PIT-39 Online 2018/2019

Pobierz program teraz całkowicie bezpłatnie Uruchom w wersji online »
Microsoft Windows
Apple Mac OS
Linux
Android

Formularze PIT

Programem PIT pro 2018/2019 rozliczysz każdy rodzaj druków PIT w tym: PIT-39

Poleć nas:

Rozliczenie PIT-39 za 2018 w 2019

Formularz podatkowy PIT 39 powinni wypełnić podatnicy, którzy w 2016 roku sprzedali dom, mieszkanie lub działkę. Innymi słowy jest to formularz od zbycia nieruchomości i należy rozliczyć za jego pomocą dochód uzyskany ze wspomnianych transakcji. W związku z aktualnymi przepisami podatkowymi, PIT39 dotyczy nieruchomości nabytych lub wybudowanych prywatnie w okresie do 5 lat od momentu kupna działki, na której zostanie postawiony dom lub kupiona nieruchomości. W związku z tym z formularza nie mogą skorzystać osoby, które sprzedały nieruchomość w ramach działalności gospodarczej.

Sprzedaż domu lub mieszkania, które deklarowane w PIT 39 objęte jest podatkiem ryczałtowym w wysokości 19% podstawy opodatkowania. W tym wypadku podstawa opodatkowania rozumiana jest jako dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty uzyskania.

Ważne: Rozliczając PIT 39 2016 r. (składany w 2018 roku) nie masz już obowiązku rozliczania się z urzędem skarbowym z pieniędzy zarobionych w 2016 roku z prywatnej sprzedaży domu, mieszkania, działki lub praw związanych z nieruchomością nabytych lub wybudowanych w roku 2010 r. Dlaczego tak się stało? Ponieważ od dnia nabycia lub wybudowania nieruchomości minęło ponad 5 lat.

PIT 39 2018 w skrócie:

 • korzystasz, gdy sprzedajesz dom, mieszkanie lub działkę nabyte/wybudowane po 31 XII 2010 roku
 • stosujesz, gdy uzyskałeś przychody z zamiany nieruchomości
 • transakcja nie może być dokonywana w ramach działalności gospodarczej
 • podstawą opodatkowania jest dochód
 • podatek to ryczałt w wysokości 19% podstawy opodatkowania

Terminowe rozliczenie PIT 39

Prawidłowy wybór formularza podatkowego to pierwszy krok do skutecznego rozliczenia podatku od zbycia nieruchomości. Drugim etapem jest złożenie wypełnionego druku PIT-39 za 2018 rok na czas. W tym przypadku data rozliczenia PITu mija 30 kwietnia 2019.

Jak wypełnieć PIT-39 2018/2019?

Jeszcze nie tak dawno temu jedyną metodą na rozliczenie PIT było zlecenie tego zadania księgowym lub biurom rachunkowym, jednak od kilku lat możliwe jest rozliczenie PIT przez Internet. Poniżej kilka metod rozliczenia podatku:

 1. PIT 39 interaktywny
  Od 2008 roku Ministerstwo Finansów wprowadziło możliwość rozliczania podatków przez system e-deklaracje. Jest to elektroniczny system, który usprawnia nie tylko proces rozliczania i wysyłania PITów, ale także przyspiesza proces opracowywania druków przez urzędy skarbowe.
  Aby skorzystać z tej możliwości, wystarczy posiadać dostęp do Internetu oraz uruchomić darmowy Program PIT 39. Aplikacja dostępna jest do pobrania na stronie podatnik.info lub można otworzyć ją w przeglądarce bez konieczności pobierania. Program jest łatwy w obsłudze i pozwala wysłać gotowy druk do dowolnego urzędu skarbowego przez Internet.
 2. Wysłanie PIT pocztą
  Formularz można wypełnić za pośrednictwem programu, a następnie wydrukować gotowy PIT i wysłać go tradycyjnie drogą pocztową.
 3. Skorzystanie z pomocy księgowego
  Rozwiązanie, które stosuje coraz mniej Polaków. Jedyny minus wiąże się z opłatą za rozliczenie. Odkąd kiedy każdy ma dostęp do darmowego oprogramowania, korzystanie z usług biur rachunkowych w celu rozliczania podatków nie ma już racji bytu.

Zalety programu do rozliczenia PIT 39 online

Darmowy Program PIT 39 to sprawdzone rozwiązanie, które od kilku lat pomaga Polakom skutecznie rozliczyć deklaracje podatkowe. Przez cały czas funkcjonowania naszego oprogramowania pomogliśmy wysłać ponad 9 017 253 deklaracji do urzędów skarbowych w całej Polsce.

