemy sami rozliczyć nasz podatek. Najprościej zrobić to przy pomocy dostępnych w sieci kreatorów. Zazwyczaj są one bezpłatne i intuicyjne


Dodatkowym plusem jest to, że unikniemy błędów rachunkowych. My tylko wypełniamy poszczególne okienka na podstawie danych, które dostarczył nam pracodawca, a program sam nas rozliczy. Poza tym, takie programy rozliczają wszelkiego rodzaju formularze, a nie tylko te najpopularniejsze. 


Tu jednak potrzebny jest przychód z ubiegłego roku. To on zweryfikuje naszą tożsamość już na etapie kontaktu oprogramowania z ministerstwem finansów. Jak go zdobyć? Należy skontaktować się z urzędem skarbowym i złożyć wniosek o kopię naszej zeszłorocznej deklaracji. Za taką usługę będziemy musieli zapłacić. 5 złotych za każdą stronę.

 

Droga tradycyjna


Z fiskusem możemy się rozliczyć także w sposób tradycyjny, czyli wersji papierowej. Do tego też nie są potrzebne dane z ubiegłego roku. Jednak w tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa może to być trudniejsze, ponieważ część urzędów zamknęła drzwi przed obywatelami. 


Skarbówka zapewnia jednak, że nawet jeżeli nie będziemy mogli wejść do urzędu, zeznanie podatkowe wrzucimy do  specjalnie wystawionej skrzynki. Czy jest to bezpieczne rozwiązanie? Nie do końca, ponieważ wiąże się z wyjściem z domu, a więc potencjalnym narażeniem swojego zdrowia.


Jak rozliczyć PIT za 2019 – droga tradycyjna vs droga optymalna


Termin rozliczenia zbliża się coraz większymi krokami, a więc pora podjąć tę decyzję. Choć wiele osób w dalszym ciągu preferuje złożenie zeznania osobiście, to w tym roku nie jest to najlepszy pomysł. W sieci dostępnych jest mnóstwo programów, które ułatwią cały proces, a tym samym warto odkryć ich potencjał. Nie wiesz, który wybrać? Podpowiadamy – podatnik.info – program, który szybko, sprawnie i bezpiecznie rozliczy Twój PIT za 2019. Powodzenia!


Loading Comments