Jak wypełnić PIT-39 za 2018? Kilka kroków do...
Redaktor
pixabay.com
Podatnik.Info

Jak wypełnić PIT-39 za 2018? Kilka kroków do prawidłowego rozliczenia podatku w 2019

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Taki przychód jest opodatkowany 19% stawką podatku. Sprawdź, jak wypełnić PIT-39 za 2018 w 2019, jakich danych będziesz potrzebować i do kiedy musisz złożyć zeznanie.

Lista podatników składających PIT-39 2018/2019

Nie jesteś pewny, czy złożenie w urzędzie skarbowym deklarację PIT-39 dotyczy również Ciebie? Ustawa zobowiązuje Cię do wypełnienia tego rodzaju zeznania rocznego, jeśli odpłatnie zbyłeś posiadaną nieruchomość. Przez nieruchomość rozumie się:

 • nieruchomości gruntowe – należąc  do podatnika część powierzchni ziemskiej, która stanowi odrębny przedmiot własności,
 • nieruchomości lokalowe – części budynków, które stanowią odrębny przedmiot własności,
 • nieruchomości budynkowe – budynki związane trwale z gruntem, stanowiące przedmiot własności odrębnej od gruntu.

Podatek PIT, z którego się rozliczasz, jest obliczany od dochodu. Jest to przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości. Liczy się go odejmując koszty odpłatnego zbycia od kwoty zbycia określonej w umowie. Czym są koszty odpłatnego zbycia? To nic innego, jak środki związane z dokonaniem transakcji. Może być na przykład wartość przeznaczona na sporządzenie aktów notarialnych, prowizje dla pośredników, opłaty za ogłoszenia prasowe itd.

Kiedy nie musisz składać PIT-39

Zanim zastanowisz się, jak wypełnić PIT-39 2018/2019, upewnij się, czy na pewno dotyczy Cię złożenie tej deklaracji. Jesteś zwolniony z tego obowiązku, jeśli przychód uzyskany ze zbycia nieruchomości przekazałeś na własne cele mieszkaniowe. Jest to m.in.:

 • nabycie lokalu mieszkaniowego lub budynku, jego części lub udziału,
 • nabycie gruntu, udziału w gruncie lub prawa użytkowania gruntu wieczystego bądź udziału w takim prawie,
 • nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
 • rozbudowa, przebudowa lub adaptacja na własne cele mieszkalne własnego lokalu, budynku lub jego części,
 • spłata kredytu lub pożyczki zaciągniętego na własne cele mieszkaniowe.

Jak wypełnić PIT-39? Zobacz, czego potrzebujesz

Zastanawiasz się, jak wypełnić PIT-39 w 2019 i uniknąć popełnienia błędów? Poza prawidłowym określeniem opisanej powyżej wartości podatku, w deklaracji powinieneś uwzględnić koszty uzyskania przychodów. Są one związane z:

 • nabyciem nieruchomości lub prawa majątkowego,
 • kosztami wybudowania nieruchomości lub prawa majątkowego,
 • zapłaconym podatkiem od spadków i darowizn,
 • nakładami, które wpłynęły na zwiększenie wartości nieruchomości i praw majątkowych (np. nakłady na wykończenie lokalu mieszkalnego).

Jak wypełnić PIT-39 2018/2019 bez pomyłek – rozlicz się online

PIT-39, w przeciwieństwie do innych rodzajów deklaracji, podatnicy rzadko wypełniają w każdym roku. To stwarza pole do popełniania błędów. Jeśli składasz to zeznanie po raz pierwszy lub po kilkuletniej przerwie i nie jesteś pewny, jak wypełnić PIT-39, postaw na program online.

System internetowy do wypełniania i przesyłania PIT-ów prowadzi podatnika krok po kroku, wskazując mu, które rubryki powinien uzupełnić. Samodzielnie dokonuje też obliczeń, więc ryzyko pomyłek zostaje zmniejszone do minimum. Na koniec system przesyła deklarację do właściwego urzędu skarbowego. Gdy przetwarzanie dokumentu zakończy się pozytywnie, podatnik otrzymuje Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które służy mu jako potwierdzenie, że złożył PIT na czas.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości w PIT-39 2019