Zobacz, dlaczego warto skorzystać z Program PIT 39 za 2018 rok:

 • Aplikacja jest w 100% darmowa
 • Program dostępny jest w pełnej wersji
 • Oprogramowanie dostępne jest online lub do pobrania
 • Program posiada rekomendacje Instytutu Polskiej Księgowości
 • Zyskaj dostęp do Kreatora PIT i wypełnij formularz krok po kroku
 • Skorzystaj tylko z aktualnych druków podatkowych
 • Rozliczaj wszystkie formularze i załączniki
 • Zyskaj dostęp do wszystkich urzędów skarbowych
 • Otrzymaj Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO)

Program PIT 39 jest bezpieczny i zgodny z systemem e-deklaracje Ministerstwa Finansów. Aplikacja automatycznie wysyła wypełniony PIT39 online do Ministerstwa Finansów. W chwili gdy druk dociera do urzędu skarbowego i zostaje przez niego zatwierdzony, Program PIT generuje UPO, które jest jedynym akceptowalnym dowodem wysłania deklaracji podatkowej.

UWAGA: Urzędowe Poświadczenie Odbioru jest ważnym dokumentem, który należy trzymać w wersji wydrukowanej lub w formie elektronicznej przez 5 lat do momentu przedawnienia deklaracji podatkowej licząc od końca roku, w którym złożono deklarację podatkową.

Jak wypełnić PIT 39 za sprzedaż nieruchomości położonych za granicą?

Formularz PIT 39 wykorzystywany jest również w przypadku, gdy podatnik zobowiązany jest wykazać przychód z tytułu dokonania transakcji sprzedaży nieruchomości (dom, mieszkanie, działka), które leżą w innym kraju niż Polska. W takiej sytuacji stosuje się metodę proporcjonalnego odliczenia. Na czym to polega? W przypadku proporcjonalnego odliczenia osiągnięte dochody za granicą łączy się z dochodami pozyskanymi na terenie Polski, a od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu poza ojczyzną. Warto wiedzieć, że odliczenie nie może jednak być wyższe od podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, który proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.

Informacje na temat daty nabycia nieruchomości

Rozliczenie PIT 39 wymaga znajomości zasad związanych z datą nabycia nieruchomości. Za pomocą tej deklaracji możemy rozliczyć się z fiskusem z transakcji sprzedaży nieruchomości kupionej lub wybudowanej do 5 lat wstecz. Jak poprawnie rozumieć tą datę?

 • Datą wybudowania nieruchomości jest data oddania jej do użytkowania.
 • Datą kupna nieruchomości jest data podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność
 • W przypadku gdy podatnik sprzedaje nieruchomość, którą kupił, a następnie wybudował na niej budynek, datą nabycia nie jest data oddania budynku do użytkowania, lecz jest data kupna gruntu.

Jak rozliczyć PIT 39 i ulgi podatkowe?

Jeżeli korzystasz z deklaracji PIT 39 podczas rozliczenia podatkowego, pamiętaj że przy jej wypełnianiu nie możesz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Wypełniając PIT39 nie skorzystasz również z większości dostępnych ulg podatkowych.

Możliwe jest natomiast skorzystanie z tak zwanej ulgi mieszkaniowej w ramach w rozliczania PIT-39. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami podatkowymi opodatkowaniu podlega sprzedaż nieruchomości, którą podatnik zrealizował przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano zakup. Można jednak uniknąć podatku PIT 39 lub go pomniejszyć, korzystając z ulgi mieszkaniowej.

Aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej należy spożytkować uzyskany przychód ze sprzedaży na tak zwane cele mieszkaniowe. Są to między innymi:

 • wydatki poniesione na rozbudowę budynku,
 • koszty poniesione na zakup kolejnego budynku mieszkalnego (dom, mieszkanie)
 • wydatki na kupno gruntu

Należy tutaj pamiętać, że wydatki te muszą być poniesione maksymalnie do 2 lat od końca roku podatkowego, w którym nieruchomość została sprzedana.

Postaw na sprawdzony Program PIT 39 2018

Jeżeli zasady rozliczenia formularza PIT 39 wydają Ci się skomplikowane, nic straconego. Nadal możesz rozliczyć podatek samodzielnie bez konieczności opłacania księgowych. Wystarczy, że skorzystasz z naszego darmowego programu do rozliczania PIT.

Nasza aplikacja posiada kreator PIT, który pomoże rozliczyć podatek i poprowadzi podatnika krok po kroku przez wszystkie etapy rozliczenia PIT 39 za 2018 rok. Ponadto program informuje o ewentualnych błędach w formularzu i podpowiada, jak naprawić błąd.

Uruchom darmowy Program PIT 39 w przeglądarce i sprawdź jego możliwości. Przekonaj się, że rozliczenie podatku to kwestia 5 minut. Postaw na sprawdzony program polecany przez ponad 8 milionów podatników!